بومی سازی و تولید کیت های تشخیص جهش های سوماتیکی ژن های K-Ras ، B-raf و Jak2 با روش Real-Time PCR
بومی سازی و تولید کیت های تشخیص جهش های سوماتیکی ژن های K-Ras ، B-raf و Jak2 با روش Real-Time PCR
آرمان تبریز-محققین شرکت " زینو آراز ویرا زیست "  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی و تولید کیت های تشخیص جهش های سوماتیکی ژن های K-Ras  ، B-raf و Jak2   با روش Real-Time PCR  شدند. شرکت  زینو آراز ویرا  زیست  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در زمینه  تولید و تجاری سازی  محصولات زیستی  و تشخیص پزشکی با فناوری بالا  فعالیت می نماید.

آرمان تبریز-محققین شرکت ” زینو آراز ویرا زیست ”  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی و تولید کیت های تشخیص جهش های سوماتیکی ژن های K-Ras  ، B-raf و Jak2   با روش Real-Time PCR  شدند. شرکت  زینو آراز ویرا  زیست  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در زمینه  تولید و تجاری سازی  محصولات زیستی  و تشخیص پزشکی با فناوری بالا  فعالیت می نماید.

دکتر مهدی حقی موسس این شرکت و عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه تبریز عنوان کرد، جهش های ژنتیکی در سرطان ها از نظر فارماکوژنتیکی اهمیت فراوانی دارند و تشخیص این جهش ها به دلیل سوماتیکی بودن نیازمند روشهایی با فناوری بالا مانند Real-Time PCR با استفاده از پروب های نشان دار میباشد. برای تامین نیاز کشور  به این محصولات ، سالانه  میلیون ها دلار ارز  از کشور خارج میشود و  واردات این محصولات در بسیاری از موارد با مشکلات و تاخیر های فراوان انجام میشود .
کیت تشخیص جهش های ژن K-Ras  و B-raf  در تشخیص نوع جهش سوماتیکی در سرطان ها خصوصا  سرطان های روده و ریه و تعیین نوع داروی موثر مورد استفاده قرار می گیرد . این کیت توسط شرکت زینو آراز ویرا زیست  مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با روش Real-Time PCR بومی سازی و تولید شده است . قیمت نمونه های خارجی این کیت برای ۵۰ تست بالای ۳۰۰۰ دلار می باشد و  نمونه تولید شده توسط این شرکت  با قیمت کمتر از یک چهارم مشابه خارجی  قابل عرضه می باشد.
کیت تشخیص جهش ژن Jak2  برای تشخیص جهش سوماتیک نقطه‌ای V617F  در ژن     JAK2 و تخمین ریسک در بیماران مبتلا به سرطان های خونی پلی سیتمی ورا ، ترومبوسیتمی و لوسمی پرومیلوسیتیک و همچنین بررسی پاسخ به درمان های اختصاصی با هدف JAK2 بکار می رود.
قیمت خارجی این کیت برای ۵۰ تست بالای ۲۰۰۰ دلار می باشد و محصول تولید شرکت زینو آراز ویرا زیست  با کمتر از یک چهارم قیمت نمونه خارجی  قابل عرضه است.
گفتنی است شرکت زینو آراز ویرا زیست از  سال ۱۳۹۷ با هدف بومی سازی و تولید فناوری های زیستی و پزشکی در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی مستقر گردید و  علاوه بر تولید کیت های مذکور هم اکنون در زمینه تولید  محصولات مختلف با فناوری های بالا در حوزه بیوتکنولوژی فعالیت می نماید.