نشست مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی با دانشجویان به مناسبت روز دانشجو
نشست مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی با دانشجویان به مناسبت روز دانشجو
  آرمان تبریز- نشست صمیمی مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی با دانشجویان مراکز آموزشی استان به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو روز شنبه مورخ ۱۵ آذر ۹۹ برگزار شد.

آرمان تبریز-نشست صمیمی مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی با دانشجویان مراکز آموزشی استان به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو روز شنبه مورخ ۱۵ آذر ۹۹ برگزار شد.
این مراسم با حضور دکتر قالیچی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی؛ تعدادی از همکاران واحد استانی؛ اعضای شورای تعامل و تبادل نظر دانشجویی واحد استانی؛ اعضای انجمن های علمی دانشجویی و دانشجویان مراکز آموزشی استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

دکتر قالیچی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی؛ در ابتدای مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲، فرا رسیدن روز دانشجو را تبریک گفت.

قالیچی با بیان اینکه دانشگاه بدون حضور دانشجو صفایی ندارد گفت: امسال مجبوریم به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا و هم چنین مقابله با این ویروس مراسمات را به صورت مجازی برگزار کنیم که به همین دلیل مجبور شدیم گرامیداشت روز دانشجو را نیز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کنیم.

وی ضمن آرزوی شکست ویروس کرونا و برچیده شدن آن از صحنه کشور و جامعه بشریت افزود: امیدواریم با ریشه کن شدن ویروس کرونا، بار دیگر شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه ها و آغاز فعالیت های حضوری و کلاس های درس باشیم.

قالیچی ضمن تسلیت شهادت دانشمند شهید فخری زاده گفت: دشمن علیرغم اعمال تحریم های ناجوانمردانه از مشاهده پیشرفت های دانشمندان و جوانان ما عصبانی می شود و دست به ترور می زند ولی غافل از اینکه دانشجویان و جوانان امروزی همان دانشمندان فردایی هستند که راه شهید فخری زاده ها را ادامه خواهند داد چرا که آینده انقلاب و کشور به دست این جوانان و دانشجویان سپرده خواهد شد.

وی با اشاره به حادثه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در آن تاریخ گفت: استکبار ستیزی، مقابله با استبداد و قطع نفوذ آمریکایی ها از کشور دلیل اصلی این حادثه بود؛ چرا که دانشجویان آن زمان به مسئولیت خود پی بردند و فریاد عدالتخواهی سر کردند و به مقابله با ظلم ستمشاهی پرداختند.

قالیچی با بیان اینکه قشر دانشجو همواره آگاه و بصیر بوده گفت: اقدامات و فعالیت هایی که دانشجویان انجام داده اند همیشه گواه و شاهد این موضوع بوده است که دانشجو به مسئولیت سنگین خود آگاه هست. هم چنانکه در دوران قبل از  انقلاب به مبارزه با استبداد پرداختند… در واقعه زلزله طبس به روی کار آمدند …و یا بعد از انقلاب در تشکیل جهاد دانشگاهی، بسیج، سپاه و نهادهای انقلابی نقش بسزایی داشتند.

قالیچی با بیان اینکه انتظار داریم دانشجویان در حل مشکلات کشور پیشقدم شوند افزود: دانشجویان در تمامی دوران به مسایل کشور حساس بوده اند و امروز نیز انتظار داریم با نیروی جهادی و انقلابی در حل مشکلات کشور یاریگر مسئولان انقلابی و جهادی باشند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه همگان باید به مسئولیت اجتماعی خودمان عمل کنیم بیان کرد: در دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز باید دانشجویان با مهارت آموزی و خوب درس خواندن به مسئولیت خود عمل کنند تا کارآفرین به بار بیایند و دنبال شغل دولتی  نباشند بلکه علاوه بر خود  برای دیگران نیز اشتغال زایی نمایند تا باری بر دوش دولت نباشند.

وی با اشاره به اینکه دانشجو باید مطالبه گر باشد گفت: از دانشجویان انتظار داریم در تمامی موارد آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی از مراکز آموزشی حقوق بحق دانشجویی خود را مطالبه نمایند و در برگزاری دروس عملی، کاربینی و کارورزی نهایت دقت را داشته باشند تا به نحو احسن و مطلوب این دروس را پاس نمایند.

قالیچی با بیان اینکه دیگر دوران مدرک گرایی تمام شده است و در این راستا دانشگاه جامع علمی کاربردی بسترهای لازم را برای کارآفرینی دانشجویان فراهم کرده است، گفت: دانشجویان باید از دوران تحصیل خود نهایت استفاده را ببرند و با استفاده از امکانات و پتانسیل های مراکز آموزشی، که در کنار صنعت و جوار کارگاهی می باشد، در یادگیری مهارت های تخصصی نهایت تلاش را بکنند تا بعد از فارغ التحصیلی دغدغه اشتغال نداشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به وقوع انقلاب فرهنگی دانشگاه ها در سال ۵۹ و تعطیلی دانشگاه ها گفت: جوانان و دانشجویان آن زمان با احساس مسئولیت و به دلیل تعطیلی دانشگاه ها در جبهه های جنگ و نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کردند؛ چون نیاز آن زمان را دانشجویان بصیر درک کرده بودند و الان نیز دانشجویان باید در جنگ فرهنگی و اقتصادی که دشمن شروع کرده حاضر باشند و به مقابله با آن بپردازند چرا که برای شکست تحریم و خود کفا شدن مملکت نیاز به همت دانشجویان انقلابی و جهادی داریم.

قالیچی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص توجه دانشجویان به مسایل فرهنگی گفت: دانشجویان علاوه بر موضوعات آموزشی و پژوهشی به مسایل فرهنگی و دینی نیز باید توجه ویژه داشته باشند و تهذیب را سرلوحه کارهای خود قرار بدهند تا بتوانیم شاهد دانشگاهی با نشاط و پویا باشیم.

در ادامه نمایندگانی از دانشجویان مراکز آموزشی استان آذربایجان شرقی به بیان پیشنهادات و نظرات خود در خصوص دانشگاه پرداختند.

در این نشست صمیمی آقای محمدی، مسئول بسیج دانشجویی واحد استانی آذربایجان شرقی؛ در خصوص فعالیت های بسیج دانشجویی در مراکز آموزشی استان آذربایجان شرقی؛ خانم خدابخش، دبیر انجمن های علمی مراکز آموزشی استان آذربایجان شرقی؛ ارائه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات علمی، پژوهشی و فرهنگی انجمن های علمی در مراکز آموزشی استان؛ آقای کارگران، دبیر شورای تعامل و تبادل نظر واحد استانی آذربایجان شرقی در خصوص برخی از مشکلات دانشجویان مراکز آموزشی استان؛ آقای حسین پور به نمایندگی از دانشجویان مرکز آموزشی شهرداری تبریز و خانم خسروی به نمایندگی از دانشجویان مرکز آموزشی جهاد دانشگاهی به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

ایجاد تسهیلات برای خرید گوشی های هوشمند برای دانشجویان کم بضاعت؛ ایجاد صندوق رفاه دانشجویی ویژه دانشگاه جامع علمی کاربردی استان؛ تسهیل در پروسه دریافت وام های دانشجویی؛ ارائه بسته های اینترنتی رایگان برای دانشجویان؛ حل کامل برخی از مشکلات سامانه LMS که گاهی مشاهده می شود؛ به روز نمودن سرفصل های درسی برخی از دروس؛ ارائه پودمان های تخصصی به دانشجویان در کنار سایر دروس و… برخی از پیشنهادات دانشجویان در این نشست صمیمی بود.

در ادامه نشست حجت الاسلام علی زاده، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در واحد استانی؛ به تبیین علل و چرایی وقوع حادثه عظیم ۱۶ آذر ۳۲ پرداخت.

وی با اشاره به آغاز جنگ دشمن در فضای مجازی گفت: دشمن در حال مدیریت فضای مجازی و رسانه های جهان هست و می خواهد با مدیریت فضای مجازی جهان را تحت سلطه خود نگه دارد.

وی خطاب به دانشجویان گفت: باید با اقدامات جهادی و انقلابی دانشجویان از کاربری فضای مجازی خارج شویم و برای خود مدیریت ایجاد کنیم که به عنوان مدیر فضای مجازی باشیم نه کاربر.

وی هم چنین به توطئه های خبیثانه دشمن در ترور دانشمندان و شهدای هسته ای اشاره کرد و گفت: دشمن با ایجاد ترور و رعب و وحشت می خواهد سرعت علمی جوانان ما را متوقف کند ولی خون شهدا اجازه این کار را نخواهد داد.

دکتر یوزباشی، معاون علمی واحد استانی در ادامه نشست به تبیین برخی از آیین نامه ها و بخشنامه های آموزشی پرداخت.

یوزباشی با اشاره به اینکه دانشگاه با دانشجو مفهوم پیدا می کند گفت: جذب مدرسان کیفی، کیفی سازی برگزاری دوره ها، توجه به موضوعات پژوهشی و… برخی از فعالیت های دانشگاه می باشد که همه در راستای تربیت دانشجوی قوی و متعهد می باشد.

وی به دانشجویان توصیه کرد همیشه به تقویم آموزشی توجه داشته باشند و انتخاب واحد ترم را خودشان انجام دهند تا خدای نکرده به مشکلی برنخورند.

یوزباشی همچنین در پایان به ارائه گزارشی مختصر در خصوص فعالیت های پژوهشی از جمله برگزاری رویدادهای شتابی، کارگاه های آموزشی، کارگاه های پژوهشی و ایده تاب ها پرداخت.

در ادامه تقی زاده، رئیس اداره حراست واحد استانی به بیان نکاتی در خصوص موارد حراستی پرداخت.

تقی زاده در ادامه به برخی از آسیب های فضای مجازی که گریبان گیر دانشجویان می شود اشاره کرد و گفت: دانشجویان حتما مطالعه خود را بالا ببرند و به شایعات فضای مجازی توجه نکنند.

در پایان نشست مهندس قلی زاده، معاون اجرایی واحد استانی آذربایجان شرقی در خصوص اقدامات و  فعالیت های فرهنگی و دانشجویی واحد استانی در طول سال جاری گزارشی ارائه داد.

وی در ادامه به تبیین نحوه دریافت وام شهریه توسط دانشجویان از صندوق وزارت علوم پرداخت و گفت: دریافت وام دانشجویی و مراحل اخذ آن نسبت به سال های قبل خیلی تسهیل شده است.

قلی زاده در ادامه به ذکر برخی از جشنواره ها و مسابقات ورزشی و فرهنگی برگزار شده در دانشگاه پرداخت و گفت: با تلاش دانشجویان توانستیم در بسیاری از جشنواره های ملی و کشوری حایز رتبه های برتر شویم و انتظار می رود دانشجویان در انجمن های علمی، ورزشی و فعالیت های فرهنگی با مراکز آموزشی همکاری نمایند تا شاهد موفقیت های بیش از پیش دانشگاه باشیم.