به بهانه شوخی محسن هاشمی با روحانی/ دو درس مهم جنگ احزاب برای مقابله با کرونا
به بهانه شوخی محسن هاشمی با روحانی/ دو درس مهم جنگ احزاب برای مقابله با کرونا
آرمان تبریز- علیرضا تاجریان/زندگی و سیره عملی رسول اعظم اسلام(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) آن بزرگوار سرشار از نکاتی است که برای هر دوره و زمان نو و آموزنده است و خط مشی ها و سیاست های اصولی پیامبر(صلی الله علیه و آله) در حوزه های مختلف علمی، معرفتی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و... در همه دوران پاسخ گوی جامع نیازها و ضرورت ها می باشد. آرمان تبریز-- علیرضا تاجریان- زندگی و سیره عملی رسول اعظم اسلام(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) آن بزرگوار سرشار از نکاتی است که برای هر دوره و زمان نو و آموزنده است و خط مشی ها و سیاست های اصولی پیامبر(صلی الله علیه و آله) در حوزه های مختلف علمی، معرفتی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و... در همه دوران پاسخ گوی جامع نیازها و ضرورت ها می باشد.

آرمان تبریز- علیرضا تاجریان/زندگی و سیره عملی رسول اعظم اسلام(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) آن بزرگوار سرشار از نکاتی است که برای هر دوره و زمان نو و آموزنده است و خط مشی ها و سیاست های اصولی پیامبر(صلی الله علیه و آله) در حوزه های مختلف علمی، معرفتی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و… در همه دوران پاسخ گوی جامع نیازها و ضرورت ها می باشد.

دو درس مهم جنگ احزاب
بزرگ ترین حادثه سال پنجم هجرت، ماجرای جنگ خندق بود. نفرات دشمن بیش از ده هزار نفر با تجهیزات بسیار، ولی نفرات مسلمانان سه هزار نفر با تجهیزات اندک بود.  در این جنگ حوادثی رخ داد که درس های آموزنده برای شرایط امروز ما دارد.
گزارش مأموران اطلاعاتی پیامبر(صلی الله علیه و آله) نشان می داد که بیش از ده هزار نفر از قبیله های مختلف و به منظور براندازی اسلام و مسلمین اجتماع نموده و از مکه به سوی مدینه حرکت کردند. پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) بی درنگ با سران اسلام به مشورت پرداخت؛ سلمان پیشنهاد حفر خندق سنگری عظیم در سراسر راه های ورودی مدینه را نمود، و این پیشنهاد پذیرفته شد. براساس فرمان پیامبر(صلی الله علیه و آله)، مسلمانان گروه گروه به حفر زمین مشغول شده و چون کار به تعداد جمعیت تقسیم شده بود، افراد در تسریع انجام و پایان کار با یکدیگر رقابت می کردند و این صحنه انگیزشی اتمام پروژه را از آنچه پیش بینی شده بود، جلوتر انداخت.
در کتاب های تاریخی و تفسیری آمده است: هنگام کندن بخشی از خندق، مسلمانان به سنگ بزرگی برخوردند که هیچ کلنگی در آن اثر نمی کرد، خبر به پیامبر(صلی الله علیه و آله) رسید. حضرت شخصاً وارد خندق شد و در کنار سنگ قرار گرفت و با کلنگ نخستین ضربه محکم را بر سنگ فرود آورد، قسمتی از آن متلاشی شد و برقی از آن جهید، پیامبر(صلی الله علیه و آله) تکبیر پیروزی گفت؛ مسلمانان نیز همگی تکبیر گفتند. بار دوم ضربه شدید دیگری بر سنگ فرو کوفت؛ قسمت دیگری در هم شکست و این بار نیز برق از آن جستن نمود. پیامبر(صلی الله علیه و آله) تکبیر گفت و مسلمانان نیز صدا به تکبیر بلند کردند و سرانجام با سومین ضربه و جهش برق باقیمانده سنگ متلاشی شد و باز در پی تکبیر حضرت، مسلمانان تکبیر گفتند.
۱- مشورت: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) بی درنگ با سران اسلام به مشورت پرداخت. ایشان خود را بی نیاز از مشورت نمی دیدند و پس از مشورت، بهترین پیشنهاد را پذیرفتند.
۲- حضور عملی در صحنه: هنگام کندن بخشی از خندق، مسلمانان به سنگ بزرگی برخوردند که هیچ کلنگی در آن اثر نمی کرد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) شخصاً وارد خندق شدند و این سنگ بزرگ را در هم شکستند.

شوخی محسن هاشمی با روحانی
امروز محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در مخالفت با یک فوریت طرح تشکیل جلسات غیر حصوری شورا در شرایط خاص گفت: مخالف این طرح هستم. در این باره اجازه دهید با رییس جمهور هم شوخی کنم. ایشان در هیچ برنامه‌ای شرکت نمی‌کند و در دفترش حضور دارد، اما در جلسات ستاد ملی کرونا حضور می‌یابد.
وی گفت: اهمیت این جلسات بالاست حتی جلسه‌ای با حضور مقام معظم رهبری هم تشکیل شد؛ بنابراین برگزاری جلسات شورای شهر هم اهمیت دارد و در شرایط بحران نباید غیر حضوری و آنلاین باشد.

تشدید شیوع کرونا با کاهش ساعت فعالیت مترو و اتوبوس
رئیس شورای شهر تهران گفت: کاهش ساعت فعالیت اصناف و ناوگان حمل و نقل عمومی سبب افزایش ازدحام و تشدید شیوع کرونا شده است.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در صحن امروز شورای شهر هاشمی درباره روند افزایش شیوع ویروس کرونا گفت: به اذعان مسئولان بهداشت و درمان کشور آمار فوتی‌ها در حال افزایش است و حتی صحبت از رسیدن آمار فوتی‌های روزانه به عدد هزار شده و این در حالی بوده که محدودیت‌های ستاد مقابله با کرونا تأثیر جدی در کاهش تردد‌ها و رفتار مردم ایجاد نکرده است.
وی خاطرنشان کرد: با کاهش فعالیت اصناف و ساعت تردد وسایل حمل و نقل عمومی ازدحام جمعیت ایجاد شده که تشدید شیوع کرونا را به همراه داشته است.
رئیس شورای شهر تهران گفت: تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت نه تنها به پیشنهاد شورا بلکه به تأیید مجمع نمایندگان تهران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و حتی استانداری رسیده و بررسی‌های کارشناسی در این زمینه انجام گرفته است، مسیر‌ها مشخص و طی شده است و در حال حاضر از رئیس‌جمهور توقع اجرا وجود دارد.

دو درس مهم جنگ احزاب برای مقابله با کرونا
– به گفته رئیس شورای شهر تهران، «تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت نه تنها به پیشنهاد شورا بلکه به تأیید مجمع نمایندگان تهران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و حتی استانداری رسیده و بررسی‌های کارشناسی در این زمینه انجام گرفته است.»
اگر این پیشنهاد با مشورت و بررسی های کارشناسی داده شده است، چرا در ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آن تصمیم گیری نمی شود؟!
– به گفته محسن هاشمی، «کاهش ساعت فعالیت اصناف و ناوگان حمل و نقل عمومی سبب افزایش ازدحام و تشدید شیوع کرونا شده است.»
طبق مصوبه ستاد کرونا، اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی اصناف که از ۲۰ آبان آغاز شده است؛ از این قرار است مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ فقط تا ساعت ۱۸ اجازه فعالیت دارند. همچنین اتمام ساعت کاری خطوط مترو و اتوبوس ساعت ۲۰:۳۰ و خط متروی کرج ساعت ۲۰ اعلام شده است.
اظهارات امروز رئیس شورای شهر تهران نشان می دهد این تصمیم بیش از آنکه به فاصله گذاری اجتماعی کمک کند، ازدحام ایجاد خواهد کرد. چرا که مترو و اتوبوس های شهری، معمولا ساعت هفت و هشت شب، با اوج ازدحام مسافران مواجه هستند و با تصمیم طبعا بر این ازدحام افزوده می شود. قطعا کاستن از ساعات کار سیستم حمل و نقل عمومی، کمکی به مهار شیوع کرونا نمی کند و برای “فاصله گذاری” مد نظر، باید ناوگان حمل و نقل عمومی و ساعات فعالیت آن را توسعه داد، نه این که کم کرد.
شاید علت این تصمیم غیرکارشناسی به اختلاف دولت و شهرداری برگردد که متاسفانه به اذعان محسن هاشمی رئیس شورای شهر و به دلیل اختلاف و حاشیه پردازی دولت و شهرداری، در سه سال اخیر حتی یک متر مترو و یک اتوبوس، به خط مترو و ناوگان اتوبوسرانی تهران افزوده نشده است. بدتر این که، ماه هاست شهردار را به جلسات دولت دعوت نمی کنند.
این اظهارنظرهای آقای محسن هاشمی و اظهارات اخیر آقای احمدی نژاد که با واکنش رئیس جمهور و وزارت بهداشت همراه بود، نشان می دهد برای مقابله با کرونا، به صورت علمی و کارشناسی مشورت نشده است.
– آقای احمدی نژاد در یک گفت وگوی گفته است مشکل اصلی کرونا در ایران به مدیریت این بیماری و تبعیت محض از سیاست‌ های سازمان بهداشت جهانی مربوط می شود و این در حالی است که دانشمندان ایرانی می‌توانند به سرعت داروی کرونا را تهیه کنند و پروتکل‌های بهداشتی ساده‌ای را در اختیار مردم و سازمان‌ها قرار دهند.
آقای روحانی روز گذشته (شنبه) سخنان احمدی نژاد را ” انتقادهای نپخته” توصیف کرد و گفت این سخنان اعتماد مردم به ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت و درمان را کاهش می دهد.
آقای کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت هم در واکنش به این اظهارنظر احمدی نژاد، سخنان او در باره کرونا را داستانسرایی توصیف کرد.
امروز جوانفکر به این اظهارت آقای روحانی و آقای جهانپور واکنش نشان داده است؛ علی اکبر جوانفکر نوشت:
«به دنبال بحرانی شدن وضعیت کرونا در ایران، دکتر احمدی نژاد در یک گفت وگوی رسانه ای تاکید کرد که مشکل اصلی کرونا در ایران به مدیریت این بیماری و تبعیت محض از سیاست‌ های سازمان بهداشت جهانی مربوط می شود و این در حالی است که دانشمندان ایرانی می‌توانند به سرعت داروی کرونا را تهیه کنند و پروتکل‌های بهداشتی ساده‌ای را در اختیار مردم و سازمان‌ها قرار دهند.
آقای کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به این سخنان، به یک موضع گیری متناقض پرداخت و سخنان دکتر احمدی نژاد را هم تایید و هم رد کرد.
وی سخنان دکتر احمدی نژاد را از یک سو بی پایه و بی اساس دانست اما در همان حال افزود: مسیر مقابله با کرونا مشخص است و جوامع مختلف بر اساس توان و زیرساخت‌های خود از این شیوه نامه‌ها بهره می‌گیرند.
عجیب است که آقای جهانپور با وجود صحه گذاشتن بر سخنان دکتر احمدی نژاد، مدعی کم اطلاعی و پرمدعا بودن دیگران شده است.
این چه منطقی است که اگر کسی سخن حقی را بگوید آن سخن مذموم و محکوم و مردود است اما اگر همان سخن را این آقایان بگویند، درست است و همگان باید از آن تبعیت کنند؟!»
وی در ادامه در واکنش به اظهارات آقای روحانی نوشت:
«نکته عجیب در سخنان آقای روحانی آن است که به جای اهمیت دادن به انتقادهای مربوط به سلامت مردم و تلاش برای برطرف کردن ضعف های آشکار دولت و وزارت بهداشت در قبال حفاظت از جان مردم در برابر ویروس کرونا، هم با منتقدان برخورد می کنند و هم مسئولیت وضع موجود را متوجه مردم دانسته و وعده برخورد با آنان را می دهند.
این درحالی است که دولت و وزارت بهداشت هیچ برنامه روشنی برای مقابله با کرونا به مردم ارائه نکرده اند و پیوسته شمار قربانیان ناشی از کرونا در کشور به شدت رو به افزایش است.
اگر رئیس جمهور و مقامات وزارت بهداشت به عملکرد خود در باره کرونا اعتماد دارند و از آن دفاع می کنند، خوب است در خیابانها به میان مردم بروند و نظر آنها را جویا شوند!»
– در این میان انتشار خبر استعفای وزیر بهداشت در پی اختلافات او با آقای روحانی درباره اعمال محدودیت‌ها در مواجهه با پیک جدید بیماری کرونا، هر چند تکذیب شد، حکایت از آن دارد که اجماع نظر در تصمیم گیری های ستاد مقابله با کرونا وجود ندارد.
این اظهارنظرها و اخبار نشان می دهد؛ نمره دو درس مهم «مشورت» و «حضور عملی در صحنه» در ارزیابی کارنامه ستاد مقابله با کرونا قابل دفاع نیست؛ چرا باید ستاد مقابله با کرونا تصمیمی بگیرد که رئیس شورای شهر تهران آن را نادرست بداند؛ «کاهش ساعت فعالیت اصناف و ناوگان حمل و نقل عمومی سبب افزایش ازدحام و تشدید شیوع کرونا شده است.» آیا در زمان اتخاذ این تصمیم در ستاد مقابله با کرونا، کسی از مسئولان شهرداری تهران یا اعضای شورای شهر در این جلسه حضور نداشته است که با آنها هم مشورت شود و نظر کارشناسی اشان را درباره کاهش ساعت فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی جویا شوند؟
«حضور عملی در صحنه»: در جنگ احزاب شاهد هستیم هنگام کندن بخشی از خندق، مسلمانان به سنگ بزرگی برخوردند که هیچ کلنگی در آن اثر نمی کرد، پیامبر(صلی الله علیه و آله) شخصاً وارد خندق شدند و این سنگ بزرگ را در هم شکستند.
امروز آقای محسن هاشمی با آقای روحانی شوخی می کند و می گوید: «اجازه دهید با رییس جمهور هم شوخی کنم. ایشان در هیچ برنامه‌ای شرکت نمی‌کند و در دفترش حضور دارد!»
آقای جوانفکر هم می گوید: «اگر رئیس جمهور و مقامات وزارت بهداشت به عملکرد خود در باره کرونا اعتماد دارند و از آن دفاع می کنند، خوب است در خیابانها به میان مردم بروند و نظر آنها را جویا شوند!»
مردم باور دارند که برای مقابله با کرونا، باید پروتکل های بهداشتی باید به خوبی اجرایی و عملیاتی شود اما در صحنه عمل، با «سنگ های بزرگی» روبه رو می شوند که شکستن این سنگ ها از توان فردی آنها خارج است؛ اینجاست که شخص رئیس جمهور باید در صحنه حضور داشته باشد تا این سنگ های بزرگ در هم شکسته شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری آریا