بازدید معاونین وزیر جهادکشاورزی از بزرگترین طرح گلخانه ای خاورمیانه در آذربایجان شرقی
بازدید معاونین وزیر جهادکشاورزی از بزرگترین طرح گلخانه ای خاورمیانه در آذربایجان شرقی
آرمان تبریز-معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی از موافقت وزارت جهادکشاورزی جهت راه اندازی یک پروژه بزرگ کشت وصنعت با محوریت باغبانی در منطقه یکانات مرند استان آذربایجان شرقی خبر داد.

آرمان تبریز-معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی از موافقت وزارت جهادکشاورزی جهت راه اندازی یک پروژه بزرگ کشت وصنعت با محوریت باغبانی در منطقه یکانات مرند استان آذربایجان شرقی خبر داد.
به گزارش خبرنگار ما ازتبریز؛مهندس برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی و دکتر شجری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهادکشاورزی به همراه مهندس فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی و دکتر قاسمی مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت آب و خاک کشور از مجتمع گلخانه ای ارس و گلخانه های ارس تارلا امین و ارس تارلا امیر در شهرستان جلفا به عنوان بزرگترین طرح گلخانه ای شیشه ای و هیدروپونیک خاورمیانه بازدید نمودند.
معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی در این بازدید ضمن تجلیل از همت و سرمایه گذاری برای ساخت و بهره برداری از این دو مجموعه به عنوان بزرگترین مجتمع های گلخانه ای کشور، موضوع مساعدت به این شرکت جهت احداث و راه اندازی یک پروژه کشت وصنعت با محوریت باغبانی در پایاب پروژه تامین آب در قالب تامین آب های مرزی در منطقه یکانات مرند استان آذربایجان شرقی مطرح و همچنین مساعدت برای راه اندازی یک واحد سورتینگ پکینگ و لجستیک و توزیع محصولات گلخانه ای از طریق شرکت ارس تارلا امیر در تهران مطرح شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه این گلخانه با حمایتهای سازمان جهاکشاورزی و منطقه آزاد و اهتمام ویژه سرمایه گذار محترم به ثمرنشسته و سطحی معادل ۱۳۰ هکتار دارد گفت: از هر هکتار این گلخانه ۴۵۰ تن محصول برداشت و به کشورهای دیگر صادر می شود.
مهندس اکبر فتحی رویکرد سازمان جهادکشاورزی را حمایت از توسعه گلخانه ها دانست و افزود: سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی تلاش دارد تولید محصولات سبزی وصیفی را در راستای استفاده بهینه از منابع آب وخاک به داخل محیطهای کنترل شده ببرد و خوشبختانه با عنایت الهی و همت سرمایه گذاران اقدامات خوبی در شهرستانهای جلفا، هریس ، عجب شیر ، ملکان و کلیبر در توسعه گلخانه انجام پذیرفته و ازسرمایه گذاران در این خصوص پشتیبانی تسهیلاتی و تامین زمین موردنیاز در قالب شهرک کشاورزی بعمل می آید.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجتمع ارس تارلا امیر با عرصه ۸۰ هکتار جزو ۱۰ گلخانه بزرگ هیدروپونیک شیشه ای دنیا محسوب می شود گفت: فاز اولیه ۳۰ هکتاری این پروژه در سال ۹۸ و فاز دوم نیز در ۲۰ شهریور ماه سال جاری به بهره برداری رسیده است.
مهندس فتحی افزود: این پروژه با حجم سرمایه گذاری ۲۲ هزار و پانصد میلیارد ریال و با اشتغال زایی برای بیش از هزار نفر سالانه بیش از ۴۰ هزار تن اکثراً محصول گوجه فرنگی تولید می نماید.
وی گفت: مجتمع ارس تارلا امین نیز ۵۰ هکتار عرصه داشته که ۳۵ هکتار به کشت گلخانه تخصیص یافته است.