رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا: سرعت انتقال کرونا بیشتر شده است
رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا: سرعت انتقال کرونا بیشتر شده است
آرمان تبریز-رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با بیان اینکه سرعت انتقال ویروس کووید 19، بیشتر شده است، از مردم خواست توصیه‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.
آرمان تبریز-رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با بیان اینکه سرعت انتقال ویروس کووید ۱۹، بیشتر شده است، از مردم خواست توصیه‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.
به گزارش خبرگزاری آریا، دکتر رضا ملک زاده با اشاره به اینکه ویروس کووید ۱۹ از زمان شیوع تا کنون، تغییرات فراوانی کرده است، افزود: یکی از تغییرات آن، جهش است و این تغییر نخستین بار در ایتالیا اتفاق افتاد.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی ها، ویروس کنونی، جهش یافته و تفاوت آن با قبل، این است که قدرت تکثیر آن در بدن انسان بین ۳ تا ۹ برابر بیشتر شده است به همین علت مردم باید بیشتر رعایت کنند، چون سرعت انتقال این بیماری بیشتر شده است.
آقای ملک زاده از مردم خواست ماسک بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند و دست‌های خود را خوب بشویند و در اجتماعات، حضور نیابند.
رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: این ویروس در بدن افرادی که هیچ علامتی ندارند غلظت بیشتری دارد و مدت بیشتری هم در بدن آن‌ها باقی می‌ماند بنابراین یکی از علت‌های مشکل بودن کنترل این بیماری، همین است.
دکتر ملک زاده افزود: افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، اما علامتی ندارند نباید بیش از حد نگران باشند.
وی درباره احتمال ابتلای دوباره مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ گفت: بر اساس بررسی‌هایی که در همه دنیا انجام شده تا کنون ابتلای مجدد، ثابت نشده و همه مواردی که گزارش شده است افرادی بودند که به این بیماری مبتلا شدند، اما بیماری آن‌ها طول کشیده است.
او افزود: به احتمال زیاد اگر کسی به این بیماری مبتلا شود و بهبود یابد ایمنی پیدا می‌کند.
دکتر ملک زاده تاکید کرد: کسانی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند، اما علامتی ندارند یا علامت چندانی ندارند می‌توانند در منزل خود بمانند و مراقبت شوند و به داروی خاص به جز مسکن نیاز ندارند و اکثر قریب به اتفاق آن‌ها حتی به سی تی اسکن و آزمایش نیاز ندارند، اما اگر کسی دچار تنگی نفس شود و سرفه زیادی داشته باشد و نیاز به بستری شدن داشته باشد باید آزمایش کرونا بدهد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، وی اضافه کرد: در اکثر موارد بیماری کرونا ملایم است و مشکل خاصی برای بیماری ایجاد نمی‌کند بنابراین مبتلایان بی علامت و یا کم علامت، نگران نباشند.
  • منبع خبر : خبرگزاری آریا