پرداخت تسهیلات تشویقی به کلزاکاران استان آذربایجان شرقی
پرداخت تسهیلات تشویقی به کلزاکاران استان آذربایجان شرقی
آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی  گفت: ساختار وزارت جهاد کشاورزی، ترویجی است و حوزه ترویج باید در بخشهای مختلف حضور داشته باشد .

آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی  گفت: ساختار وزارت جهاد کشاورزی، ترویجی است و حوزه ترویج باید در بخشهای مختلف حضور داشته باشد .
به گزارش خبرنگار ما از آذربایجانشرقی؛  مهندس اکبر فتحی در جلسه کارگروه تولیدات گیاهی از زحمات رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی تقدیر و تشکر کرد و گفت: زحمت ها و همراهی مرکز تحقیقات کشاورزی ، باعث تغییرات مثبت زیادی در مرکز و به تبع آن در سازمان شده است.
وی با بیان اینکه فرمول جدیدی که توسط آقای دکتر بایبوردی بدون نیاز به انجام مطالعات جدید و با توجه به اطلاعات قبلی در مورد خاک شناسی منطقه برای کشت دیم و کشت آبی ارائه نموده اند قابل تقدیر و تشکر است گفت: مدیران و تصمیم گیران باید فاصله خود با کشاورزان را کاهش دهند و در تصمیمات از اطلاعات کشاورزان استفاده کنند و به نوعی فکر کنند خودشان کشاورز هستند حال با توجه به زمین کشاورزی و محصولی که قرار است کشت شود تحقیق ، بررسی ، مدیریت و نظارت انجام شود. باید کود، بذر، آب و تراکتور و شرایط دیگر تامین شود ،کمبودها و نواقص مشخص شود و برای زمان کشت برنامه ریزی انجام شود که در این صورت حتما به نتایج خوب خواهیم رسید
وی با بیان اینکه عملاً در بخش های مختلف نیز باید این به همین منوال عمل گردد ادامه داد: به عنوان مثال برای استفاده از روش آبیاری جدید، مدیریت آب و خاک و مکانیزاسیون باید تجهیزات را آماده و در زمین نصب کند و ترویج روش استفاده را به کشاورزان آموزش دهد چرا که کشاورزان نیاز به آموزش استفاده از تجهیزات را دارند.
مهندس فتحی با تاکید بر نقش حوزه ترویج گفت: در حال حاضر حوزه ترویج نقش اساسی در بخش کشاورزی دارد و باید ریشه در جای جای بخش های دیگر داشته باشد و تکالیف مربوط به حوزه های دیگر و حتی ریاست سازمان را مشخص کند چرا که ساختار وزارت جهاد کشاورزی ترویجی است و حوزه ترویج باید در تمامی مراحل کنار کشاورزان باشد و آموزش های لازم را بدهد.
وی در ادامه از نوعی کود تضمینی که رئیس مرکز تحقیقات طی مطالعات و بررسی ها معرفی کرده اند صحبت کرد و گفت: کشاورزان در هنگام خرید کود می توانند از کود جایگزین که فسفات ساده است انتخاب و استفاده کنند اما اجباری به خرید از این نوع جایگزین نیست و هر تعاونی یا شرکتی که کود می فروشد باید اطلاعات مرتبط به هر دو نوع کود را به کشاورز بدهد و در آخر خود کشاورز تصمیم خواهد گرفت چه کودی را انتخاب کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه کارشناسان پهنه باید چنان شناختی به منطقه و زمین های کشاورزی خود داشته باشند که بدانند کدام کشاورز به چه کودهایی نیاز دارد و کدام زمین ها از چه کودهایی غنی است افزود: این همان علمی کردن فرآیند تولید در کشاورزی است که کارشناسان باید به این مهم دست یابند و حوزه ترویج  نیز با برنامه ها و آموزش های خود از طریق تلویزیون و رادیو، می توانند کشاورزان را به آگاهی بیشتری برسانند و اطلاعات لازم را ابلاغ کنند.
وی افزود: به عنوان مثال وقتی کشاورز به این آگاهی می رسد که با مصرف کود مناسب و اندازه صحیح، باعث افزایش تولید محصول می شود مسلماً اقداماتی در مورد خرید کود مناسب انجام خواهد داد.
مهندس فتحی در پایان با بیان اینکه ارائه تسهیلات به کشت کلزا معاف از شرط میانگین کارکرد حساب متقاضی می باشد گفت: در کشت کلزا تسهیلات با معرفی زمین اعطا می شود .
وی افزود: دولت سیاست‌های حمایتی خود را از کلزاکاران با هدف خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی دارد و در ازای کشت هر هکتار زراعت کلزا تسهیلات مناسبی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.