تظاهرات در مجارستان بخاطر برکناری سردبیر یک رسانه‌
تظاهرات در مجارستان بخاطر برکناری سردبیر یک رسانه‌
آرمان تبریز-اخراج سابولچ دال، سردبیر رسانه‌ آنلاین خبری در مجارستان نگرانی‌‌ها را نسبت به تلاش دولت ملی‌گرای اربان برای تشدید اقدام‌ها برای خاموش کردن صدای منتقدان افزایش داده است.
آرمان تبریز-اخراج سابولچ دال، سردبیر رسانه‌ آنلاین خبری در مجارستان نگرانی‌‌ها را نسبت به تلاش دولت ملی‌گرای اربان برای تشدید اقدام‌ها برای خاموش کردن صدای منتقدان افزایش داده است.

هزاران نفر از ساکنان پایتخت مجارستان روز جمعه در اعتراض به برکناری سردبیر یک رسانه‌ مستقل آنلاین در این کشور دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری آریا؛ تظاهرکنندگان خشمگین نسبت به رویکرد دولت در قبال آزادی رسانه‌ها و مطبوعات در پی برکناری سردبیر ارشد پایگاه خبری مستقل «ایندکس اچ.یو» در پایتخت به خیابان‌ها آمدند و به سوی دفتر نخست وزیری راهپیمایی کردند.

این حرکت اعتراضی در حالی انجام شد که سه سردبیر دیگر به همراه ۹۰ خبرنگار رسانه یاد شده در اعتراض به برکناری همکارشان و نگران از به چالش کشیده شدن استقلال خبری در قبال رویکرد دولت ویکتور اربان از سمت خود استعفا کرده بودند.

تظاهرات روز جمعه و استعفای جمعی کارکنان پایگاه خبری پر بازدید و معتبر «ایندکس اچ.یو» از جمله معدود حرکت‌های انتقادی نسبت به دولتِ کشوری است که طی سالهای اخیر چند صدایی در آن به شدت با سیر قهقرایی همراه بوده است.

کارکنان رسانه‌ی آنلاین خبری «ایندکس اچ.یو» پس از آنکه سردبیر ارشدشان روز چهارشنبه از کار برکنار شد اعلام کردند که در اعتراض به آنچه آنها «اقدام آشکار برای اعمال فشار به رسانه‌های مستقل» می‌دانند دیگر به محل کار خود باز نمی‌گردند.

اخراج سابولچ دال، سردبیر رسانه‌ آنلاین خبری در مجارستان نگرانی‌‌ها را نسبت به تلاش دولت ملی‌گرای اربان برای تشدید اقدام‌ها برای خاموش کردن صدای منتقدان افزایش داده است.

این در حالیست که وزیر خارجه مجارستان روز شنبه در جریان یک کنفرانس خبری ضمن اشاره به موضوع استعفای خبرنگاران پایگاه خبری «ایندکس اچ.یو» تاکید کرد که دولت با «اتهام‌های جعلی و نادرست» در خصوص تهدید آزادی رسانه‌ها روبرو است.

«ایندکس اچ.یو» که با فاصله زیاد نسبت به دیگر رسانه‌های مجارستان به عنوان یک سازمان رسانه‌ای منتقد دولت شناخته می‌شود حدود یک ماه پیش بارومتر طراحی شده در این وب‌سایت خبری تحت عنوان «شاخص استقلال» را در وضعیت «خطر» قرار داده بود تا بدین وسیله نسبت به اقدامات خارجی برای تاثیرگذاری بر محتوی هشدار دهد.

رئیس بنیادی انتشاراتی که مالکیت وب‌سایت «ایندکس اچ.یو» را در دست دارد روز چهارشنبه اعلام کرد که سابولچ دال، سردبیر ارشد این رسانه نتوانسته تنش‌های داخلی در اتاق خبر را مدیریت کند و این مسئله ضمن ایجاد اخلال در خروجی وبسایت و کاهش درآمد سفارش‌ دهندگان آگهی را نیز سرخورده کرده است.

وی همچنین مدعی شد که سردبیر اسناد داخلی را به بیرون درز داده و استقلال سیاسی این رسانه به هیچ وجه درمعرض تهدید قرار ندارد.

این در حالیست که سردبیر اخراجی معتقد است که به دلیل هشدار مرتبط با بارومتر استقلال و نوشتن مطلبی در وب‌سایت در خصوص تلاش برای از بین بردن نفوذ خارجی از سمت خود کنار گذاشته شده است.