گل به خودی در بورس/ لطفا به شعور مردم احترام بگذارید!
گل به خودی در بورس/ لطفا به شعور مردم احترام بگذارید!
آرمان تبریز- علیرضا تاجریان/بازی مهم فوتبال شروع می شود، دقاقی بعد از آغاز بازی ، یکی از بازیکنان تیم، با ضربه سر ، توپ را وارد دروازه خودی می کند؛ آه از نهاد طرفداران تیم بلند می شود و بازی یک - صفر به نفع رقیب، رقم می خورد. همه، این گل را به حساب «خطا»ی فردی آن بازیکن می گذارند و انتظار دارند او در ادامه بازی، جبران کند.

آرمان تبریز- علیرضا تاجریان/ بازی مهم فوتبال شروع می شود، دقاقی بعد از آغاز بازی ، یکی از بازیکنان تیم، با ضربه سر ، توپ را وارد دروازه خودی می کند؛ آه از نهاد طرفداران تیم بلند می شود و بازی یک – صفر به نفع رقیب، رقم می خورد. همه، این گل را به حساب «خطا»ی فردی آن بازیکن می گذارند و انتظار دارند او در ادامه بازی، جبران کند.
اما دقایقی بعد، دوباره همان بازیکن، در شلوغی مقابل دروازه خودی، توپ را به سمت دروازه می راند و بازی دو – صفر می شود. ناراحتی طرفداران تیم دو چندان می شود ولی بسیاری از آنها، بر این باورند که بازیکن، «بدشانسی آورده است» و باید به او فرصت داد.
هنوز زمان زیادی از بازی سپری نشده که سومین گل به خودی نیز توسط همان بازیکن زده می شود. بین هواداران تیم، دو دستگی ایجاد می شود. عده ای می گویند که او بدجور بدشانسی آورده» یا حتی «بنده خدا سحر و جادو شده» است و از این رو ، شایسته دلسوزی و حمایت است! اما بیشتر هواداران تیم معتقدند که باید او را از بازی بیرون کشید و اجازه خرابکاری بیشتر را نداد.
در این گیر و دار، شوت سرکش او ، بعد از برخورد با تیر دروازه، برای چهارمین بار بر کنج دروازه خودی جای می گیرد، در حالی که در بیرون از زمین، بحث ها درباره عملکرد او ادامه دارد.
گل های پنج و ششم و هفتم نیز، توسط او به تیم خودی زده می شود؛ او برای زدن این گل ها، حتی گاه یاران خودی را هم دریبل می کند و یک گل را هم با حرکت زیبا و حساب شده اکروباتیک به دروازه خودی می زند!!!
عجیب تر از همه این اتفاق ها، این است که چرا مربی تیم، این بازیکن را از زمین بیرون نمی کشد؟!

گل به خودی این بازیکن در فوتبال، حکایت گل به خودی های این روزهای بازار بورس ایران است!!
از اواخر سال ۹۸ ، بورس ایران با مربی جدید روزهای اوج را آغاز کرد؛ در تاریخ ۲۵ ساله تصویب قانون اوراق بهادار ایران، این تغییر مربی بی سابقه بود!! چرا که تیم دولت رسما مربیگری بورس ایران را بر عهده گرفت تا به هدف اصلی خود که تامین بخشی از کسری بودجه خود برسد. در سال ۹۹ تیم دولت نقش اساسی را در افزایش حجم معاملات، افزایش قیمت سهام و در نتیجه افزایش بیش از سه برابری شاخص بورس در طول شش ماه گذشته بازی کرد و توانست شاخص کل بورس را از مرز ۲ میلیون عبور دهد. این روند صعودی ادامه نداشت چرا که گل به خودی ها در بورس ایران آغاز شد و اظهارنظرهای چند تن از وزرای دولت، ترمز بورس را کشید!!
تیم دولت برای بازگشت بورس دست به کار شدند؛ رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سخنگوی دولت و تنی چند از اعضای کادر فنی تیم مربیگری بورس، مردم را به آرامش و سهام داری دعوت کردند و با وعده های حمایت از بازار، آن ها را به ماندن و ادامه بازی بورس دعوت کردند!!
این جمله معروف و تکراری این روزهای اعضای تیم مربی گری بورس ایران است؛ «باید به بورس نگاه بلندمدت داشت»!! بلی این قانون نانوشته اما الزامی بازار سرمایه است ؛ «ریسک پذیری و سرمایه گذاری بلندمدت». مردم با اعتماد به همین اصل و وعده های تیم دولت، در بازار بورس صبر پیشه کردند و با وجود اینکه هر روز از سرمایه آنها کاسته می شود، همچنان به آینده و حمایت از بازار سرمایه امیدوار هستند.
سرمایه گذاران حقیقی به این اصل مهم در بازار بورس پایبند مانده اند تا تعادل به بازار بورس برگردد و این بازار روند طبیعی خود را طی کند. اما بازی گران حقوقی، خود نه تنها به اصل مهمی که هر روز، بارها و بارها آن را برای سرمایه گذاران حقیقی تکرار می کنند، پایبند نمانده اند، بلکه وضعیت جدید بازار بورس را فرصت تازه ای برای کسب سودهای نجومی در بازه های زمانی بسیار کوتاه مدت می بینند. آنها با نوسان گیری در نمادهای شاخص ساز ، نفس بازار سرمایه را گرفته اند. بازی کثیف بازی گران حقوقی در بورس، تحلیلگران بورس و کارشناسان اقتصادی را هم خشمگین کرده است چرا که معاملات در تالار شیشه ای بر خلاف تحلیل های آنها و منطق اقتصادی انجام می شود. این رفتار بازی گران حقوقی نه تنها اعصاب و روان سرمایه گذاران حقیقی را به هم ریخته، بلکه روزنه های امید آن ها برای بازگشت بازار و خروج سرمایه اشان از ضرر و زیان سنگین را هم کور کرده است.
درست در روزهایی که پیش بینی می شود بازار به سمت صعودی بازگردد و روند مثبت خود را آغاز کند، بازار بر خلاف مسیر حرکت می کند! حتی در روزهایی که تیم دولت وعده های جدید «گشایش اقتصادی» و « خبر پیروزی در روزهای شنبه و یکشنبه» را می دهد، بازار با سقوط آزاد مواجه می شود!
این رفتار بازی گران حقوقی و شیوه کادر فنی مربی گری تیم بورس ایران، حکایت همان گل به خودی یک بازیکن فوتبال هست که روایت شد!
نکته مهمی که این روزها، بسیاری از سرمایه گذاران حرفه ای بازار سرمایه و کارشناسان خبره بورس متذکر می شوند و بسیار هم درست است؛ این است: قبل از اعمال سیاست های جدید دولت برای تشویق مردم به حضور در بورس، باید پیش زمینه خدمات و امکانات آموزشی در این حوزه از طریق دولت، صدا و سیما و بازار سرمایه و تمام ارکان بازار سرمایه از جمله کارگزاران، سبدگردان و صندوق ها به مردم ارائه می شد تا ابتدا ادبیات این نوع از اقتصاد، نهادینه شود و سپس شاهد حضور اقشار مختلف در این بازار باشیم. متاسفانه این اتفاق رخ نداد و خلاء آموزش و زیرساخت ها در این بازار بشدت احساس می شود.
در این زمینه زمانی که شاهد گل به خودی در بورس از سوی بازی گران حقوقی هستیم، نباید به مردم (سرمایه گذاران حقیقی) خرده گرفت. اما به تیم مربی گری بازار بورس ایران باید خرده گرفت؛ چرا که یا:
۱- دانش و توان مربی گری این بازار را ندارند؛ چرا که بازار برخلاف سیاست گذاری و پیش بینی آنها حرکت می کند؛ وعده «گشایش اقتصادی» و «خبر پیروزی در روزهای شنبه و یکشنبه» را می دهند و با وعده و خبر آنها، تمام سهام های بورس می ریزد!! حقوقی ها را ملزم به حمایت از بازار می کنند، اما آنها با نوسان گیری های روزانه، نفس بازار بورس را می گیرند. مسیر بازار بورس پس از گشایش نمادهای خودرویی و پالایشی در روزهای گذشته مثال خوبی برای این ادعاست.
۲- تیم مربی گری با بازی گرانی که گل به خودی می زنند، دست به یکی کرده اند؛ آنها حتی در روزهای آشفته بازار و نصف شدن سرمایه مردم نیز، از بورس ماهی می گیرند و با دست کردن در جیب مردم، به سودهای نجومی کوتاه مدت می رسند. اگر چنین نیست چرا بازی گری که گل به خودی می زند، از زمین بیرون نمی کشید یا او را نمی گیرید؟!
پس لطفا به شعور مردم احترام بگذارید.