از طریق سامانه بازارگاه نهاده های دامی به دست مصرف کنندگان واقعی این نهاده ها می رسد
از طریق سامانه بازارگاه نهاده های دامی به دست مصرف کنندگان واقعی این نهاده ها می رسد
آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تامین امنیت غذایی در واقع تامین غذای کافی و سالم جامعه و قطع وابستگی به کشورهای دیگر و بیگانگان است.

آرمان تبریز-رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: تامین امنیت غذایی در واقع تامین غذای کافی و سالم جامعه و قطع وابستگی به کشورهای دیگر و بیگانگان است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ مهندس اکبر فتحی در گفتگوی رادیویی با برنامه دستاورد که به مناسبت هفته دولت تحت عنوان دستاورد از صدای مرکز آذربایجان شرقی به صورت زنده پخش می شد، ضمن بیان این مطلب افزود: تامین امنیت غذایی در واقع تامین غذای کافی و سالم برای جمعیت رو به رشد کشور و قطع وابستگی از کشورهای خارجی و بیگانگان است برای حصول به این نتیجه عوامل زیادی از جمله عامل انسانی به عنوان عامل اصلی این پروسه که همان کشاورزان زحمتکش و پرتلاش هستند و عوامل پشتیبانی اعتباری، تسهیلاتی و هم پشتیبانی های فنی دولت که در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردارند، دخیل بوده و ایفاء نقش می نمایند. ​

وی ادامه داد: عوامل فنی این پروسه بخش ترویج کشاورزی سازمان است که همگام و هم ردیف کشاورزان در کنار این عزیزان تلاش می کنند تا یافته های نوین و مدرن کشاورزی را با دانش بومی و تجربیات کشاورزان تلفیق کنند و با هزینه کمتر، محصول بیشتر و با کیفیت تری تولید نمایند.

مهندس فتحی با اشاره به موضوع محدودیت منابع طبیعی از جمله آب و خاک، اظهار کرد: در حال حاضر منابع آبی و خاک رو به کاهش است، اراضی زراعی و باغی استان به دلیل مشکلات پیش آمده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال کاهش و غیرقابل استفاده برای کشاورزی است بنابراین کارشناسان و مروجین کشاورزی با استفاده از دانش روز و روشهای تازه و با همکاری کشاورزان و پشتیبانی فنی در حوزه کانالهای آبیاری، شبکه های آبیاری و تعویض سیستم های آبیاری از سنتی به مکانیزه و مدرن، در تلاشند تا این پروسه را پیش برده و با استفاده کمتر از منابع آبی محصول بیشتری را تولید و به بازار عرضه نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان این نکته که الگوی کشت کشوری تدوین و ابلاغ شده است و در همایش آغاز سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از آن رونمایی به عمل آمد، اضافه نمود: طبق الگوی کشت و مصرف آب کشاورزی در استان آذربایجان شرقی، محصولات پرآب بر از جمله پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی با توجه به شرایط استان در اولویت تولید قرار ندارند.

وی افزایش تعرفه های سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی در خصوص کشت برنج در شهرستان میانه را در این راستا دانست و گفت: کشت برنج در استان با توجه به محدودیت منابع آبی توجیه اقتصادی نداشته و افزایش تعرفه های آب منطقه ای بر این اساس می باشد.

مهندس فتحی ادامه داد: الگوهای کشت برای تولید هر محصول باید توجیه پذیر باشند، عوامل زیادی در توجیه الگو منجمله شرایط آب و هوایی، خاک و شرایط اقتصادی دخیل بوده و تاثیرگذار هستند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این که دانه روغنی کلزا هم به لحاظ نیاز مبرم کشور به روغن و هم به لحاظ تامین نهاده های دام و طیور، مورد توجه ویژه وزارت جهادکشاورزی قرار گرفته است، ادامه داد: کاشت کلزا در سطح کشور جهت استحصال روغن کلزا که مناسب مصرف خوراکی است و همچنین کنجاله آن بهترین جایگزین برای کنجاله سویا می باشد جزو سیاست های اصلی وزارت جهادکشاورزی بوده و قرار است تا حداقل ۳۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

وی با خاطرنشان ساختن این نکته که توسعه گلخانه ها و افزایش محصولات گلخانه ای اولویت بعدی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان است، عنوان کرد: سبزی و صیفی جات محصولات پر آب بر هستند، به عنوان مثال کاشت گوجه فرنگی در فضای باز در یک هکتار با برداشت ۴۰ تنی به ۲۰ هزار مترمکعب آب نیاز دارد در حالیکه در فضای بسته و گلخانه ای با مصرف ۱۰ هزار مترمکعب آب یعنی نصف میزان آب مصرفی در فضای باز، می توان ۴۰۰ تن محصول از هر هکتار برداشت نمود.

​مهندس فتحی در خصوص خریدهای تضمینی سازمان جهادکشاورزی استان نیز گفت: موثرترین موضوع در ارتباط با کارآمدتر کردن بازرگانی محصولات کشاورزی مبحث عرضه و تقاضا می باشد، الگوی کشت در راستای الگوی مصرف قرار دارد بنابراین کشاورزان باید در وهله اول در امر تصمیم سازی نسبت به بازار مصرف، بازار تقاضا را بدرستی برآورد و کشت محصولات زراعی باغی را با توجه به تقاضای بازار اولویت بندی نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، افزود: رسالت سازمان تعاون روستائی استان آذربایجان شرقی صرفاً در این راستا تعریف و تبیین شده است اگر کشاورزان به توصیه های سازمان تعاون روستائی، مروجین کشاورزی و شرکت های کشاورزی به طور دقیق توجه و رعایت نمایند در این صورت قیمتها تحت تاثیر شرایط عرضه و تقاضا متعادل تر خواهد شد.

وی، تاکید کرد: خرید تضمینی برخلاف تصور کشاورزان آخرین نقطه است، در خرید تضمینی کف قیمت لحاظ می شود؛ هزینه تمام شده محصول بعلاوه ۵ درصد سود محاسبه و خرید تضمینی صورت می گیرد تا کشاورز متضرر نشود خرید تضمینی فقط در راستای حمایت از کشاورز و تولیدکننده در شرایطی که محصول مازاد بر مصرف در دست کشاورزان و تولیدکنندگان بلاتکلیف مانده، انجام می گردد.

مهندس فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این موضوع که در ساختار وزارت جهادکشاورزی بخشی تحت عنوان ترویج و آموزش کشاورزی تعریف شده است، گفت: رسالت و نقش ترویج و آموزش کشاورزی، انتقال یافته های جدید و علمی به کشاورزان و بهره برداران کشاورزی است، وظیفه کارشناسان پهنه در این مسیر قرار دارد کارشناسان پهنه در دهستانها و روستاها در کنار کشاورزان قرار دارند و با استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی با توجه به شرایط کرونایی، ظرفیت های بالقوه صدا و سیمای آذربایجان شرقی شبکه سهند، انواع گروه ها و پیام رسان های اینترنتی؛ یافته های نوین بخش کشاورزی را به کشاورزان منتقل و آموزشها و راهنمائیهای لازم را ارائه می کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ضرورت تهیه و تامین انواع نهاده های دام و طیور مورد نیاز دامداران و فعالین صنعت مرغداری استان، تصریح کرد: در حال حاضر نهاده های دامی از طریق سامانه بازارگاه تامین می شود، در سامانه بازارگاه شرایط به نحوی است که این نهاده ها صرفاً در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار گیرد لیست مرغداران، دامداران و کارخانجات خوراک دام و طیور براساس پروانه افراد لینک شده و توسط کارشناسان کنترل و رصد می شود لذا نهاده های دامی به دست مصرف کنندگان واقعی این نهاده ها می رسد.