اخراج ترکیه از ناتو بدلیل حضور در درگیری قره باغ/دیدار وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان با پمپئو
اخراج ترکیه از ناتو بدلیل حضور در درگیری قره باغ/دیدار وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان با پمپئو
آرمان تبریز-نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا و عضو مجلس نمایندگان بدلیل حضور کشور ترکیه در درگیری قره باغ خواستار اخراج این کشور از ناتو شد.

آرمان تبریز-نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا و عضو مجلس نمایندگان بدلیل حضور کشور ترکیه در درگیری قره باغ خواستار اخراج این کشور از ناتو شد.
به گزارش خبرگزاری آریا،طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کمیته ملی ارمنی‌های آمریکا با انتشار پیامی در فضای توییتر نوشت:
تولسی گابارد، نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا و عضو مجلس نمایندگان به دلیل حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری قره باغ خواستار حذف ترکیه از ناتو شده است.
در قطعنامه جدید حملات ترکیه به نیرو‌های نظامی آمریکا محکوم شده است.
از سوی دیگر نیز، حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در درگیری قره باغ، با مواضع ناتو مغایرت دارد.
آن‌ها همچنین از حضور شبه نظامیان مورد حمایت آنکارا در قره باغ و همچنین شرکت هواپیما‌های اف -۱۶ ترکیه در عملیات در منطقه جنگ خبر دادند.

دیدار وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان با پمپئو
یک نشریه آمریکایی از دیدار وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان با وزیر امور خارجه آمریکا در جمعه آینده در واشنگتن در خصوص درگیری‌های قره‌باغ خبر داد.
به گزارش پولتیکو، درحالی‌که انتقادهای دموکرات‌ها از دولت دونالد ترامپ به دلیل واگذاردن صحنه دیپلماسی برای حل منازعه قره‌باغ کوهستانی به روسیه ادامه دارد، قرار است روز جمعه وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن با همتایان جمهوری آذربایجانی و ارمنستانی دیدار کند.
وزیر خارجه جمهوری آذربایجان و وزیر خارجه ارمنستان دو کشوری که بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در جنگ به سر می‌برند، قرار است روز جمعه به‌صورت جداگانه با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار کنند.
این رسانه آمریکایی ادامه داد: مشخص نیست که فرستادگان (وزرای خارجه باکو و ایروان) با یکدیگر دیدار کنند یا اینکه آیا مقام‌های آمریکایی تلاش کنند که مقدمات برگزاری یک نشست سه‌جانبه (بین وزرای خارجه آمریکا، جمهوری آذربایجان و ارمنستان) را فراهم کنند اما سفر هم‌زمان آن‌ها نشان‌دهنده این است که ایالات‌متحده در حال تقویت تلاش‌هایش به‌منظور کاستن از این منازعه است که طبق گزارش‌ها، از اواخر سپتامبر صدها کشته از نظامیان و غیرنظامیان برجای گذاشته است.
سفر وزرای خارجه باکو و ایروان به واشنگتن، تنها چند روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ، فرصتی برای دولت ترامپ به‌منظور نشان دادن تلاش خود جهت ایفای نقش رهبری جهانی است.
گفته می‌شود که قرار است صبح جمعه به‌وقت واشنگتن ابتدا جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با پمپئو دیدار دوجانبه داشته باشد و به فاصله کوتاهی بعدازاین دیدار، زهراب مناتسکانیان وزیر خارجه ارمنستان با همتای آمریکایی دیدار کند.
الین سلیمانوف سفیر جمهوری آذربایجان در آمریکا روز دوشنبه (دیروز) در یک مصاحبه، احتمال دیدار بایراموف با مناتسکانیان در جریان سفر آن‌ها به واشنگتن را رد نکرد.
به گفته او، جمهوری آذربایجان و ارمنستان می‌توانند به‌زودی مذاکرات معنادار به‌منظور حل منازعه را از سر بگیرند.
سفیر باکو در واشنگتن افزود: ما خواهان یک گفت‌وگوی واقعی هستیم.
واروژان نرسسیان سفیر ارمنستان در آمریکا هم در اظهاراتی از مواضع اخیر وزیر خارجه آمریکا درباره منازعه قره‌باغ کوهستانی و انتقادهایش از مواضع ترکیه تمجید کرد.
سفیر ایروان در واشنگتن که کشورش طبق قوانین بین‌المللی اراضی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی را اشغال کرده است، افزود: ما هیچ جایگزینی برای حل مسالمت‌آمیز این منازعه بر اساس سازش و توافقات دوجانبه نمی‌بینیم.
میزبانی پمپئو از وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شرایطی انجام می‌گیرد که پیشتر جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از انفعال دولت ترامپ در قبال منازعه قره‌باغ کوهستانی و واگذاشتن صحنه دیپلماسی به مسکو شدیداً انتقاد کرده بود.
در صحنه تحولات میدانی، درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد درحالی‌که دو طرف تاکنون دو بار با میانجیگری مسکو بر سر آتش‌بس توافق کرده‌اند.
دور جدیدی از تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در خصوص منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم می‌کنند و این درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان از ادامه درگیریها در چند محور در قره باغ خبر داد
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز سه شنبه در باره ادامه درگیریها میان نیروهای این کشور و ارمنستان در چند محور مختلف در منطقه مورد مناقشه «قره باغ» خبر داد .
به گزارش وزارت دفاع جمهوری آذبایجان دیروز و بامداد امروز درگیریها در محورهای ” آقدره – آقدام ” ، “فضولی – هادروت –جبرایل ” و ” قوبادلی – زنگیلان ” میان نیروهای این کشور و ارمنستان ادامه داشته  است .
بنابر این گزارش، نیروهای ارمنستان مواضع  واحدهای ارتش جمهوری آذربایجان را با توپخانه و دیگر سلاح‌های سنگین مورد هدف قرار داده، ولی بر اثر اقدام متقابل نیروهای جمهوری آذربایجان، آنها متحمل تلفاتی شدند .
این گزارش با  اشاره به کنترل نیروهای جمهوری آذربایجان بر شرایط عملیاتی در کل خط مقدم جبهه، در مورد عقب‌نشینی نیروهای ارمنی در چند محور منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد .
درگیری‌های نظامی میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان ۲۴ روز است که ادامه دارد و با وجود این که طرفین در این مدت دو بار در باره آتش‌بس توافق کردند، ولی عملیات نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ همچنان ادامه دارد
جمهوری آذربایجان اعلام کرده که در جریان این درگیری‌ها توانسته کنترل بر برخی مناطق در قره باغ که ۲۷ سال پیش از سوی نیروهای ارمنی اشغال شده بود، برقرار کند .

روسیه: با ترکیه درباره حضور مزدوران خارجی در قره باغ صحبت می‌کنیم
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و آفریقایی تأکید کرد که در جریان تماس‌های طرف روسی با مقامات ترکیه، موضوع حضور مزدوران سوری و لیبیایی در منطقه درگیری‌های قره باغ مطرح می‌شود.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “میخائیل بوگدانوف” معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و کشورهای آفریقایی اعلام کرد که مقامات مسکو در تماس‌های خود با طرف ترکیه‌ای، موضوع حضور مزدوران سوری و لیبیایی در منطقه درگیری‌های قره باغ را مطرح می‌کنند.
بوگدانوف در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «قطعاً ما در حال بحث و بررسی همه مسائل مربوط به مناقشه قره باغ، از جمله حضور مزدوران خارجی در این منطقه هستیم و این موضوع در تماس‌ها با مقامات آنکارا مطرح می‌شود.
معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا طرف روسی در جریان تماس‌ها با طرف ترکیه‌ای، به غیرقابل قبول بودن مشارکت مزدورانی از سوریه و لیبی در منطقه درگیری‌های قره باغ اشاره می‌کند، تأیید کرد: «مسلماً چنین است.»
پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه از دست یابی به اطلاعاتی درباره انتقال نیروهای تروریستی گروه‌های مسلح غیرقانونی خارجی، به ویژه از سوریه و لیبی، برای شرکت در درگیری‌های نظامی در قره باغ کوهستانی ابراز نگرانی عمیق کرده بود. مقامات مسکو ابراز اطمینان کرده‌اند که چنین روند اوضاعی نه تنها منجر به تشدید تنش در منطقه درگیری می‌شود، بلکه تهدیدهای طولانی مدتی برای امنیت همه کشورهای منطقه بوجود خواهد آورد.
مقامات بلندپایه ارمنستان نیز بارها، اقدام ترکیه در استفاده از مزدوران خارجی و حضور نیروهای نظامی این کشور در جبهه جنگ طرف آذربایجانی را محکوم کرده و خواستار تحقیقات جامعه جهانی در این باره شده‌اند.

قره‌باغ از جهان خواست استقلالش را به رسمیت بشناسد
وزیر خارجه منطقه قره‌باغ خواستار به رسمیت شناختن استقلال این منطقه موردمناقشه از سوی دیگر کشورهای جهان شد.
وزیر خارجه جمهوری خود خوانده آرتساخ خواستار به رسمیت شناختن استقلال این منطقه از سوی جامعه جهانی شد.
وزارت خارجه جمهوری خود خوانده ناگورنو قره باغ در بیانیه اعلام کرد مسیس مایلیان، وزیر خارجه جمهوری خود خوانده قره باغ در جلسه‌ای با دیپلمات‌های خارجی سرشناس در ارمنستان حضور یافته و آن‌ها را به رسمیت شناخت استقلال این منطقه فراخوانده است.
وخامت روابط میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به پایان دوران شوروی سابق باز می‌گردد؛ زمانی که «کشتار سومقاییت» (که در آن ساکنان ارمنی شهرک ساحلی سومقاییت در جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان یکی از جمهوری‌های تشکیل‌دهنده اتحاد جماهیر شوروی آن زمان، در اواخر فوریه ۱۹۸۸ هدف گرفته شدند) به وقوع پیوست.
منطقه ناگورنو قره باغ در جنوب شرق جمهوری آذربایجان از نظر سازمان ملل متحد، بخشی از خاک این کشور به شمار می‌آید، اما بیش از یک ربع قرن است که در کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت ارتش ارمنستان قرار دارد.

ترکیه مانع توافق میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان
نخست وزیر ارمنستان تاکید کرد: نظام ترکیه از اجرای توافق منطقه مورد منازعه قره باغ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان جلوگیری می‌کند.
ترکیه مانع اجرای توافق آتش بس میان آذربایجان و ارمنستانبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، نیکول پاشینیان گفت: ما مطمئن هستیم که تاکنون نتوانسته ایم، بیانیه مسکو را به سبب وجود گروه‌هایی که به صورت گسترده‌ای مانع انجام این توافق می‌شوند، اجرایی کنیم. در وهله نخست ترکیه قرار دارد. وی همچنین تاکید کرد، نظام ترکیه با هر ابزاری تلاش می‌کند، بیانیه مسکو را ناکام بگذارد.

درخواست شورای امنیت از آذربایجان و ارمنستان برای احترام به آتش بس

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه غیرعلنی از ارمنستان و آذربایجان خواستند که به آتش بس جدید در قره باغ احترام بگذارند.
به گزارش اسکای نیوز، در این نشست که به درخواست فرانسه، روسیه و آمریکا برگزار شد، ۱۵ عضو شورای امنیت مجدداً فراخوان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را درباره احترام دو طرف درگیر به “آتش بس انسانی” که از روز یکشنبه لازم الاجرا شد، تکرار کردند.
یک دیپلمات در سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت: “همه یک دیدگاه مشترک دارند؛ اوضاع بد است و هر دو طرف باید عقب نشینی کنند و به درخواست های دبیرکل برای آتش بس پاسخ دهند.”
به گفته دیپلمات ها، روسیه که در حال حاضر ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، مشغول کار روی صدور بیانیه ای است که خواستار تعهد به آتش بس است.
پیش نویس بیانیه ای که انتظار می رود اعضای شورا در این هفته بر روی آن توافق کنند، همچنین از ارمنستان و آذربایجان خواسته است که مذاکرات تحت حمایت گروه مینسک را از سر بگیرند.
روسیه ، فرانسه و ایالات متحده ریاست گروه مینسک را دارند؛ گروهی که در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا برای یافتن راه حلی برای این درگیری منطقه ای تأسیس شد.
قرار بود آتش بس بشردوستانه از نیمه شب یکشنبه – دوشنبه (ساعت ۲۰:۰۰ به وقت گرینویچ یکشنبه) آغاز شود ، اما وزارت دفاع آذربایجان صبح روز دوشنبه گفت که نیروهای جدایی طلب ارمنستان اقدام به نقض آتش بس کردند.
ارمنستان نیز متقابلا آذربایجان را به نقض آتش بس متهم می کند

تأکید لاوروف بر لزوم توقف فوری درگیری‌های نظامی در قره باغ
وزیر خارجه روسیه با غیرقابل قبول خواندن حملات به تأسیسات غیرنظامی، خواستار توقف سخنان جنگ افروزانه، توقف فوری درگیری‌ها و آغاز مذاکره برای دستیابی به توافق بر سر مفاد کلیدی تثبیت اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی شد.
به گزارش خبرگزاری «نووستی»،  “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در پایان مذاکرات خود با “ماریا پیچینوویچ-بوریچ” دبیرکل شورای اروپا در مسکو، حملات به زیرساختارهای غیرنظامی در منطقه قره باغ کوهستانی را غیر قابل قبول خوانده و بر ضرورت متوقف شدن اظهارات جنگ افروزانه و توقف فوری درگیری‌ها در این منطقه تأکید کرد.
وی در جریان این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «یک گام برای پایان دادن به وخامت اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی ضروری است: باید همزمان با پایان دادن به سخنان تند و جنگ افروزانه، درگیری‌های نظامی و به خصوص حملات به اهداف غیرنظامی که به هیچ وجه قابل قبول نیست، متوقف شود.»
علاوه بر این، لاوروف تأکید کرد که در حال حاضر، مهمترین مسئله برقراری آتش بس فوری در منطقه درگیری‌های و متقاعد کردن طرفین درگیری‌ای قره باغ برای دستیابی به توافق بر سر مفاد کلیدی که امکان تثبیت اوضاع در این منطقه را در طولانی مدت و اطمینان از تأمین امنیت حمل و نقل و ارتباطات است و این مسئله باید نه تنها در قره باغ، بلکه در سرزمین‌های مجاور نیز رعایت شود.
وزیر خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین یادآور شد که غلبه بر بحران سیستمی در شورای اروپا که مربوط به محدودیت حقوق هیئت نمایندگی روسیه در مجمع پارلمانی سازمان است، غیرقابل قبول بودن اعمال فشارها و تهدید را به خوبی  نشان داده است.
به گفته لاوروف، سفر دبیرکل به مسکو، نماد شکست خط مشی بحران سیستمی است که شورای اروپا در سال‌های ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۹، به خاطر اقدامات غیرقانونی و غیرقابل توجیه برخی اعضای این سازمان درگیر آن بود.

روسیه: حضور عناصر سوری و لیبیایی در قره‌باغ قابل قبول نیست
معاون وزیر خارجه روسیه گفت که این کشور با دولت ترکیه در خصوص حضور عناصر سوری و لیبیایی در جنگ قره‌باغ کوهستانی گفت‌و‌گو می‌کند.
«میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی با بیان اینکه مسکو از حضور تروریست‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی نگران است، مدعی ورود ۱۰۰۰ تروریست در روز جمعه به جمهوری آذربایجان شد. او به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که مسکو با آنکارا در خصوص مشارکت عناصر «مزدور» لیبیایی و سوری در درگیری‌های منطقه «قره‌باغ» گفت‌و‌گو می‌کند و حضور این عناصر برای روسیه قابل قبول نیست.
بوگدانوف همچنین مدعی شد که قرار است گروه جدیدی از عناصر تروریستی به درگیری‌های قره‌باغ اعزام شوند. پیش از این نیز کشورهای ارمنستان، روسیه و فرانسه، مدعی حضور تروریست‌ها به خصوص از مبدأ سوریه در جمهوری آذربایجان شده بود. چهارشنبه هفته نیز منابع معارض سوریه به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفتند که ترکیه قراردادهای شش ماهه با این عناصر امضاء کرده و این عناصر از ماه ژوئن (نزدیک به چهار ماه قبل از آغاز جنگ) به جمهوری آذربایجان اعزام شده‌اند.
این خبرها در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه هفته گذشته در سخنانی، هر گونه اعزام شبه‌نظامیان سوری به جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد و گفت که آن‌ها خودشان کارهای مهم‌تری در سوریه دارند. دور جدیدی از تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در خصوص منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم می‌کنند و این درگیری‌ها تا امروز ادامه داشته و جمهوری آذربایجان تأکید کرده است که ارمنستان باید از منطقه قره باغ خارج شود.

پاشینیان: ارمنستان در مقابل توسعه طلبی ترکیه ایستاده است
نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سوال که آیا شواهدی دال براستفاده از این مسلح سوری در جنگ قره باغ دارد، گفت: ما ویدئوهای تبلیغاتی از نیروهای جهادی در مناطق عملیاتی بوسیله سیستم های خاص تهیه شده در دست داریم و نیز اجساد چند تن از آنان را
نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در گفتگو با نشریه “کوریرا دالسرا” در پاسخ به این سوال که چرا باکو شما را متهم می کند گنجه را مجدداً هدف قرار داده اید و شما آذربایجان را در بمباران استپاناکرت(خان کندی) و روستاهای اطراف متهم می سازید، گفت: ترکیه همان راهبردی را که در دریای مدیترانه علیه یونان و قبرس و یا در لیبی، سوریه و عراق بکار گرفته است، در قفقاز جنوبی هم در پیش گرفته است.
وی افزود: این سیاستی توسعه طلبانه است. اردوغان رئیس جمهور ترکیه در حین مذاکرات آتش بس گفت که مایل نیست آذربایجان جنگ را متوقف کند. این جنگ بدون دخالت ترکیه آغاز نمی شد. ترکیه آذربایجان را برای حمله علیه آرتساخ(قره باغ) ترغیب کرده است. ارتشیان ترکیه در حملات شرکت دارند. ولی نه تنها آنان، آذربایجانی ها از نیروهای جهادی منتقلی از سوریه نیز بهره می برند. آنان تروریستهای اعزامی از سوی ترکیه هستند.
نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سوال که آیا شواهدی دال براستفاده از این افراد مسلح در دست دارید؟ اظهار داشت: ما ویدئوهای تبلیغاتی از نیروهای جهادی در مناطق عملیاتی بوسیله سیستم های خاص تهیه شده در دست داریم و نیز اجساد چند تن از آنان را. هیچ تردیدی در این زمینه وجود ندارد. شواهد منتشر شده است. با استفاده از برنامه های خاصی امکان تحلیل تصاویر فراهم و مشخص شده که تصویر برداریها در کدام یک از مناطق انجام شده است، این دیگر مسلم است که آنان در جریان عملیات رزمی به خط مقدم آورده شده اند.
پاشینیان با اشاره به اینکه تروریستهای سوری خود این تصویربرداری را که بعدها در فضای مجازی انتشار یافته، گرفته اند، تصریح کرد: این اسناد و شواهد از سوی روسیه، فرانسه و دیگر کشورها پذیرفته شده است. هدف مشخص است، ترکها مایل به انجام نسل کشی دیگری علیه ارامنه هستند. من از خودم و جامعه جهانی سئوال می کنم چگونه آتش بسی می توانیم با این تروریستها منعقد کنیم.
وی مدعی شد که ما مورد حمله قرار می گیریم و باید از خود دفاع کنیم. مانند هر ملتی که نابودی تهدیدش می کند.
نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا برای توقف درگیریها به چه اقداماتی باید انجام دهد، نیز گفت: تنها یک راه برای توقف درگیریها وجود دارد و آن شناسایی رسمی و بین المللی آرتساخ(قره باغ) بر اساس اصل “جدائی برای نجات” است. امکان دیگری وجود ندارد. در غیر اینصورت در مناطق تحت کنترل آذربایجان، ارامنه مورد تجزیه های قومیتی قرار خواهند گرفت و آن به این دلیل است که ارمنیان تنها مانع توسعه ترکیه به سمت شمال شرق و جنوب شرق هستند.
پاشینیان ادامه داد: تعدادی خبرنگار خارجی به اینجا آمدند، ولی ما نمایندگانی از دستگاههای دیپلماسی خارجی را در اینجا ندیدیم. من از ایتالیا انتظار دارم که انتقال تروریستها به آذربایجان از سوی ترکیه را رسماً اعلام کند. ساکنان قره باغ قربانی یک بحران جدی انسانی هستند، امری که باید جامعه جهانی و ایتالیا مد نظر داشته باشند. زیرا اگر ارتش آذربایجان به منطقه بازگردد هیچ یک از ارامنه نجات پیدا نخواهند کرد.