سهم عشایر استان آذربایجان شرقی در تولید ۲۰ درصدی گوشت قرمز/نقش بی بدیل عشایر در جنگ اقتصادی برای تامین امنیت غذایی
سهم عشایر استان آذربایجان شرقی در تولید ۲۰ درصدی گوشت قرمز/نقش بی بدیل عشایر در جنگ اقتصادی برای تامین امنیت غذایی
آرمان تبریز-رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان آذربايجان شرقي گفت: با تفکر مديريت جهادي مي توان بر بحران هاي اقتصادي بخش کشاورزي فائق آمد.

آرمان تبریز-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با تفکر مدیریت جهادی می توان بر بحران های اقتصادی بخش کشاورزی فائق آمد.

به گزارش خبرنگار ما از تبریز؛  مهندس اکبر فتحی در نشستی صمیمی با خادمین عشایر استان آذربایجان شرقی از زحمات دکتر آل هاشم مدیرکل امور عشایر استان در حوزه زیرساخت و تامین نهاده های دامی قدردانی کرد و گفت: اقداماتی در این حوزه به یاری عشایر و روستاییان انجام شده است که باید از همه دست اندرکاران و عشایر تقدیر و قدردانی شود.

 وی با اشاره به وضعیت اقتصادی و کشاورزی کشور گفت: نوسانات ارزی باعث نابسامانی در وضعیت اقتصاد شده و این برای مردم کاملا ملموس است و نگرانی های مقام معظم رهبری از کوچک شدن سفره مردم، بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن مثل حوزه امورعشایر که مستقیم در جبهه تولید فعالیت می کند و حدود ۹۵ درصد سفره مردم را تامین می کند، برآن داشته است که فعالیت خود را بیش از پیش گسترده تر کرده و با شرایط جنگ وارد این مساله شود.

وی با تاکید بر مدیریت جهادی گفت: امروز باید با این دیدگاه وارد عرصه تولید شده و اقدامات لازم را در حوزه های مختلف کشاورزی ، با روحیه جهادی انجام داد.

مهندس فتحی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در تنظیم قیمت مرغ و حتی گوجه فرنگی گفت: مقام معظم رهبری از افزایش قیمت ها و به تبع آن کوچک شدن سفره مردم نگران بود و اگر مدیران و مسئولان در اجرای وظایف خود تعلل کنند باعث ایجاد اختلال در روند زندگی مردم خواهد شد و در نتیجه فاجعه اجتماعی و اقتصادی در جامعه به وجود خواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه مرغ زنده در تمام شهرستان های استان با قیمت ۲۰هزار و ۴۰۰ تومان عرضه می شود گفت: اجرای قوانین و کنترل بیش از پیش در تنظیم بازار قیمت مرغ باعث شد تا در صددرصد استان مرغ با قیمت ۲۰۴۰۰ تومان عرضه شود .

وی گفت: جهاد کشاورزی همواره حامی تولید کننده بوده اما در مواقعی باید از قوانین سفت و سخت استفاده شود تا آسایش جامعه برهم نخورد و مردم همواره در اولویت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: سفره مردم فقط مرغ نیست و شامل موارد دیگر مثل گوشت قرمز، تخم مرغ و لبنیات هم می شود و باید با مدیریت دقیق و قانونی و البته با حمایت از تولید کننده، اجازه سوء استفاده به برخی افراد سودجو داده نشود.

وی افزود: در این میان بخش ها و حوزه های مختلف جهاد کشاورزی مسئولیت داشته و جای تبریک دارد که تشکل های حوزه امور عشایر از همان ابتدا تشکیل یافته و با خرد جمعی  و تشکیل تعاونی ها وظیفه خود را زیر نظر مدیرکل امور عشایر استان بدرستی ایفا می کنند و نقش عشایر در تولید محصولات کشاورزی بی بدیل است و عرضه مستقیم محصولات با تعیین مکانهایی در مراکز شهرها توسط اداره امور عشایر، می تواند در تنظیم قیمت ها مؤثر واقع شود و نقش خود را در جامعه ایفا کند.

مهندس فتحی با تاکید بر شرایط موجود اقتصادی گفت: ورود و اجرای عادی وظایف در چنین شرایطی درست نیست و باید از تمام توان و ظرفیت کارشناسان و مسئولین و کشاورزان و دامداران و تولید کنندگان استفاده شود و از کارهای خلاقانه، ابتکاری و علمی حمایت شود تا در شرایط بحرانی توان کنترل و مدیریت بحران وجود داشته باشد.

وی به سهم عشایر در تولید ۲۰ درصدی گوشت قرمز اشاره نموده و افزود: جامعه عشایری جامعه ای بسیار پرتلاش و زحمتکش است که نقش موثری در امنیت غذایی و بی نیازی کشور به برخی محصولات کشاورزی و دامپروری ایفا می کند لذا دستگاه های اجرایی باید تلاش های خود را برای خدمت رسانی هر چه بیشتر به آنها افزایش دهند.

گفتنی است در پایان این نشست ضمن تجلیل از تعدادی از خادمین عشایر استان ، نمازخانه ، مهمانسرا و سالن جلسات اداره کل امور عشایر استان که بازسازی و نوسازی شده است با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی و مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی افتتاح و از فروشگاه عشایر استان بازدید شد.