شهردار تبریز:پسماند و اهمیت پرداختن به  این موضوع از جمله موارد مهم زیست محیطی است
شهردار تبریز:پسماند و اهمیت پرداختن به  این موضوع از جمله موارد مهم زیست محیطی است
آرمان تبریز-شهردار تبریز گفت: برای اولین بار در کشور، مجموعه‌ای عظیم بر اساس آخرین فناوری‌های دنیا در مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز بکار گرفته می‌شود.
آرمان تبریز-شهردار تبریز گفت: برای اولین بار در کشور، مجموعه‌ای عظیم بر اساس آخرین فناوری‌های دنیا در مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز بکار گرفته می‌شود.

به گزارش  خبرنگار ما در تبریز؛ایرج شهین باهر امروز به همراه فرماندار تبریز و مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی از آخرین وضعیت مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز بازدید کرد.

وی در جریان این بازدید اظهار کرد: پسماند و اهمیت پرداختن به  این موضوع از جمله موارد مهم زیست محیطی بوده اما چون این پروژه ها در خارج از شهر است و مقابل چشم نیست، مدیران علاقه ای به آن نشان نمی دهند و اقدامات در این حوزه ناقص مانده است.

او ادامه داد: مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز در قالب پنج فاز لندفیل کار می شود که یکی از این فازها تمام شده و چهار فاز دیگر آن در حال اجرا است.

شهردار تبریز با اشاره به ساخت یک سلول ویژه برای پسماندهای خطرناک در این مرکز، گفت: این سلول ویژه برای اولین بار در کشور و جهت دفن پسماندهای خطرناک، بیمارستانی و شیمیایی که نباید با بقیه پسماندها تلفیق شود، ساخته می شود.

ویافزود: مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز با ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد هزینه اولیه، بزرگترین پروژه زیست محیطی کشور به شمار می آید.

ایرج شهین باهر در خصوص بازدید مدیرکل محیط زیست استان از این پروژه، اظهار کرد: با توجه به بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز، از ایشان در خواست کردیم تا با توجه به اینکه منابع دولتی مشخصی برای محیط زیست وجود دارد، از این منابع دولتی برای تکمیل مرکز پسماند استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با راه اندازی کامل مرکز دفن بهداشتی پسماند تبریز، تلاش می کنیم پسماند ۳۰، ۴۰ سال آینده تبریز از این طریق کنترل شود و خاک و آب های تبریز و اطراف آن آلوده نشود.

شهردار تبریز عنوان کرد: در کنار موضوع دفن پسماند، بحث زباله سوز نیز در این مرکز مطرح است که آن را به یک پکیج کاملی از مدیریت پسماند تبدیل می کند.

وی افزود: برنامه ریزی کرده ایم تا سلول شماره ۲ این مرکز را تا پایان سال به اتمام رسانده و تحویل بگیریم. بقیه سلول ها نیز تا پایان سال آینده تمام می شود و با این شرایط اگر خوب مدیریت شود، حداقل تا ۴۰ سال آینده موضوع دفن پسماند تبریز را تامین می کند.

ایرج شهین باهر با بیان اینکه راه اندازی این مرکز می تواند در مباحث زیست محیطی تاثیر بسزایی داشته باشد، گفت: زباله هایی در اطراف شهر ریخته می شود، هم در بحث های زیست محیطی و هم در خاک و آب و شیرابه هایی که به آب های ما نفوذ می کند، تاثیر منفی دارد.

او ادامه داد: این زباله ها همچنین در مصرف دامداری و کشاورزی، بخصوص در روستاها مشکلات زیادی ایجاد می کند اگر خوب مدیریت نشود و به شکل علمی دفع و تسویه نشود، در آینده تبدیل به فاجعه می شود.

شهردار تبریز اظهار کرد: تلاش ما این است که برای اولین بار در کشور، مجموعه ای عظیم بر اساس آخرین تکنولوژی های دنیا پیاده کنیم و پسماندی که از شهر می آید و روزانه هزار تن زباله تولید می شود، به شکل سالم و بهداشتی دفن شود.