بهترین همکاری و مشارکت با پلیس تمکین به قانون است
بهترین همکاری و مشارکت با پلیس تمکین به قانون است
آرمان تبریز-فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی گفت: بیش از ۸۰۰ مورد ماموریت در خصوص مبارزه با مواد مخدر در استان عملیاتی شده است و طی شش ماه اخیر بیش از سه تن و ۳۲۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف شده است.

آرمان تبریز-فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی گفت: بیش از ۸۰۰ مورد ماموریت در خصوص مبارزه با مواد مخدر در استان عملیاتی شده است و طی شش ماه اخیر بیش از سه تن و ۳۲۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کشف شده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز ،سردار حسین عبدی در نشست خبری خود که به مناسبت گرامیداشت هفته‌ی ناجا در محل ستاد این نیرور برگزار شد گفت:با عنایت به ضرورت مشارکت جامعه در امر پیشگیری که کم هزینه ترین راه است، معتقدیم بهترین همکاری و مشارکت با پلیس، تمکین به قانون است و آذربایجان شرقی نیز در بین ۳۱ استان از لحاظ امنیت اجتماعی جایگاه سوم را کسب نموده است.

وی تصریح کرد: اگر ما به تامین امنیت بها ندهیم قطعا فرهنگ، اقتصاد و تمامی مسیرهای رشد و تعالی با آسیب مواجه  خواهند شد و این نیروی اساسی ترین نهاد در جامعه برای حفظ نظم و امنیت عمومی و برقراری آرامش است و ادامه این مسیرنیازمند همراهی و حمایت همه گونه افکار عمومی می باشد.

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی با اشاره به مقابله‌ مستمر و جدی پلیس با اراذل و اوباش در آذربایجانشرقی افزود:همکاران ما طی ۲-۳ماه اخیر، ۱۷۶ نفر از اراذل اوباشرا  دستگیر و در هم اکنون اکثر این مجرمین دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

سردار عبدی تاکید کرد: ما با اقتدار اعلام می کنیم به هیچ کس در فضای مجازی و حقیقی اجازه‌ی عربده کشی نمی‌دهیم و اگر کسی مرتکب چنین جرمی شد، پلیس به جد پیگیر موضوع شده و پس از دستگیری آنها را تحویل دستگاه قضایی داده و این افراد منتظر برخوردهای شدید قانونی باشند .

فرمانده انتظامی استان با اشاره به شعار هفته‌ی ناجا، اظهار کرد: امسال شعار هفته‌ی نیروی انتظامی “باهم برای امنیت و سلامت” تعیین شده است؛ امنیت و سلامت در مبانی اعتقادی نیروی انتظامی بسیار حائز اهمیت بوده و تا زمانی که از دست نرود، قدر آن دانسته نمی‌شود.

سردار عبدی با بیان این‌که هفته‌ی نیروی انتظامی فرصت مناسبی برای تعامل با جامعه، سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها است تا بتوانیم کارکردهای نیروی انتظامی را تبیین کنیم، افزود: بسط و گسترش گفتمان امنیت و سلامت و همچنین ترویج و تقویت احساس امنیت عمومی در بین مردم از اهداف اصلی نیروی انتظامی است.

وی با اشاره به اتفاقات و حوادث اخیر در مرزهای آذربایجانشرقی گفت؛متاسفانه از ششم مهرماه شاهد درگیری در کشورهای همسایه‌ هستیم و به تبع این اتفاقات تلخ ما نیز از تنش ها در کشورهای همسایه‌ خودمتاثر شده‌ایم و تاکنون تعدای ادوات جنگی از قبیل موشک وبه این سوی رودخانه  برخورد کرده که مسولان مرزبانی تذکرات لازم را به طرفین درگیر ارایه نموده اند .

طی شش ماه اخیر، ۱۳۴۶ فقره پرونده‌ی امنیت اقتصادی اعم از احتکار، اختلاس و زمین خواری

فرمانده ارشد پلیس در آذربایجانشرقی در بخش دیگر سخنان خود از راه اندازی پلیس امنیت اقتصادی در استان از اردیبهشت سال جاری خبر داد و گفت: طی شش ماه اخیر، ۱۳۴۶ فقره پرونده‌ی امنیت اقتصادی اعم از احتکار، اختلاس و زمین خواری به ارزش  ۶۸۰ میلیارد ریال تشکیل شده است.

وی با بیان این‌که طی شش ماه گذشته تماس مردم با فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، شش درصد کاهش یافته است، افزود: ۳۹ درصد از تماس‌های مردمی با پلیس عملیاتی شده و ۶۱ درصد آن نیز با ارشاد و راهنمایی پلیس حل شده است.

وی با تاکید بر شفاف سازی ماموریت‌های پلیس ۱۱۰، گفت: مردم می‌توانند ۱۹ موضوع را به طور فوریت‌دار به پلیس ۱۱۰ اعلام کنند که شامل انواع سرقت‌ها، دستگیری سارق توسط خود مردم، سرقت مسلحانه، مفاسد اجتماعی، ایجاد مزاحمت، نزاع جمعی و فردی، عربده کشی، چاقو کشی، شرارت، تخریب اموال عمومی، تصادفات جرحی، آدم ربایی، آتش سوزی و انفجار، اسید پاشی و… است.

فرمانده انتظامی استان با اشاره به نقش موثر پلیس و مشارکت مردم در کاهش سطح جرایم، افزود: تاکنون قتل سازمان یافته در استان وجود نداشته و قتل‌های موردی هم سازمان یافته نبوده اند و خوشبختانه طی شش ماه گذشته شاهد جرائمی مانند آدم ربایی و سرقت از بانک در استان نبوده ایم.

وی با اشاره به افزایش دو درصدی جرم کلاهبرداری در استان طی شش ماه گذشته، اظهار کرد: ۸۱ درصد از این پرونده‌ها توسط پلیس کشف شده است، اما وقوع جرم کلاهبرداری در فضای سایبری رو به افزایش بوده و برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی، نشر اکاذیب، هتک حیثیت و مزاحمت‌های اینترنتی و… از جمله بیشترین جرائم کلاهبرداری در فضای سایبری است.

فرمانده انتظامی استان با بیان این‌که روزانه بیش از ۴۵۰ تماس برای اعلام تصادفات خسارتی از سوی مردم دریافت می‌شود، گفت: تصادف خسارتی با فوریت مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و تماس مردم در این رابطه، مانع از اجرای سایر ماموریت‌های پلیس می‌شود.

سردار عبدی با بیان این‌که طی شش ماه سال جاری، وقوع سرقت در استان،  ۱۹ درصد افزایش یافته و ۸۱ درصد این سرقت‌ها توسط پلیس کشف شده است، گفت: شهروندان گرامی هوشیاری لازم را در پیشگیری از سرقت داشته باشند، چراکه گاها ما با سهل انگاری خود شرایط مساعد را برای سرقت  رقم می زنیم  و سارقین آسانی  خودروهای ما را سرقت می‌کنند چنانکه ۴۲.۳ درصد سرقت‌های استان مربوط به سرقت خودرو بوده که این آمار عدد بالایی است‌ که نیاز به سخت گیری و تجهیز خودرو ها به تجهیزات بازدارنده سرقت می باشد .

وی در پایان دیگر  از کاهش ۱۳ درصدی تصادفات جاده‌ای و تلفات جانی در استان خبر داد و افزود:اگر چه یک مورد تصادف نیز زیاد هست اما خوشبختانه باتدابیر و همراهی مردم  شاهد کاهش در تصادفات جاده‌ای استان تا ۲۹ درصد و همچنین در تعداد مصدومان تصادفات نیز ۲۳ درصد کاهش را در آمار ها داشته ایم .

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی ،در پاسخ به خبرنگار آریا در خصوص امکانات سخت افزاری و نرم افزاری پلیس گفت؛هم اکنون ما علی رغم تحریم ها و محدویت ها  در شرایط تقریبا ​ایده آل قرار داریم و در آینده نزدیک با توجه به هوشمند سازی برخی مشکلات نیز در این نیرو به حداقل خواهد رسید .