خرید ۴۰۰ هزارتن گندم  در استان آذربایجان شرقی در سالجاری  /قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده ۴ هزار تومان تعیین شد
خرید ۴۰۰ هزارتن گندم  در استان آذربایجان شرقی در سالجاری  /قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده ۴ هزار تومان تعیین شد
آرمان تبریز- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تولید گندم در سال جاری به 800 هزارتن خواهد رسید که حدود 400 هزارتن به صورت تضمینی و توافقی توسط کارخانجات آرد خریداری شده است.

آرمان تبریز- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تولید گندم در سال جاری به ۸۰۰ هزارتن خواهد رسید که حدود ۴۰۰ هزارتن به صورت تضمینی و توافقی توسط کارخانجات آرد خریداری شده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛  مهندس علی رخ افروز با حضور در برنامه زنده رادیویی سیزلر مسئول لار که از مرکز صدای آذربایجان شرقی ـ رادیو تبریز پخش می شد با بیان اینکه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد افزود: خرید تضمینی گندم همچنان ادامه دارد و با توجه به اینکه در برخی مناطق کشت پاییزی شروع شده و در مناطقی دیگر در مرحله برداشت می باشد، خرید تا آخر شهریور در مراکز خرید ادامه خواهد داشت و در صورتی که در بعضی مناطق تا آن زمان برداشت انجام نشده باشد خرید از طریق وزارت صمت دنبال خواهد شد.

وی در مورد قیمت خرید گفت: در سال زراعی ۹۹ خرید در همه جا کیلویی ۲۵ هزار ریال است که در برخی مناطق به دلیل خلوص بیشتر  تا ۲۵ هزار و ۶۰۰ ریال و در جاهایی که گندم ناخالصی زیاد داشته باشد زیر ۲۵ هزار ریال خرید انجام شده است. خرید گندم توسط شرکت غله و تعاونی های روستایی انجام می شود و این شرکت موظف است هر نوع  گندم از نظر درجه خلوص را خریداری کند اما میزان خلوص گندم در قیمت خرید تاثیرگذار است و پیش بینی می شود در سال زراعی ۹۹- ۹۸ نزدیک ۸۰۰ هزارتن گندم تولید شود که حدود ۲۶۰ هزارتن از طریق شرکت غله در قالب خرید تضمینی و ۱۵ هزار تن توسط شرکت های خصوصی به عنوان محصول بذر و حدود ۲۰ هزار تن  تا به این لحظه توسط کارخانجات آرد خریداری شده است.

مهندس رخ افروز افزود: پیش بینی خرید تضمینی برای امسال حدود ۴۰۰ هزار تن بود که در حال محقق شدن است و انتظار می رود از مقدار پیش بینی شده هم بیشتر انجام شود امسال نسبت به سال گذشته شرایط بهتری داشتیم و حدود ۹۵ درصد پرداخت ها انجام شده است و بقیه هم با انجام خرید و مهلت ۱۵ الی ۲۰ روزه پرداخت خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان در مورد قیمت انواع محصولات کشاورزی، دام و طیور در بازار گفت: حدود ۸۰ درصد  مواد اولیه مرغداری ها که همان نهاده های دامی می باشد از کشورهای دیگر و با قیمت دلار وارد می شود که با توجه به افزایش قیمت ارز و بحث های نقل و انتقال با کمبود و افزایش قیمت مواد اولیه و در نتیجه کمبود و افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ مواجه شدیم که اخیراً مواد اولیه ذرت و جو حل شده است و باید با نظارت همکاران وزارت صمت بر حمل و نقل، کشتارگاه ها و واسطه ها از افزایش قیمت جلوگیری شود.

وی اظهار نمود: قیمت گذاری با احتساب کلیه مراحل تولید در بخش تخصصی سازمان با حضور مرغداران انجام می گیرد و با در نظر گرفتن یک سود معقول قیمت نهایی تعیین می شود اما اینکه محصول با قیمت بالاتری به دست مصرف کننده می رسد دلایل دیگری دارد که به نظارت سازمان تعزیرات و وزارت صمت بستگی دارد.

مهندس رخ افروز به قیمت محصولات دریایی و ماهی نیز اشاره کرد و افزود: همانند مرغ و تخم مرغ، مواد اولیه برای پرورش آبزیان نیز از خارج از کشور تامین می شود و نرخ ارز در قیمت محصول تولید شده تاثیر گذار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان در مورد بیمه کشاورزان گفت: کشاورزانی که ثبت نام کرده اند وتا به امروز دفترچه تحویل نگرفته اند با پرداخت حق بیمه ومراجعه به شعب سازمان بیمه روستایی  شهرستان خود که زیرنظر وزارت رفاه است می توانند دفترچه بیمه خود را دریافت کنند و در این باره مشکل خاصی وجود ندارد.

وی در خصوص محصولاتی مثل گوجه فرنگی، سیب زمینی و خیار و قیمت آنها عنوان کرد: این محصولات جزء محصولات استراتژیک استان نیست و از قبل میزان تولید آنها بررسی و برنامه ریزی شده و از طریق شهرستان ها به روشهای مختلف به کشاورزان اعلام می شود حال اینکه کشاورزان مازاد مصرف تولید می کنند و این باعث کاهش قیمت محصول در بازار می شود که این به ضرر خود کشاورزان است اما با این حال دولت سعی می کند با خرید به قیمت حمایتی، میزان ضرر کشاورزان را کاهش دهد.

وی گفت: سال قبل قیمت گوجه فرنگی تا دو هزار ریال کاهش پیدا کرده بود که امسال با برنامه ریزی مناسب زیر ده هزار ریال نیامده است و این به نفع کشاورزان خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در مورد محصولاتی مثل سیب و انگور اظهار کرد: باید خدا را شکرگذار باشیم که در چنین شرایط اقتصادی این محصولات را به وفور داریم در سالجاری بیش از ۳۰۰ هزارتن انگور و حدود ۶۷۰ هزارتن سیب در استان تولید شده است که این محصولات نیز مازاد مصرف استان تولید شده است و با صادرات این محصولات به استان ها یا کشورهای دیگر می توانیم سود خوبی برای استان بدست آوریم.

مهندس رخ افروز افزود: با زحمت های بخش صنایع تبدیلی و مکانیزاسیون سردخانه هایی برای ذخیره سیب مازاد وجود دارد و همچنین برای انگور در شهرستان های بناب و ملکان که قطب خشکبار استان و کشور بوده مازاد انگور از این طریق به کشورهای دیگر صادر می شود.

وی در ارتباط با محصول سیر نیز افزود: قیمت این محصول در سال جاری نوسانی خواهد بود و کشاورزان این هشدار را در نظر بگیرند و با برنامه ریزی دقیق سراغ کاشت این محصول بروند.

وی در ارتباط با تولید و کشت محصولات پاییزی، گفت: کشاورزان باید به آیتم ها و مسایلی که کارشناسان جهادکشاورزی ارائه می دهند توجه کنند اولین قدم زمینی است که زیر کشت می رود و کشاورزان باید زمین را قبل از کشت کامل و با دقت آماده کنند که آماده کردن زمین شامل شخم زنی، دیسک زنی و تسطیح است.

وی ادامه داد: در دومین قدم، خاک زمین باید تغذیه دریافت کند یعنی کشاورزان باید کود مورد تایید کارشناسان را در دوره زمانی مشخص به زمین بدهند. کود ازت به وفور در تعاونیهای روستایی و مراکز خدمات وجود دارد اما کود فسفات با توجه به اینکه از خارج از کشور و با نرخ ارز نیمایی وارد می شود، قیمت بالایی دارد که کشاورزان توانایی خرید آن را ندارند اما برای مقابله با این مشکل کشاورزان می توانند از فسفات بارور دو و سایر مواد استفاده کنند که موجب می شود فسفات موجود در خاک را جذب کنند.

مهندس رخ افروز در پایان سخنان خود تاکید کرد: کشاورزان مخصوصاً دیم کاران بایستی به تاریخ کشت توجه کنند و منتظر بارش باران نباشند چرا که بعد از کشت هر موقع که بارش ها شروع شود بذر شروع به رشد خواهد کرد.