پشت پرده خبر آغاز جنگ در مهر ماه / آیا ترامپ می‌تواند جنگ با ایران را آغاز کند؟ / شایعه جنگ، قطعه‌ای دیگر از پازل پوتین
پشت پرده خبر آغاز جنگ در مهر ماه / آیا ترامپ می‌تواند جنگ با ایران را آغاز کند؟ / شایعه جنگ، قطعه‌ای دیگر از پازل پوتین
آرمان تبریز-برخی در حالی از آغاز جنگ ایران و آمریکا در مهرماه سخن می‌گویند که چند روز پیش خبر لغو تحریم‌های ضد ایرانی توسط آمریکا در چند رسانه پخش شد.

آرمان تبریز-برخی در حالی از آغاز جنگ ایران و آمریکا در مهرماه سخن می‌گویند که چند روز پیش خبر لغو تحریم‌های ضد ایرانی توسط آمریکا در چند رسانه پخش شد.

به گزارش خبر فوری، اخبار ضد و نقیضی درباره اقدام اخیر دولت ترامپ درباره ایران به گوش می‌رسد.

در حالیکه چند ماه بیشتر تا پایان عمر دولت اول ترامپ باقی نمانده، او به شدت در عرصه سیاست خارجی و به خصوص مسائل ایران ضعیف عمل کرده و به دنبال این است که در این زمینه اقدامات خود را جبران کند. این شکست به خصوص چند روز پیش که طرح آمریکا مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت رای نیاورد بیش از پیش خود را نشان داد.

ادعای جنگ در مهرماه

حالا در حالیکه بسیاری در آمریکا از به کارگیری مکانیسم ماشه توسط آمریکا سخن می‌گویند برخی نیز ادعا کرده اند که ترامپ در مهرماه جنگی را با ایران آغاز می‌کند.

ساعاتی پیش مدیرعامل خبرگزاری ایرنا در توییتی از این ادعا پرده برداری کرد. رضا نوروزپور در این رابطه نوشت: “‏سورپرایز اکتبر… پاتریک تروس، سفیر اسبق آمریکا در قطر نوشته ترامپ برای رأی آوردن مجدد به ایران حمله می‌کند و انتخاب آبرامز به همین دلیل است. او می گوید پمپئو و آبرامز او را متقاعد کرده‌اند آمریکایی‌ها هرگز رئیس جمهورِ زمان جنگ را از کاخ سفید بیرون نمی‌کنند.”

این شایعه در حالی پخش شده که چند روز پیش برخی دیگر خبر از لغو تحریم های ایران توسط آمریکا( به پیشنهاد آلمان) دادند(اینجا بخوانید).

پخش دو خبر به ظاهر متناقض بسیاری از تحلیلگران را گیج کرده که بالاخره قصد آمریکا چیست؟ آیا سیاست چماق و هویج درحال پیاده‌سازی است؟

شاید کسانی معتقد باشند که رئیس جمهور آمریکا به دنبال اعمال سیاست چماق و هویج است و سعی دارد در عین ترغیب ایران به مذاکره او را تهدید هم بکند. برخی دیگر اما معتقدند که اتفاقا آمریکا در حال حاضر به شدت جدی است و در صورتی که ایران پای میز مذاکره ننشیند واقعا جنگی را آغاز می‌کند.

این سخنی است که چندی پیش نیز یک تحلیلگر آمریکایی(اینجا بخوانید) در گفت و گوی خود با خبرنگار خبر فوری بر آن تاکید کرد. پروفسور فرارو تاکید کرد که ترامپ برای تعویق انتخابات یا ملتهب شدن اوضاع می‌تواند یک جنگ خارجی را آغاز کند.

لازم به ذکر است که این مساله که معمولا رئیس جمهور ایالات متحده در فضای ملتهب جنگی از کاخ سفید اخراج نمی‌شود چیزی است که به خصوص در دهه های اخیر زیاد دیده شده است.

کت تن چه کسی است؟

آیا واقعا ترامپ می‌تواند جنگی را آغاز کند؟ به نظر می‌رسد که ترامپ در اجرای این طرح با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود. در سه گزاره می‌توان این مشکل را صورت بندی کرد:

الف. مجلس سنای آمریکا چند ماه قبل، قطع‌نامه‌ای تصویب کرد که به موجب آن، رئیس‌جمهور ایالات متحده حق اقدام نظامی علیه ایران بدون اجازه کنگره را نخواهد داشت. این قطعنامه از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد نیروهای آمریکایی را درگیر نبرد با ایران نکند، مگر آنکه کنگره ابتدا اعلان جنگ کرده یا مجوز مشخصی را برای استفاده از قوای نظامی علیه ایران تصویب کرده باشد.

ب. کنگره آمریکا در دست دموکرات ها است و بعید است نانسی پلوسی (رئیس کنگره) و هم حزبی هایش که یک بار تا آستانه استیضاح ترامپ هم پیش رفتند، به همین راحتی اجازه جنگ به ترامپ بدهند.

ج. برخی معتقدند این اقدام قانونی سنا کافی نبوده و به علت کلی بودن، دست رئیس جمهور را در برخی شرایط خاص باز می‎گذارد.

شاید یکی از بارزترین مثال‌ها در این رابطه، عراق باشد که در آنجا نیروهای ایرانی و آمریکا در کنار هم حضور دارند و یک حادثه می‌تواند باعث درگیری دو گروه و در نتیجه جنگی بزرگ شود. همچنین خلیج فارس هم از جمله مکان هایی است که آغاز درگیری در آن می‌تواند به حدی سریع باشد که اصلا کار به تصویب کنگره نرسد.

به جز این دو منطقه، منطقه کارائیب که محل ارسال نفت ایران به ونزوئلا است و همچنین لبنان که این روزها با مشکلات فراوانی روبه رو است می‌تواند محل تصادم نیروهای متقابل باشد.

نتیجه این سه مقدمه مشخص است. شاید آغاز یک درگیری و بحران توسط شخص رئیس جمهور آمریکا ممکن باشد اما آغاز جنگ سراسری و بزرگ علیه یک کشور مانند ایران در حوزه اختیارات او نیست و تا کنگره چنین اجازه ای به او ندهد (که نخواهد داد) نمی‌تواند یک جنگ بزرگ و رسمی را آغاز نماید.

اما آیا همین جنگ کوچک باعث نمی‌شود ترامپ با اعلام وضع فوق العاده انتخابات را که در آن شرایط خوبی ندارد به تعویق انداخته با ورق را به نفع خود برگرداند؟ بسیار بعید است که کنگره یا حتی سنا اجازه چنین کاری را به او بدهند. لازم به ذکر است که اگر انتخابات به تعویق بیفتد ترامپ دیگر رئیس جمهور نیست و به احتمال قریب به یقین یکی از دموکرات‌ها (شاید حتی رقیبش جو بایدن) به قدرت برسد.

طبق تحلیل یورو نیوز، شرایط قانونی آمریکا در این زمان ایجاب می‌کند که یکی از اعضای ارشد حزب مخالف ترامپ یعنی دموکرات‌‎ها تا روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده بگیرند که این شخص به علل پیچیدگی های قانونی احتمالا خود جو بایدن باشد.

به‌خوبی مشخص است که جمهوری خواهان علاقه ندارند بایدن رئیس جمهور موقت کشور آمریکا شود. چون این هم به ضرر جمهوری خواهان است و هم به ضرر خود ترامپ؛ چرا که یک رئیس جمهور موقت مثل بایدن به هیچ وجه جنگ را ادامه نخواهد داد.

بنابراین به‌نظر می‌رسد شایعه جنگ، فقط برای فشار بیشتر بر ایران باشد تا شاید به کمک طرح پوتین، در هفته‌های مانده به انتخابات ۲۰۲۰ گشایشی هرچند مجازی در دیدار ترامپ و روحانی رخ دهد و ترامپ با برگ برنده ایران پای میز مناظره با بایدن بنشیند