دوئل بایدن – ترامپ و ایالات سرنوشت ساز/ ترامپ پیروزی با آراء الکترال را تکرار می‌کند؟/ بایدن در انتظار گرفتن انتقام هیلاری از ترامپ
دوئل بایدن – ترامپ و ایالات سرنوشت ساز/ ترامپ پیروزی با آراء الکترال را تکرار می‌کند؟/ بایدن در انتظار گرفتن انتقام هیلاری از ترامپ
آرمان تبریز-شاید نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶، امسال دیگر تکرار نشود. همه چیز بستگی به آراء خاموش این ایالات دارد. باید صبر کرد و دید که پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا، نوادا و سایر ایالات خاکستری چه تصمیمی در روز انتخابات می‌گیرند.
آرمان تبریز-شاید نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶، امسال دیگر تکرار نشود. همه چیز بستگی به آراء خاموش این ایالات دارد. باید صبر کرد و دید که پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا، نوادا و سایر ایالات خاکستری چه تصمیمی در روز انتخابات می‌گیرند.

به گزارش آرمان تبریز؛ تنها چند هفته تا آغاز مرحله نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فرصت باقی است. رسانه های مختلف دست به کار شده و فعالیت خود را با ارائه نتایج نظرسنجی‌های مختلف اوج داده اند. هر چند تا پیش از این، آراء مردمی مورد بحث بیشتر خبرگزاری‌ها بود اما حالا در جدیدترین پژوهش‌ها، تعداد آراء الکترال مورد بحث قرار گرفته است.

آراء الکترال چیست؟

پیش از هرچیز باید این پرسش را مطرح کنیم که  رای الکترال چیست؟ در سیستم انتخاباتی الکترال که خاص کشور ایالات متحده است، هر ایالت می‌تواند تصمیم‌گیری‌های خود را جدا از تصمیمات دیگر ایالات و قوانین خاص خود داشته باشد. هر ایالتی در مجلس نمایندگان و سنای این کشور نمایندگانی دارد که در انتخابات سراسری انتخاب و به کنگره که متشکل از مجلس نمایندگان و سنا است، فرستاده می‌شوند. تعداد نمایندگان ایالت‌ها در مجلس نمایندگان برحسب جمعیت هر ایالت متفاوت است. اما همه ایالت‌ها بدون توجه به میزان جمعیت دو سناتور در سنا دارند. الکترال‌های هر ایالت که افراد تصمیم‌گیر در امور کشوری محسوب می‌شوند از مجموع نمایندگان هر ایالت و دو سناتور آن تشکیل می‌شود. برای مثال کالیفرنیا که ۳۹ میلیون نفر جمعیت دارد، در مجلس نمایندگان ۵۳ نماینده و در سنا دو سناتور دارد که به این ترتیب الکتور‌های آن ۵۵ نفر خواهد بود. این ایالت دارای بیشترین آرای الکترال است.

این آراء الکترال طی فرمولی با آراء مردمی جمع شده و می‌تواند سرنوشت انتخابات را تغییر داده و مثلا باعث شکست نامزدی شود که در آرای مردمی پیروز بوده است.

بایدن؛ پیشتاز در نظرسنجی‌های الکترالی

حالا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بایدن در این دوره از انتخابات در رای گیری الکترال نیز از ترامپ پیش است. همانطور که گفته شد، برنده ریاست جمهوری نیاز به ۲۷۰ رای الکترال دارد که تا اینجا بایدن ۲۱۶ رای و ترامپ ۱۲۵ رای دارد.   ۱۹۷رای هنوز مشخص نیست، هرچند رای قاطع برای بایدن ۱۱۸ رای الکترال و برای ترامپ نیز ۶۳ رای {تا این لحظه} است.

این نظرسنجی از این نظر مهم است که در دور قبل نیز هیلاری کلینتون آراء مردمی بیشتری از ترامپ به دست آورد اما در نهایت در آراء الکترال نتیجه را واگذار کرد.

نقشه آراء الکترال احتمالی انتخابات ۲۰۲۰ که از جمع نظرسنجی‌های بیش از ۲۰ رسانه آمریکای ترسیم شده و مقایسه اش با نقشه انتخاباتی ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که سبد آراء تا حدی شبیه هم هستند. به خوبی مشخص است که در همان ایالاتی که کلینتون پیروز بوده، بایدن نیز پیش است.

به نقشه های زیر نگاه کنید و نتایج را با هم مقایسه کنید:

 

 

نکته مهم و مبهم در نقشه بالا مشخص نبودن آراء الکترال در بیش از ۱۲ ایالت است. این ایالات که با رنگ خاکستری مشخص شده‌اند، در مجموع بیش از ۱۰۰رای الکترال را به خود اختصاص داده اند.

اما نتیجه انتخابات در این ایالات به چه صورت خواهد بود؟ این مساله ای است که شاید با حل آن بتوان معمای انتخابات ۲۰۲۰ را حل کرد.

ایالات خاکستری؛ ۱۲ منطقه ای که برنده نهایی را تعیین می‌کنند

اگر جدول انتخاباتی ۲۰۲۰ (بر اساس نظرسنجی‌ها) شبیه انتخابات ۲۰۱۶ است، شاید ترامپ آنقدرها هم از بایدن عقب نباشد. جدول زیر آمار آراء الکترال در سال ۲۰۱۶ را  در ۱۲ ایالتی که هنوز نظرسنجی‌ها نتوانسته اند آراء بایدن را در آن تعیین کنند، مشخص می‌کند:

ایالت نتیجه در انتخابات ۲۰۱۶ تعداد آراء الکترال اختلاف آراء دو نامزد
تگزاس ترامپ(۳۶ رای) ۳۸ رای ترامپ: ۵۲٫۲۳%

۴,۶۸۵,۰۴۷

کلینتون: ۴۳٫۲۴%

۳,۸۷۷,۸۶۸

 

آریزونا ترامپ(۱۱ رای) ۱۱ رای ترامپ:  ۴۸٫۰۸%

۱,۲۵۲,۴۰۱

 

کلینتون: ۴۴٫۵۸%

۱,۱۶۱,۱۶۷

 

نوادا کلینتون(۶ رای) ۶ رای کلینتون: ۴۷٫۹۲%

۵۳۹,۲۶۰

 

ترامپ: ۴۵٫۵۰%

۵۱۲,۰۵۸

 

سایر: ۳٫۳۲%

۳۷,۳۸۴

 

فلوریدا ترامپ(۲۹ رای) ۲۹ رای ترامپ: ۴۹٫۰۲%

۴,۶۱۷,۸۸۶

 

کلینتون: ۴۷٫۸۲%

۴,۵۰۴,۹۷۵

 

جورجیا ترامپ(۱۶ رای) ۱۶ رای ترامپ: ۵۰٫۴۴%

۲,۰۸۹,۱۰۴

 

کلینتون: ۴۵٫۳۵%

۱,۸۷۷,۹۶۳

 

کارولینای شمالی ترامپ(۱۵ رای) ۱۵ رای ترامپ: ۴۹٫۸۳%

۲,۳۶۲,۶۳۱

 

کلینتون: ۴۶٫۱۷%

۲,۱۸۹,۳۱۶

 

اوهایو ترامپ(۱۸ رای) ۱۸ رای ترامپ: ۵۱٫۶۹%

۲,۸۴۱,۰۰۵

 

کلینتون: ۴۳٫۵۶%

۲,۳۹۴,۱۶۴

 

ایووا ترامپ(۶ رای) ۶ رای ترامپ: ۵۱٫۱۵%

۸۰۰,۹۸۳

 

کلینتون: ۴۱٫۷۴%

۶۵۳,۶۶۹

 

مینسوتا کلینتون(۱۰ رای) ۱۰ رای کلینتون: ۴۶٫۴۴%

۱,۳۶۷,۷۱۶

 

ترامپ: ۴۴٫۹۲%

۱,۳۲۲,۹۵۱

 

ویسکانسین ترامپ(۱۰ رای) ۱۰ رای ترامپ: ۴۷٫۲۲%

۱,۴۰۵,۲۸۴

 

کلینتون: ۴۶٫۴۵%

۱,۳۸۲,۵۳۶

 

میشیگان ترامپ(۱۶ رای) ۱۶ رای ترامپ: ۴۷٫۵۰%

۲,۲۷۹,۵۴۳

 

کلینتون: ۴۷٫۲۷%

۲,۲۶۸,۸۳۹

 

پنسیلوانیا ترامپ(۲۰ رای) ۲۰ رای ترامپ: ۴۸٫۱۷%

۲,۹۷۰,۷۳۳

 

کلینتون: ۴۷٫۴۶%

۲,۹۲۶,۴۴۱

 

جدول بالا نشان می‌دهد که تعیین نتیجه انتخابات در این ایالات می‌تواند ورق را کاملا برگرداند. نباید فراموش کرد که در انتخابات قبل، ترامپ در بیشتر ایالات فوق الذکر( که نظرسنجی‌های انتخابات ۲۰۲۰ هنوز نتوانسته اند فرد پیروز را در آن تعیین کنند) پیروز شد و ممکن است در این انتخابات هم این پیروزی را تکرار کند.

با این حال، بررسی اجمالی اعداد بالا به خوبی این مساله را ثابت می‎کند که دونالد ترامپ با اختلاف آراء مردمی و الکترال بسیار بسیار کم توانست هیلاری کلینتون دموکرات را در این مناطق شکست دهد. حالا ۴ سال از دوئل ترامپ – کلینتون گذشته است. ترامپ کمی خسته شده و رقیبش تازه نفس است. این امر و نیز مشکلات مختلفی که دامن ترامپ را گرفته به خوبی مشخص می‌کند که شاید نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶، امسال دیگر تکرار نشود. همه چیز بستگی به آراء خاموش این ایالات دارد. باید صبر کرد و دید که پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا، نوادا و سایر ایالات خاکستری چه تصمیمی در روز انتخابات می‌گیرند.

 

  • منبع خبر : خبر فوری