تشریح اقدامات ستادمدیریت و مقابله با کرونای شهرستان تبریز از سوی فرماندار شهرستان تبریز
تشریح اقدامات ستادمدیریت و مقابله با کرونای شهرستان تبریز از سوی فرماندار شهرستان تبریز
 بهروز مهدوی فرماندار و رييس ستاد كرونای شهرستان تبریز، روز پنج شنبه در گفت و گو با جمعی از خبرنگاران اظهار کرد: در طرح جدید اجرای محدودیتها، کلانشهر تبریز به ۱۰ منطقه تقسیم شده و شهرهای خسروشاه، سردرود و باسمنج و روستاهای شهرستان نیز به عنوان ستاد فعال هستند و این ۱۰ منطقه با مدیریت شهرداران و مشارکت شبکه بهداشت، پلیس، بسیج محلات، اماکن و اتاق اصناف و زیر نظر ستاد کرونا فعالیت می کنند.

 بهروز مهدوی فرماندار و رییس ستاد کرونای شهرستان تبریز، روز پنج شنبه در گفت و گو با جمعی از خبرنگاران اظهار کرد: در طرح جدید اجرای محدودیتها، کلانشهر تبریز به ۱۰ منطقه تقسیم شده و شهرهای خسروشاه، سردرود و باسمنج و روستاهای شهرستان نیز به عنوان ستاد فعال هستند و این ۱۰ منطقه با مدیریت شهرداران و مشارکت شبکه بهداشت، پلیس، بسیج محلات، اماکن و اتاق اصناف و زیر نظر ستاد کرونا فعالیت می کنند.

فرماندار تبریز از فعالیت تیم های محله محور در قالب «طرح عملیاتی شهید سلیمانی» در تمام محلات تبریز خبر داد و گفت: این تیم ها ضمن اینکه کارهای مراقبتی، حمایتی و نظارتی انجام می دهند، با سامانه ۴۰۳۰ بیماران را شناسایی و بر نحوه ورود و خروج افراد نظارت می کنند.

وی تبریز با بیان اینکه اگر با مدیریت محله محور و خانواده محور حرکت کنیم، به طور قطع در کنترل کرونا موثر خواهد بود، افزود: بسیج و سپاه در محلات به عنوان فرمانده عملیات، شبکه بهداشت را یاری می کنند.

مهدوی با بیان اینکه براساس آمار وزارت بهداشت به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر اگر ۱۰ بیمار بستری شود، آن شهر قرمز محسوب می شود، افزود: در شهرستان یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری تبریز، براساس آمار تعداد مبتلایان سه برابر است.

وی ادامه داد: البته در چند روز اخیر تعداد بستری ها ۱۰ درصد کاهش یافته است که نتیجه این ۶ روز نیست، بلکه به خاطر محدودیت های قبلی است و باید منتظر آمار دقیق باشیم.

فرماندار تبریز با اشاره به محدودیت های تردد داخل شهری و برون شهری خوردورها نیز گفت: در تردد برون شهری تمامی پلاک های بومی هم خارج و هم وارد می شوند و محدوددیتی ندارد، می توانند از پلیس راه عبور کنند، اما نمی توانند وارد شهرهای قرمز بشوند، بلکه از کمربندی ها تردد کنند.

مهدوی با بیان اینکه منعی برای تردد خودروهای پلاک بومی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: پلاک های غیربومی در ورودی شهرها اگر از دستور پلیس سرپیچی کنند، یک میلیون تومان جریمه می شوند.

وی در مورد تردد درون شهری بعد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح نیز گفت: در شهر تبریز به دلیل پیچیدگی موضوع با پلیس تفاهم کردیم که فعلا به تذکر اکتفا کنند.

فرماندار تبریز با بیان اینکه در تبریز صدها دوربین وجود دارد که تعدادی دید در شب و ثبت پلاک است، خاطرنشان کرد: افرادی از جمله کارکنان درمانی، خدماتی، آتش نشانی و دارخانه ها که شیفت شب کار می کنند و نیز افرادی که به خاطر مراجعه به مراکز درمانی نیاز به تردد شبانه دارند، می توانند در این ساعات تردد کنند و بعد از اتمام محدودیت ها در صورت نیاز با ارایه مدارک معتبر و مستند از جریمه معاف می شوند.

مهدوی ادامه داد: پلیس باتوجه به فراوانی حرکت ها در طول ۱۴ روز اگر مدارک مستندی وجود داشته باشد، فرد را جریمه نمی کند.

فرماندار تبریز از سخت گیری در اجرای محدودیت ها در تبریز در طول ۶ روز خبر داد و گفت: در این مدت۱۰۰ واحد صنفی پلمپ، ۶۰ واحد صنفی جریمه شده، ۳۰۰ واحد تذکر کتبی دریافت و برای بالای ۵۰۰ واحد نیز تذکر شفاهی داده شده است.

وی از همکاری خوب شهروندان در این مدت تشکر کرد و گفت: ما رنج معیشت مردم را نیز می دانیم اما چاره ای جز اعمال محدودیت نداریم و مردم تا درمان قطعی و کشف واکسن باید الزامات، محدودیت ها و دستورالعمل ها را با دقت رعایت کنند.