ستاد استانی مقابله با کرونا هیچ اصراری بر حضور فیزیکی دانش‌آموزان در محیط مدرسه ندارد
ستاد استانی مقابله با کرونا هیچ اصراری بر حضور فیزیکی دانش‌آموزان در محیط مدرسه ندارد
آرماان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه روند بیماری کرونا کاملاً وابسته به میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، گفت: تجربه و آمارهای 6 ماهه هم نشان می‌دهد که هر زمان مردم این شیوه‌نامه‌ها را رعایت کرده‌اند روند ابتلا رو به کاهش بوده است.

آرماان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه روند بیماری کرونا کاملاً وابسته به میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، گفت: تجربه و آمارهای ۶ ماهه هم نشان می‌دهد که هر زمان مردم این شیوه‌نامه‌ها را رعایت کرده‌اند روند ابتلا رو به کاهش بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه روند بیماری کرونا کاملاً وابسته به میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، گفت: تجربه و آمارهای ۶ ماهه هم نشان می‌دهد که هر زمان مردم این شیوه‌نامه‌ها را رعایت کرده‌اند روند ابتلا رو به کاهش بوده است.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در بیست و چهارمین جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، اظهار داشت: باشروع فصل سرما و بازگشایی مدارس، زمینه انتشار ویروس کرونا بیشتر می‌شود، بنابراین باید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بیشتر از قبل جدی گرفته شود تا شاهد اوج گرفتن بیماری نباشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت کرونا در کشورمان در مقایسه با کشورهای پیشرفته مدیریت خوبی بوده است، افزود: جامعه ما در حال حاضر خود را با این شرایط تطبیق داده و از نظر مدیریت خود بیماری و تبعات آن وضعیت مناسبی داریم.

پورمحمدی با قدردانی از زحمات همه بخش‌ها بویژه مسئولان حوزه بهداشت و درمان و کادرهای درمانی که سلامتی خود را به خاطر سلامتی مردم به خطر انداخته‌اند، گفت: لازم است که جدیت، تعامل و همکاری همه بخش‌ها همچنان ادامه داشته باشد تا به زودی شاهد راه حل اساسی برای این مشکل باشیم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به آمارهای دانشگاه علوم پزشکی درخصوص وضعیت مبتلایان به کرونا در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سالخوردگان بیشتر از سایرین در معرض این بیماری هستند، لذا انتظار می‌رود که رعایت بهداشت در میان آنان جدی‌تر باشد.

وی افزود: کسانی که درفضای بیرون از خانه رفت‌وآمد دارند نیز باید مراقبت کنند تا افراد داخل خانه گرفتار مشکل نشوند.

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازگشایی مدارس، گفت: ستاد استانی مقابله با کرونا هیچ اصراری بر حضور فیزیکی دانش‌آموزان در محیط مدرسه ندارد.

وی تأکید کرد: آموزش و پرورش باید با جدیت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس نظارت کرده و به طور کامل از ظرفیت‌های نرم‌افزاری برای تداوم آموزش استفاده کند.

پورمحمدی با بیان اینکه بیشترین نگرانی ما از فضاهای عمومی مانند پارک‌ها و تفرجگاه‌هاست، از شهرداری‌ها خواست تا ضمن نظارت بر این فضاها، ابزارهای کنترلی الزام‌آوری برای جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس کرونا در این محیط‌ها را فراهم کنند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه سلامت و معیشت مردم باید به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد، گفت: تعطیلی کسب‌وکارها بویژه در شرایط تحریم‌های اقتصادی می‌تواند چالش‌های بیشتری ایجاد کند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه بخش تولید و خدمات ما تعامل خوبی در ایام کرونا داشته و در تولید اقلام بهداشتی نه تنها به خودکفایی رسیده‌ایم، بلکه در حال حاضر مازاد تولید هم داریم و به دنبال مشتری برای محصولات تولیدی استان هستیم.

راستگو، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه با اشاره به اینکه زیرساخت‌های فیزیکی و مجازی برای تحصیل دانش‌آموزان در استان فراهم شده است، گفت: هیچ اجباری بر حضور دانش‌آموزان در مدارس نیست و آموزش و پرورش باید بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس نظارت کند.

میانگین سن مبتلایان به کرونا نسبت به گذشته کاهش یافته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان شرقی ارائه کرد و گفت: میانگین سن مبتلایان به کرونا نسبت به گذشته کاهش یافته است.

محمدحسین صومی افزود: در حال حاضر میانگین سن مبتلایان به کرونا در استان ۵۳ و میانگین سن فوت‌شدگان ۶۹ سال است و ۸۴ درصد از فوت‌شدگان نیز دارای بیماری زمینه‌ای شناخته‌شده بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی بستری و ۵۰ درصد بقیه سرپایی درمان می‌شوند، اضافه کرد: مراکز ۱۶ ساعته سلامت، برای ارائه خدمات در زمینه کرونا همچنان فعال هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز از تشکیل ستاد بازگشایی مدارس در ۳۹ منطقه و ناحیه آموزش و پرورش در استان خبر داد و گفت: در سال تحصیلی جدید ۷۷۰ هزار نوآموز و دانش‌آموز در ۸۹۰۰ مرکز آموزشی در سطح استان تحصیل خواهند کرد.

الزامی به حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدرسه نیست

جعفر پاشایی با قدردانی از همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مسئول در امر بازگشایی مدارس، گفت: با توجه به شرایط خاص امسال، امکان دسترسی دانش‌آموزان به مدرسه را فراهم کرده‌ایم، اما الزامی به حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدرسه نیست.

وی، تضمین سلامت دانش‌آموزان توأم با بهبود کیفیت آموزشی را از اولویت‌های آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید عنوان کرد و با تأکید بر مشارکت خانواده‌ها در این امر، گفت: برای هر یک از وضعیت‌های کرونایی، برنامه‌های جداگانه‌ای تدوین شده است.