آغاز صدور گسترده سند تک برگ برای زمین‌های کشاورزی در آذربایجان شرقی برای نخستین باردر کشور
آغاز صدور گسترده سند تک برگ برای زمین‌های کشاورزی در آذربایجان شرقی برای نخستین باردر کشور
آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: تبدیل سند نسقی زمین های کشاورزی به اسناد تک برگی برای نخستین بار در کشور در استان آذربایجان شرقی آغاز شد.

آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: تبدیل سند نسقی زمین های کشاورزی به اسناد تک برگی برای نخستین بار در کشور در استان آذربایجان شرقی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛مهندس اکبر فتحی درحاشیه بازدید از اراضی لیقوان در اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید که مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و اعضای کمیسیون رفع تداخلات نیز حضور داشتند در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه تبدیل اسناد نسقی به اسناد تک برگی برای نخستین بار در استان زنجان بصورت پایلوت و تنها با اهدای یک مورد سند انجام پذیرفته است افزود: قرار شده به صورت گسترده و برای نخستین بار در کشور تعداد ۴۰ سند تک برگ صادر شده برای زمین های کشاورزی استان آذربایجان شرقی همزمان با هفته دفاع مقدس طی مراسمی به صاحبان اراضی در شهرستان ملکان اهدا شود.

وی از تهیه نقشه زمین های کشاورزی به مساحت ۳۴۰ هزار و ۲۶۰ هکتار در استان آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: طرح کاداستر اراضی کشاورزی در ۴۷۹ هزار و ۶۱۷ هکتار از زمین های کشاورزی استان آذربایجان شرقی  در حال اجرا می باشد.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه پس از تایید سازمان نقشه برداری کشور از این میزان به مساحت ۲۲۳ هزار و ۶۸۱ هکتار از زمین های کشاورزی برای ثبت نهایی و صدور سند به سازمان ثبت اسناد و املاک ارسال شده است افزود: پس از نقشه برداری و رفع تداخلات در این مرحله با فراخوان کشاورزان ، اسناد نسقی اراضی کشاورزی پس از ۵۰ سال به صورت سند تک برگی برای صاحبان زمین های کشاورزی استان صادر می شود.

وی با بیان اینکه از نظر جانمایی اراضی کشاورزی در ثبت اسناد و املاک ، رتبه اول کشور به استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد افزود: از نظر رفع تداخلات اراضی در کشور  نیز هم در سال ۹۷ و ۹۸ و همچنین در کارادستر در سال ۹۸ رتبه اول کشور به استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد.

 مهندس فتحی  اجرای طرح کاداستر از  اهداف دولت الکترونیک در بخش کشاورزی دانست و گفت: حدنگاری(کاداستر) اراضی، مجموعه فعالیت‌‌هایی همچون تهیه نقشه با استفاده از عکس ها و تصاویر زمینی، دریایی، هوایی، ماهواره ای، تبدیل رقومی عکس ها و تصاویر، عملیات زمینی نقشه برداری، ویرایش و تکمیل نقشه های زمینی و تطبیق نقشه با وضعیت واقعی و موجود املاک و اضافه کردن تمامی اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی و کنترل نهایی و بروزرسانی آن را شامل می شود.

وی با اشاره به مراحل اجرای کاداستر در یک پلاک افزود: تهیه نقشه محدوده های مالکیتی و بهره برداری، گویاسازی و جمع آوری اطلاعات توصیفی قطعات کشاورزی، تطبیق نقشه ها با اسناد و مدارک پرونده های اجرایی امور اراضی، تطابق نقشه ها با استاد ثبتی و نهایتا ارایه سند تک برگی کاداستری قطعات کشاورزی مراحل اجرای طرح را شامل می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به دستاوردهای اجرای طرح حدنگاری(کاداستر) اشاره کرد و افزود: تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی، برنامه ریزی برای مدیریت یکپارچه اراضی، ساماندهی و تعیین تکلیف اراضی تصرفی سنواتی و اختلافی، صدور اسناد مالکیت و شناسنامه دار کردن اراضی کشاورزی، فراهم شدن بستر پایش و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و بسترسازی برای تحقق اهداف دولت الکترونیک در بخش کشاورزی از جمله دستاوردهای اجرای این طرح به شمار می رود.

وی همچنین بسترسازی برای تعیین الگوی کشت، بهره‌برداری بهینه و افزایش تولید محصولات کشاورزی، ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی و امکان صدور کارت هوشمند برای بهره برداران اراضی کشاورزی را از دیگر دستاوردهای مهم طرح برشمرد در پایان از کشاورزان در مناطق مختلف استان خواست تا در روند اجرای طرح های کاداستر و رفع تداخل اراضی در نشان دادن حد و مرز قطعات و ارایه مدارک مورد نیاز همکاری لازم را داشته باشند.