رتبه هفتم آذربایجان شرقی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور
رتبه هفتم آذربایجان شرقی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور
آرمان تبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از رتبه هفتم اعتبارات استان در لایحه بودجه 1400 کل کشور خبر داد و گفت: این اعتبارات شامل تملک استانی، سه درصد نفت و 0.27 درصد ارزش افزوده است.

آرمان تبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از رتبه هفتم اعتبارات استان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور خبر داد و گفت: این اعتبارات شامل تملک استانی، سه درصد نفت و ۰٫۲۷ درصد ارزش افزوده است.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛داود بهبودی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مجموع اعتبارات استان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ حدود ۱۵۰ هزار و ۲۱ میلیارد تومان پیش بینی شده و رتبه استان در اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای به ترتیب هفتم و هشتم کشور است.
وی افزود: منابع و ردیف‌های مختلفی در لوایح بودجه سالانه وجود دارد که هرکدام از آنها براساس قانون یا سیاست کلان کشور، بر مبنای شاخص‌ها و ضوابط خاص ایجاد شده و ماهیت هر یک ، به دلیل ملاحظات خاص هر استان متفاوت است و محاسبه سرانه‌های جمعیتی در همه موضوعات، منجر به نتیجه‌گیری و تحلیل منطقی نخواهد شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی تصریح کرد: به عنوان مثال در قوانین بودجه سنواتی اعتباراتی (تحت عنوان سه درصد نفت و یا قانون استفاده متوازن) به منظور رفع محرومیت‌ها، ایجاد توازن و ارتقای سطح برخورداری شهرستان‌ها نسبت به سطح میانگین کشور پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: بدیهی است به استان‌هایی از جمله آذربایجان شرقی با سطوح برخورداری بالاتر نسبت به استانهای محروم در شاخص‌هایی مثل (حوزه آموزش، بهداشت، راه های فرعی و روستایی، آب شرب شهری و روستایی، مراکز فرهنگی و هنری و …) سهم به نسبت کمتری اختصاص یافته و استان‌هایی با ضریب محرومیت بالاتر، از این ردیف‌ها و منابع برخوردار‌تر خواهند بود. لذا با توجه به برخورداری استان آذربایجان شرقی از برخی اعتبارات و ردیف‌ها، رتبه‌ای بین ۱۰ تا ۱۲ در بین استان‌های کشور دارد.
بهبودی تصریح کرد: در مقابل از محل اعتبارات ملی و استانی ویژه (پروژه‌های مهم استان از جمله سدسازی، آبرسانی، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و تاسیسات فاضلاب، قطار شهری، احداث آزادراه‌ها و خطوط ریلی و کنارگذر، احداث بیمارستان و …) که اثرات قوی‌تری بر استان داشته و محرک توسعه استان می‌باشند ، با داشتن سهم ۵٫۲۵ و ۶٫۱۱ درصدی از اعتبارات استان‌های کشور از این موضوع با احراز رتبه ۴ از جایگاه مناسبی برخوردار است.
این اقتصاددان با بیان اینکه مدیریت کلان استان و نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی، بصورت پیوسته جهت ارتقای اعتبارات و شاخص‌های استان در تلاش می باشند؛ متذکر شد: وظیفه ذاتی رسانه‌ها این است که به انحای مختلف اطلاع رسانی نمایند و به تنویر افکار عمومی بپردازند. اما مطالب منتشر شده اگرچه گاهی دارای نگاهی اصلاحی و انتقادی است لیکن عمدتاً براساس نگاه غیر‌کارشناسی، ضعف نظام برنامه‌ریزی و عدم پیگیری مسئولین استان را القا می کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در این بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان وظیفه دارد از موضع کارشناسی و اصولی، افکار عمومی را در مسیر درست هدایت نماید.