با اعلام رسمی کاندیداتوری حسین دهقان چراغ اول انتخابات ۱۴۰۰ را روشن کرد
با اعلام رسمی کاندیداتوری حسین دهقان چراغ اول انتخابات ۱۴۰۰ را روشن کرد
آرمان تبریز-اعلام نامزدی سردار دهقان در شرایطی است که جریان اصولگرا می‌خواهد چهره‌ای نظامی برنده انتخابات ۱۴۰۰ باشد. هر چند دهقان چهره‌ای میانه‌رو و بیشتر نزدیک به اعتدالگرایان است.

آرمان تبریز-اعلام نامزدی سردار دهقان در شرایطی است که جریان اصولگرا می‌خواهد چهره‌ای نظامی برنده انتخابات ۱۴۰۰ باشد. هر چند دهقان چهره‌ای میانه‌رو و بیشتر نزدیک به اعتدالگرایان است.

با اعلام کاندیداتوری حسین دهقان، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نخستین نامزد رسمی خود را شناخت.

به گزارش عصر ایران در حالی که بیش از ۶ ماه به انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ باقی مانده است و از حدود ۲ ماه قبل رسانه ها و محافل سیاسی گمانه زنی هایی را در مورد کاندیداهای احتمالی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری آغاز کرده بودند، حسین دهقان فرمانده نظامی ارشد سپاه و  مشاور کنونی مقام معظم رهبری در صنایع نظامی با اعلام رسمی کاندیداتوری خود چراغ اول را روشن کرد.

دهقان که از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سال‌های جنگ است، سابقه ریاست بنیاد شهید، فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران، جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و قائم مقامی وزیر دفاع را در دوره‌های مختلف در کارنامه دارد.
اعلام نامزدی سردار دهقان به انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی است که جریان اصولگرا تمایل دارد چهره ای نظامی برنده انتخابات ۱۴۰۰ باشد. البته با توجه به این دهقان چهره‌ای میانه‌رو و بیشتر نزدیک به اعتدالگرایان است بعید است که اصولگرایان از کاندیداتوری او حمایت کنند.

پیشینه و سوابق

حسین دهقان متولد ۱۳۳۵ (۶۴ ساله) در روستای پوده استان اصفهان است.

وی هم اکنون عضو سپاه و مشاور مقام معظم رهبری در صنایع نظامی است و قبلا این سمت ها را در برعهده داشت:

 – از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ : جانشینی فرمانده نیروی هوایی سپاه
– از ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰ :  فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران
– از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵ : جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه
– دولت هفتم: قائم‌مقام وزیر دفاع
– دولت‌های هشتم و نهم: معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید

تحصیلات
–  کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی متالورژی از دانشگاه
– دکتری مدیریت از دانشگاه تهران
–  سابقهٔ تدریس اصول و مبانی مدیریت، نظریه‌های نوین مدیریتی، سازماندهی، برنامه‌ریزی راهبردی رفتار سازمانی و سیاست دفاعی در دانشگاه امام حسین
–  سابقهٔ تدریس در دانشگاه صنعتی مالک اشتر (وزارت دفاع)، دانشگاه عالی دفاع ملی (ستادکل نیروهای مسلح)، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران

پیش از این از سوی رسانه ها و محافی سیاسی برخی افراد و شخصیت‌ها به عنوان نامزد احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ معرفی شده بودند. محمد جواد ظریف، محمد رضا عارف، اسحاق جهانگیری، علی نیکزاد، علی لاریجانی، محسن رضایی، سورنا ستاری، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عباس آخوندی، پرویز فتاح و محسن هاشمی از جمله این نامزدهای احتمالی جریان های سیاسی کشور هستند.

برخی تحلیلگران معتقدند که اگر تحولی در سیاست‌های تایید صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان صورت نگیرید امید چندانی به مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری نخواهد بود و حتی ممکن است میزان مشارکت از انتخابات مجلس یازدهم نیز کمتر باشد. برخی نیز با توجه به نتایج انتخابات آمریکا، پیروزی جو بایدن و احتمال بازگشت وی به برجام تا قبل از خرداد ۱۴۰۰ معتقدند که با احیای برجام اصلاح طلبان شانس بیشتری برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری داشته و از این رو میزان اقبال و مشارکت مردمی به انتخابات و صندوق رای افزایش می یابد.

انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ششمین دورهٔ شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار خواهد شد. در این انتخابات که برای سیزدهمین مرتبه برگزار می‌شود، هشتمین رئیس‌جمهور ایران با آرای مستقیم مردم انتخاب خواهد شد. طبق قانون اساسی، حسن روحانی با توجه به دو دوره ریاست‌جمهوری پیاپی، در این انتخابات حق نامزد شدن ندارد.

  • منبع خبر : عصرایران