هشدار تکان‌دهندۀ پزشک متخصص در برنامۀ تلویزیونی گول نخوریم، واکسنی در کار نیست/ ویروس کرونا عفونی‌تر شده
هشدار تکان‌دهندۀ پزشک متخصص در برنامۀ تلویزیونی گول نخوریم، واکسنی در کار نیست/ ویروس کرونا عفونی‌تر شده
آرمان تبریز-سه تا اجتماع سوگواری محرم، جشن‌های عروسی قبل از محرم و کنکور را پیش رو داریم که این سه تا می‌تواند برای ما فاجعه ایجاد کند.

آرمان تبریز-سه تا اجتماع سوگواری محرم، جشن‌های عروسی قبل از محرم و کنکور را پیش رو داریم که این سه تا می‌تواند برای ما فاجعه ایجاد کند.

پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به گستردگی ویروس کرونا تصریح کرد: ویروس در حال حاضر با دوز کمتری افراد را مبتلا می‌کند و علاوه بر گسترش عفونی‌تر هم شده و به نوعی قوی‌تر شده است.

به گزارش عصر ایران «محسن ابراهیم‌زاده» در برنامه تلویزیونی «طبیب» با اشاره به اینکه ویروس دائم در حال تکثیر است، یادآور شد:

هر چه گسترش بیشتر می‌شود و بیشتر تکثیر پیدا می‌کند تغییرات ژنی ویروس نیز بالا می‌رود و این تغییرات در جهت بدخیم شدن ویروس است و ویروس در حال حاضر با دوز کمتری افراد را مبتلا می‌کند، شیوع آن بسیار گسترده شده و این تغییرات ژنی در جهت افزایش گسترش است و پیرو این قضیه مشکلات بیشتری هم داریم، چراکه ناقلان سالم و بیمار افراد بیشتری را دائم بیمار می‌کنند.گول نخوریم، واکسنی در کار نیست/ ویروس کرونا عفونی‌تر شده

وی ادامه داد: علاوه بر گسترش عفونی‌تر هم شده است، به نوعی قوی‌تر شده، همین تغییر بسیار کوچک ماهیت ویروس را عوض کرده و ما الان با یک گستردگی بسیار شدید و عجیب روبرو هستیم و اقدامات و درمان‌ها پاسخ لازم را نمی‌دهد، درمان قطعی ندارد، گول اخبار را نخوریم واکسنی فعلا در کار نیست.

اگر قرار باشد از روسیه واکسنی بیاید فعلا در حد پلت فرم است یعنی واکسنی نیست که استفاده کنیم باید روی آن کار شود و خام است. از طرفی محصولات کشورهای شرقی در بخش دارو و واکسن اصولا تا به حال محصولات قوی نبودند، این یک واقعیت است و بیشتر کمپانی‌های اروپایی و آمریکایی در این زمینه فعال هستند.

این پزشک متخصص همچنین اظهار کرد: روسیه ادعا کرده تست‌های لازم را انجام داده اما به نظر می‌آید محصول خام در اختیار ایران قرار گیرد و در جاهایی هم ادعا کردند خودمان کار می‌کنیم بعد در اختیار می‌گذاریم، اما فعلا هیچ چیزی معلوم نیست و اصلا اگر واکسنی هم باشد مشخص نیست که به درد همه اقشار و گروه‌ها بخورد یا همه بتوانند از آن استفاده کنند، مشکل جدیدی ایجاد نکند و مصونیتی که می‌دهد تا چه میزان است.

وی با اشاره به این که این شایعات که عده‌ یا گروه‌هایی نمی‌گیرند در حال حاضر کاملا رد شده، تصریح کرد:

همه گروه‌های سنی درگیر می‌شوند فقط شدت و ضعف دارد، هنوز نمی‌دانیم چرا دو فرد در شرایط برابر می‌گیرند یکی بعد از ۱۰ روز خوب می‌شود و یکی فوت می‌کند، اینجاست که ژن افراد مؤثر است من یک بار مقایسه افراد هپاتیت بی را کردم که ممکن است چهار گروه بگیرند، ممکن است یکی خوب شود، در یکی تبدیل به سیروز شود و فرد از بین برود، یکی ناقل سالم باشد و یکی هم ناقل بیمار باشد، در مورد این ویروس هم این موضوع صادق است، بنابراین این سیستم ایمنی ماست که تصمیم می‌گیرد با این ویروس چه برخوردی کند و ما در هفته‌های دوم و سوم به بعد است که با بیماران مشکل پیدا می‌کنیم یعنی ویروس آمده ضربه را زه و حالا سیستم ایمنی وارد عمل شده و افسار گسیخته عمل می‌کند، سیستم ایمنی تشخیص نمی‌دهد تا چه حد باید عمل کند و هجوم آورده و خراب می‌کند، اینجاست که ما از داروهای تعدیل‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنیم.

ابراهیم‌زاده در پاسخ به این سؤال که «گفته‌ می شود برخی در بیمارستان دولتی ۶۰۰ میلیون خرج بیمار کرونایی کردند» گفت:

در مراحل انتهایی که دیگر هیچ چیزی در چنته نداریم یک سری از اقداماتی که می‌کنیم فیلتر کردن پلاسماست تا این سموم و دستگاه ایمنی و فاکتورهای التهابی را فیلتر کنیم، شاید ریه‌ای که برگشت‌ناپذیر بوده تبدیل شود به ریه روز اول که خوب این‌ها هزینه‌های سنگینی دارد، حتی در بیمارستان‌های دولتی، یکی از آنها پلاسما درمانی است، انواع و اقسام دارد و ما ۷، ۸ نوع از این روش‌ها داریم که خوب قیمت‌های خیلی بالایی دارد، گاهی ممکن است ۵، ۶ جلسه از روش‌هایی استفاده کنیم که هر جلسه آن متأسفانه ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد، من روزانه ۵۰، ۶۰ بیمار می‌بینم ممکن است که چهار درصد آنها به آن سندرم زجر تنفسی گرفتار می‌شوند و ما ممکن است بخواهیم از این روش‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: وقتی به این مرحله می‌رسد متأسفانه ما نتایج بارزی در زمینه بهبودی نمی‌بینیم و متأسفانه بیمار از بین می‌رود، اما خانواده‌ها خودشان اصرار می‌کنند تا ما از روش‌های ویگر استفاده کنیم، باور کنید من دعا می‌کنم کاش آی سی یود یک در دیگر هم داشت تا من با خانواده‌ها روبرو نشوم و مجبور شوم بگویم سطح هوشیاری بیمار شما چهار است، متأسفانه به دلیل کمبود اکسیژن در مغز سطح هوشیاری در مراحل آخر پائین آمده و ۴ یا ۵ درصد بیماران در این مرحله از بین‌می‌روند و هزینه‌ها و اقدامات اضافی هم در این مرحله پاسخگو نیست.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه ما انتقال مادر به جنین به آن شکل نداشتیم، اضافه کرد: ولی مادران باردار در ریسک ابتلا به کرونا هستند و درمان‌های دیگر را در این گروه نمی‌توانیم استفاده کنیم به همین دلیل این افراد بیشتر در معرض خطر هستند. خواهش دیگر من این است که از این تست‌های تشخیصی نباید آن قدر به طور وسیع استفاده و بیماران را مجبور کنیم که تست دهند، تست سلولژی و خون در ابتدا اصلا ارزشی ندارد، ممکن است در پایان هم در همه آنتی بادی در خون نشود و فقط ما را دچار اشتباه کند، لذا تنها رعایت و پرهیز هنوز حرف اول را می‌زند.

وی در پایان در خصوص بحث سوگواری و اجتماعاتی که در روزهای آینده در پیش داریم، نیز تأکید کرد: سه تا اجتماع سوگواری محرم، جشن‌های عروسی قبل از محرم و کنکور را پیش رو داریم که این سه تا می‌تواند برای ما فاجعه ایجاد کند، اگر ما مراقب نباشیم، در بیرون کنکور وقتی جمعیت هجوم می‌آورد حتما فاصله را افراد رعایت کنند. در خصوص مراسم سوگواری هم همین طور در خصوص عروسی‌ها هم می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد، اگر شک دارید من یک روز شما را با خودم می‌برم هر بیمارستانی بگوئید ببینید مردم چه ضجه‌ای می‌زنندقضیه را واقعا جدی بگیرید، من الان خیلی خودم را کنترل می‌کنم که در این شرایط و جلوی دوربین اشکم درنیاید.