توسعه آذربایجان شرقی با عقب ماندگی تاریخی مواجه است
توسعه آذربایجان شرقی با عقب ماندگی تاریخی مواجه است
آرمان تبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: توسعه استان آذربایجان شرقی با یک عقب ماندگی تاریخی مواجه بوده و از کریدور توسعه کشور خارج شده است.

آرمان تبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: توسعه استان آذربایجان شرقی با یک عقب ماندگی تاریخی مواجه بوده و از کریدور توسعه کشور خارج شده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، داود بهبودی در جلسه هم‌اندیشی مدیران سازمان با روح الله متفکرآزاد، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده استان، ضمن ارائه تحلیلی از وضعیت حال حاضر شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان اظهار کرد: بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی استان و کشور ریشه در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد.
وی با بیان اینکه میانگین رشد اقتصادی استان نسبت به میانگین کشوری پایین است، ترکیب مشاغل صنایع استان را از عوامل پایین بودن میانگین رشد اقتصادی استان برشمرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی ابراز داشت: در استان صنایع «های‌تک» کمتری وجود دارند و صنایع عمدتا قدیمی و فرسوده هستند.
وی عوامل برون استانی را هم در این امر دخیل دانست و افزود: در گذشته بی توجهی های متعددی به استان از سوی مرکز اتفاق افتاده و از طرفی برخی عوامل محیطی همچون همسایگی با تهران برخی از استان ها را به طور طبیعی در مسیر توسعه قرار داده است.
بهبودی یادآور شد: الگوی توسعه ایران مرکز – پیرامون بوده و همه استان های توسعه یافته بطور مستقیم و غیرمستقیم از امتیاز نزدیکی به مرکز بهره مند شده اند.
این اقتصاددان اعلام کرد: قابلیت هایی همچون ترانزیت، گمرک و راه های مواصلاتی زمانی جزو مزیت های اقتصادی استان بود؛ ولی با تغییرات شرایط و نیز تغییر شرکای تجارت خارجی کشور این قابلیت ها از استان سلب شده است.

نمایندگان با تمام توان برای جبران عقب ماندگی آذربایجان شرقی تلاش می کنند

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: نمایندگان استان آذربایجان شرقی با تمام توان خود برای جبران عقب ماندگی توسعه استان تلاش می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی، روح الله متفکر آزاد پیش از ظهر امروز در جلسه هم اندیشی با مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اظهار کرد: تمرکز نمایندگان در سال نخست فعالیت خود بر مسائل معیشتی و اقتصادی مردم بود.

وی با اشاره به اولویت بندی طرح ها در مجلس و افزایش کارآیی آن، اظهار امیدواری کرد همین روال تا پایان این دولت ادامه یافته و همکاری ها با دولت محترم منسجم و هدفدار باشد.

متفکر آزاد تصریح کرد: پیگیری پروژه ها جزو فعالیت های روزمره نمایندگان است و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تقاضا داریم با ارائه گزارش ها و تحلیل های به هنگام نمایندگان را در پیگیری دقیق تر این پروژه ها یاری کند.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس به پیگیری بحث حاشیه نشینی در تبریز و برگزاری چندین جلسه با دکتر نوبخت در این خصوص اشاره کرد.

متفکر آزاد تقسیم کار بین نمایندگان استان را نشان از همدلی و اتحاد بین نمایندگان دانست و این موضوع را از عوامل مهم در پیشبرد اهداف توسعه ای استان برشمرد.