یادداشت/مقایسه دوران سازندگی بعد از جنگ در آلمان و ایران
یادداشت/مقایسه دوران سازندگی بعد از جنگ در آلمان و ایران
آرمان تبریز-جواد راستی پژوهشگر ارشد اقتصاد سیاسی توسعه؛در سال ۱۹۴۵ جنگ دوم جهانی تمام شد و کشور آلمان که جزو نیروهای متحدین بود، شکست سختی خورد و کشور آلمان به ویرانه و مخروبه ای تبدیل شده بود که هیچ آثاری از آبادانی، صنعت، کشاورزی، دانشگاه، مراکز درمانی و بهداشتی، تسلیحات نظامی و ... باقی نمانده بود.

آرمان تبریز-جواد راستی پژوهشگر ارشد اقتصاد سیاسی توسعه؛در سال ۱۹۴۵ جنگ دوم جهانی تمام شد و کشور آلمان که جزو نیروهای متحدین بود، شکست سختی خورد و کشور آلمان به ویرانه و مخروبه ای تبدیل شده بود که هیچ آثاری از آبادانی، صنعت، کشاورزی، دانشگاه، مراکز درمانی و بهداشتی، تسلیحات نظامی و … باقی نمانده بود.
دو نظریه برای بازسازی مطرح شد:
عده ای معتقد بودند که کارشناسان و مدیرانی خارج از آلمان بیایند و شروع به بازسازی کنند و عده ای دیگر معتقد بودند که هر چند زمان بر خواهد بود ولی همان کارشناسان و مدیران خارج از آلمان بیایند و جوانان زبده و بااستعداد ما را آموزش بدهند و سپس خودمان با همان کارشناسان و مدیران کشورمان شروع به بازسازی کنیم.
تا اینکه نظریه دوم تایید شد و از آن روز تاکنون به آموزش، بهای فوق العاده ای دادند و در همان ابتدا بیش از ۶۰ درصد بودجه کشور را به آموزش و پرورش اختصاص دادند، تا اینکه همان آلمان شکست خورده در کمتر از ۲۰ سال، دومین اقتصاد برتر دنیا شد و الان هم که گل سرسبد کشورهای اروپایی و غربی است تا جائیکه مثلا در بحران اقتصادی جهانی سال ۲۰۰۸، برای دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، راهکارهایی تعریف کردند و خودشان، بحران اقتصادی را بدون آسیب پشت سر گذاشتند که هیچ، بلکه ۲ درصد هم رشد اقتصادی داشتند.
اما در ایران بعد از جنگ، نظریه اول تایید شد و دوران سازندگی آغاز شد و در اولین اقدام، بودجه آموزش و پرورش زیر ۲ درصد تصویب شد و عده ای افراد به اصطلاح تکنوکرات!!! قبل از اینکه فرق تعاریف رشد، پیشرفت و توسعه را بدانند و از طرفی تجربه لازم برای بازسازی را هم نداشتند و بدون محاسبات علمی و مطالعه شده؛ شروع به ساختن بی رویه پل، سد، جاده، پالایشگاه، دانشگاه و … کردند و شدیم، آنچه که الان هستیم و از آن زمان نطفه فسادهای بانکی، اقتصادی، رانت و … آغاز شد تا رسیدیم به امروز.
اصل ۴۴ قانون اساسی را اجرا کردند و بنگاه های تولیدی و صنعتی به اشخاصی که اهلیت لازم را از هیچ نظر نداشتند واگذار شد و به جای خصوصی سازی واقعی، خصولتی سازی شد.
بارها عرض کرده ام که دو واژه دانایی و توسعه برای بنده بسیار مقدس و ارزشمند هستند و زیربنای آن دو واژه هم باید آموزش صحیح و مبتنی بر آخرین یافته های علمی و تجربه شده بشری باشد.
امروز مدرن ترین روش های آموزش در کشور آلمان اجرا می شود. بهترین، شیک ترین و به روز ترین کتابخانه ها در کشور آلمان ایجاد شده. در آن کشور کتابخانه ها با تمام امکانات رایگان، شبانه روز باز هستند و ارزان ترین کالا در آلمان، کتاب می باشد و حتی کتاب های نفیس هم کمترین قیمت را دارند و در آن کشور هرکس اهل مطالعه و نوشتن باشد، بیشترین ارزش و بهاء داده می شود و باارزش ترین هدیه، کتاب می باشد چرا که آنها به این اصل مهم و مترقی رسیده اند که
سخت ترین و دشوارترین کار در این دنیا، فکر کردن و کتاب خواندن است.
خانم آنگلا مرکل (صدراعظم) اخیرا گفته بود؛ چطور می توانم به پزشکان حقوق بیشتری از معلمان بدهم، در حالیکه پزشکان توسط همان معلمان آموزش دیده و تخصصی کسب کرده اند.
خانم مرکل همیشه همراه خودشان آی پد دارند و اگر مطلبی، پیشنهادی و انتقادی دیدند، یادداشت می کنند و حتما استفاده می کنند. در حالیکه شما اصلا چنین صحنه ای را از هیچ کدام از روسای جمهور کشورمان ندیده اید که حتی تکه کاغذی همراه خود داشته باشند.
در آن جنگ خانمان سوز آلمان، تقریبا همه مردان و جوانان کشته شده بودند و فقط کودکان و زنان مانده بودند و زنان، نقش اصلی و اساسی در بازسازی آن کشور داشتند و از آن زمان، همیشه تعداد قابل توجهی از زنان در کابینه دولت و مسئولیت های مهم حضور دارند، در حالیکه در کشورمان بعد از گذشت ۴۲ سال، جرات انتخاب وزیر زن که سهله، استاندار زن هم نداشته ایم.
الان بعد از گذشت بیش از ۷۵ سال از پایان جنگ دوم جهانی، در اکثر میادین شهرها، آثار ویرانی جنگ را دست نخورده نگه داشته اند تا مردم آن کشور هر روز با دیدن آن خرابه ها، یادشان نرود که چه روزهای سخت و دشواری را سپری کرده اند و برای آینده چه باید بکنند.
جای بسی تاسف است که کشوری مانند آلمان در جنگ با شکست سنگینی مواجه می شود و بعد از چند دهه کوتاه، می شود جزو کشورهای توسعه یافته ولی کشور ایران که سرافرازانه و بااقتدار پیروز جنگ می شود، ولی در صحنه های داخلی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شکست های سنگینی می بیند.
تنها راه نجات ما، اهمیت دادن واقعی به جایگاه و منزلت بی همتای آموزش از دوران پیش دبستانی تا پایان دانشگاه می باشد.
کلام پایانی با چند عدد و رقم. امروز آلمان و ایران به ترتیب:
اقتصاد ۴ و ۲۷ دنیا.
در اقتصاد دنیا، ۳/۶۸ تریلیون دلار و سهم ۴/۶۳ درصد و
۰/۴۴ تریلیون دلار و سهم ۰/۵۵ درصد دارند.
آرمان تبریز-