آذربایجان شرقی به لحاظ توسعه صادرات محصولات کشاورزی در شرایط تحریمی کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است
آذربایجان شرقی به لحاظ توسعه صادرات محصولات کشاورزی در شرایط تحریمی کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است
آرمان تبریز-رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی و نماینده شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی، گفت: استان آذربایجان شرقی به لحاظ توسعه صادرات و واردات محصولات کشاورزی در شرایط تحریمی کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

آرمان تبریز-رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی و نماینده شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی، گفت: استان آذربایجان شرقی به لحاظ توسعه صادرات و واردات محصولات کشاورزی در شرایط تحریمی کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ما ازتبریز؛ دکتر یوسف داودی رئیس مجمع نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی و نماینده شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی در نشستی با جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگاران که با حضور مهندس فیروز باقرزاده معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان سراب برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: تنها راه اساسی دور زدن تحریم ها، توسعه مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه و صادرات و واردات محصولات کشاورزی به این کشورها می باشد.

وی ادامه داد: ایران با ۱۵ کشور منطقه روابط دوستانه و اقتصادی تنگاتنگی دارد، با توجه به اعمال تحریم های ناجوانمردانه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار علیه نظام مقدس اسلامی، توسعه مراودات اقتصادی با این کشورها از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.

دکتر داودی، افزود: استان آذربایجان شرقی به لحاظ صادرات و واردات محصولات کشاورزی و دامی به کشورهای منطقه از شرایط ویژه ای برخوردار است.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش تولید سیب زمینی در شهرستان سراب، گفت: فراهم نمودن صادرات سریع سیب زمینی از شهرستان سراب، جهت جلوگیری از کاهش قیمت این محصول در بازارهای داخلی و جلوگیری از متحمل شدن ضرر و زیان کشاورزان و تولیدکنندگان عمده این محصول ضروری و اجتناب ناپذیر است، بایستی در سریع ترین زمان ممکن این مهم اتفاق بیافتد.

نماینده شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی، تاکید نمود: توسعه صادرات، کمبود ارز و بسیاری از مشکلات اقتصادی را برطرف خواهد کرد، مهمترین پارامتر اصلی برای تولیدکنندگان بزرگ محصولات کشاورزی؛ صادرات و بازارفروش مناسب برای عرضه محصولات تولیدی خود می باشد لذا ضرورت دارد سریعاً بستر صادرات و فروش محصولات کشاورزی استان از جمله سیب زمینی شهرستان سراب فراهم گردد.

دکتر داودی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: نژاد گاو سرابی یک ذخیره و نژاد مهم جهانی و سرمایه ملی بشمار می آید، نگهداری ژن گاو سراب برعهده وزارت جهادکشاورزی بوده و شهرستان سراب به عنوان خاستگاه اصلی این نژاد از جایگاه ویژه ای برخوردار است این نژاد در مرکز اصلاح نژاد گاو سراب ذخیره و نگهداری می شود.

وی با اشاره به روش اسپرم گیری و نگهداری آن در ازت مایع و بانک اسپرم به صورت طولانی مدت بعنوان یکی از روشهای رایج ذخیره ژنتیکی نژادهای خاص و مهم که در بسیاری از اقصی نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار نمود: ذخایر ژنتیکی متعلق به نسل های آینده کشور می باشد، حفظ و حراست از ذخایر ژنتیکی برعهده دولت و وزارت جهادکشاورزی است.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی ادامه داد: ژن گاو سرابی در مقایسه با گاو هلشتاین به عنوان نژادی جهانی و پرشیرده دارای مزایا و محاسن ویژه ای می باشد نژاد گاو سراب در برابر بیماری ها از جمله بیماری ورم پستان، جفت ماندگی، پوکی استخوان، بیماری کفتار و کبد چرب که از وحشتناک ترین بیماری های دامی بشمار می آید، مقاوت بی نظیری از خود نشان می دهد.

دکتر داودی با اشاره به اهمیت مصرف بهینه منابع آبی در بحث کشاورزی، افزود: سالانه ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب در کشاورزی مصرف می شود، بکارگیری سیستم های نوین آبیاری در راستای بهینه سازی مصرف آب کشاورزی حائز اهمیت بوده و باید مزارع کشاورزی و باغات به سیستم های مدرن آبیاری مجهز شوند.

نماینده مردم شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بالای ۲۰۰ کیلومتر به کانل های انتقال آب نیاز داریم تا از هدررفت منابع آبی جلوگیری گردد لذا احداث و راه اندازی کانالهای انتقال آب، تجهیز مزارع به سیستم های نوین آبیاری منجمله آبیاری قطره ای و آبیاری سلول به سلول (میکرو) در راستای افزایش تولید محصولات کشاورزی استان حیاتی است.

دکتر داودی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر تولید بذر سیب زمینی در شهرستان و توسعه آبزی پروری علی الخصوص ماهیان سردآبی( ماهی قزل آلا و رنگین کمان ) در استان آذربایجان شرقی و شهرستان سراب، گفت: کشاورزان و دامداران شهرستان سراب بایستی با عضویت در صندوق توسعه کشاورزی و استفاده از تسهیلات اعتباری این صندوق که بطور قرض الحسنه پرداخت می شود، گامهای موثرتری در راستای توسعه کشاورزی و دامداری شهرستان سراب بردارند.