مهمترین علت خواب رفتن دست و پا ؛پیشگیری و درمان گزگز دست و پا
مهمترین علت خواب رفتن دست و پا ؛پیشگیری و درمان گزگز دست و پا
آرمان تبریز- آیا تا به حال به مشکل گزگز دست و پا دچار شده اید؟ شرط می‌بندیم که همه‌ی شما قبلا خواب رفتن دست و پا را در طول زندگی‌تان تجربه کرده‌اید.

آرمان تبریز- آیا تا به حال به مشکل گزگز دست و پا دچار شده اید؟ شرط می‌بندیم که همه‌ی شما قبلا خواب رفتن دست و پا را در طول زندگی‌تان تجربه کرده‌اید. به طور کلی، خواب رفتگی دست و پا یک اختلال شایع است و اغلب دلیل نگران‌کننده‌ای پشت آن وجود ندارد، زیرا این حالت فقط یک علامت از سوی عصب‌های شما است که به شما می‌گوید بخش خاصی از بدن‌تان به اکسیژن بیش‌تری نیاز دارد. اگر احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی در هنگام خواب باشد و زمانی که بدن‌تان در وضعیت‌ بدی قرار گرفته‌است یا به مدت طولانی روی صندلی نشسته‌اید و یا زمان زیادی یک پا را روی پای دیگر انداخته‌اید، ‌مشکلی نیست و این اتفاق کاملا طبیعی است.

به طور کلی خواب رفتن دست و پا ، احساس گزگز کردن و به عبارت دیگر سوزن سوزن شدن دست و پا برای بدن‌تان ضرری ندارد، اما اگر خواب رفتگی را مکررا تجربه می‌کنید بهتر است موضوع را به طور جدی بررسی کنید چرا که ممکن است مشکلی مربوط به اعصاب، مغز و سایر چیزهایی که در این مقاله توضیح داده خواهد شد، وجود داشته باشد. در واقع خواب رفتن قسمتی از بدن می‌تواند نشانه اولیه‌ای باشد مبنی بر این‌که شما به یک بیماری مزمن مبتلا هستید.

علت خواب رفتن دست و پا ۱: رادیوکولوپاتی

رادیوکولوپاتی اغلب به عنوان عصب‌های فشرده‌شده در ستون فقرات نامیده می‌شود. این مشکل غالبا زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان، غضروف یا تاندون اطراف ستون فقرات زخمی می‌شود و این تروما عصب نخاعی آن قسمت را تحت فشار قرار می‌دهد. هنگامی که اعصاب نخاعی فشرده می‌شوند، التهاب رخ می‌دهد و به همین دلیل است که شما احساس گز گز و خواب رفتگی دارید.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

بنابراین، هرچند رادیوکولوپاتی اجتناب‌ناپذیر است، اما می‌توانید با حفظ وضعیت خوب بدن و وزن ایده‌آل در زمانی که هنوز جوان هستید از بروز این بیماری در خود جلوگیری کنید، با توجه به این که این بیماری معمولا در افراد بین ۳۰ تا ۵۰ ساله رخ می‌دهد. اما، اگر در حال حاضر از این مشکل رنج می‌برید، می‌توانید از داروهای مسکن یا آرامبخش عضلانی استفاده کنید. اگر رادیوکولوپاتی پس از چندین دوره بهبود نیافت، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

۲. سندرم تونل کارپ (نشانگان مجرای مچ دستی)

سندرم تونل کارپ

سندروم تونل کارپ می‌تواند به دلیل فشار بیش از حد بر روی مچ دست و نیز عصب میانی به هنگام عبور از دست، رخ بدهد. هنگامی که روی مچ دست‌تان فشار بیش از حدی وجود داشته باشد، التهاب رخ می‌دهد و همین باعث می‌شود که تورم در مچ دست ایجاد شود و مانع جریان خون شود. در نتیجه‌ی این روند شما احساس خواب رفتگی خواهید داشت.

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

شما می‌توانید با نشان دادن توجه بیش‌تر به وضعیت دست‌تان و همچنین عدم اعمال فشار بیش از حد روی این ناحیه، از بروز این سندرم جلوگیری کنید.

اما، اگر در حال حاضر از این مشکل رنج می‌برید، تزریق استروئید به تونل کارپال می‌تواند برای کاهش التهاب مفید باشد. در عین حال، در صورتی که عصب میانی در معرض آسیب جدی قرار گرفته باشد، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

علت خواب رفتن دست و پا ۳: نورالژی

این مشکل شایع‌ترین دلیل خواب رفتن دست‌ّها و پاها است. نورالژی به طور معمول زمانی اتفاق می‌افتد که عصب شما آسیب دیده‌است. عصب شما توسط پوششی به نام غلاف میلین محافظت می‌شود. هنگامی که این غلاف آسیب ببیند، نورالژی اتفاق می‌افتد.

علت اصلی بروز نورالژی هنوز به صورت رمز و راز باقی مانده‌است، اگر چه این مشکل به طور گسترده‌ای به عنوان نشانه‌ای از چندین مشکل خطرناک مانند دیابت، عفونت، بیماری مزمن کلیه و آسیب‌های جراحی در نظر گرفته می‌شود.

پیشگیری و درمان

در صورتی که در حال حاضر از نورالژی رنج می‌برید، برای کاهش درد باید داروهایی را مصرف کنید. مصرف داروهای ضد افسردگی مثل آمیریپتییلین یا نوریتیپتیلین از بهترین درمان‌های این مشکل است. اما حتما توجه داشته باشید در صورت ابتلا به نورالژی، باید به عنوان اولین قدم به پزشک مراجعه کنید.

۴. نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیط نوعی بیماری است و زمانی رخ می‌دهد اختلال در عملکرد سیستم اعصاب شما پیش می‌آید. به عنوان مثال، سیستم عصبی ممکن است زمانی که درد وجود نداشته باشد، سیگنال درد بفرستد یا ممکن است مشکلی در بدن‌تان وجود داشته باشد اما سیستم عصبی هیچ سیگنالی نفرستد.

نوروپاتی محیطی

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

این بیماری معمولا در اثر عوامل ژنتیکی اتفاق می‌افتد. بنابراین، اگر در خانواده‌ی شما سابقه‌ی نوروپاتی محیطی وجود داشته باشد، احتمال ابتلای شما نیز بیش‌تر است. علاوه بر این، چاقی، دیابت و فشار خون بالا نیز اختلالاتی هستند که می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند. به این معنی که سبک زندگی سالم برای دور ماندن از نوروپاتی محیطی مفید خواهد بود.

علت خواب رفتن دست و پا ۵: نوروپاتی دیابتی

احساس خواب رفتگی می‌تواند یکی از علائم بیماری نوروپاتی دیابتی باشد. این بیماری معمولا به علت عوارض دیابت نوع ۱ و نوع ۲ رخ می‌دهد چرا که سطح قند خون شما غیرقابل‌کنترل است و همین، باعث آسیب دیدن عصب می‌شود.

پیشگیری و درمان

اگر مبتلا به یک بیماری مزمن مرتبط با نوروپاتی دیابتی باشید، از عفونت در دست‌ها و پاها رنج خواهید برد و تنها راه برای جلوگیری از پخش شدن عفونت در تمام بدن، قطع عضو است

این بیماری بدون تردید خطرناک است، بنابراین باید از خودتان در برابر آن محافظت کنید. کنترل سطح قند خون نزد یک پزشک به طور منظم و داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند برای محافظت از بدن‌تان در برابر این بیماری مرگبار مفید باشد. همچنین در صورتی که پزشک‌تان تجویز کرده باشد، مصرف انسولین نیز مفید خواهد بود.

۶. اسپوندیلوز سرویکس

اسپوندیلوز سرویکس معمولا به عنوان آرتروز گردن شناخته می‌شود. این بیماری معمولا به دلیل اختلالات مرتبط با سن، که بر روی مفاصل و دیسک در گردن تاثیر می‌گذارند، اتفاق می‌افتد. در واقع استخوان‌ها و غضروف محافظ در گردن با گذشت زمان به مرور ساییده می‌شوند، به طوری که سالمندان معمولا از این بیماری رنج می‌برند.

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

هنگامی که سن‌تان بالا می‌رود و اغلب در گردن‌تان حالت گزگز و خواب رفتگی احساس می‌کنید، احتمالا اسپوندیلوز سرویکس دارید. اگر این بیماری برای‌تان اتفاق بیفتد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، و او به احتمال زیاد برای‌تان فیزیوتراپی و بعضی از داروها مانند داروهای آرامبخش عضلانی یا تزریق استروئیدی تجویز می‌کند. اگر اسپوندیلوز گردن تبدیل به یک بیماری مزمن شود، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

علت خواب رفتن دست و پا ۷: فلج عصب اولنار

اگر در دست‌تان احساس گزگز همراه با ضعف عضلانی دارید یا احساس می‌کنید توانایی گرفتن چیزها را در دست‌تان ندارید، ممکن است دچار بیماری فلج عصب اولنار شده باشید. این اختلال بر توانایی کلی شما برای انجام بسیاری از کارهای معمول در زندگی روزمره تاثیر می‌گذارد.

 فلج عصب اولنار

در حال حاضر، علت اصلی فلج عصب اولنار به صورت رمز و راز باقی مانده‌است، اما بعضی از متخصصان بر این باورند که این بیماری می‌تواند به علت آسیب دیدن عصب، دررفتگی آرنج یا فشار بیش از حد بر عصب رخ دهد.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

برای جلوگیری از رخ دادن این بیماری، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید به ویژه هنگامی که در انگشت‌های چهارم یا پنجم دچار حس گزگز و خواب رفتگی می‌شوید. همچنین، لازم است فعالیت‌هایی را که فشار بیش از حد بر عصب اولنار وارد می‌کنند، کاهش بدهید. آتل‌بندی برای حمایت از دست‌ها و فیزیوتراپی، برای درمان این بیماری بسیار مفید خواهد بود.

۸. حملات ایسکمی گذرا

این بیماری معمولا به عنوان مینی‌استروک شناخته می‌شود. دلیل انتخاب چنین نامی این است که حمله‌ی ایسکمی گذرا معمولا زمانی رخ می‌دهد که ورود خون به مغز در مدت خیلی کوتاهی از زمان متوقف می‌شود. اما، این مشکل مانند سکته‌ی مغزی معمول، سبب مرگ سلول‌های مغزی نمی‌شود.

اگر در حال حاضر این بیماری را تجربه می‌کنید، مراقب باشید چرا که نشانه‌ی اولیه‌ی سکته‌ی مغزی در آینده ‌است. اگر سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی را در بدن احساس می‌کنید، و در کنار آن علائم دیگری مانند عدم هوشیاری، سرگیجه، خستگی ناگهانی یا مشکل در صحبت کردن را دارید، ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشید.

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

از آن‌جایی که این بیماری به اندازه‌ی سکته‌ی مغزی شایع است، ممکن است در اثر چاقی، کلسترول، فشار خون بالا یا لخته خون ایجاد شود، بنابراین برای پیشگیری از رخ دادن آن باید سیگار را ترک کنید، مصرف الکل را کاهش بدهید، بیش‌تر ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید.

در صورت ابتلا به این بیماری، برای کنترل سطح قند خون‌تان در بدن دارو مصرف کنید، و در کنار آن مصرف آسپیرین که توسط پزشک‌تان برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز شده‌است، ممکن است به شما کمک کند که از این بیماری دور شوید.

علت خواب رفتن دست و پا ۹: سکته مغزی

نشانه سکته مغزی

این بیماری اتفاقی است که در صورت عدم درمان حمله‌ی ایسکمی گذرا در آینده رخ خواهد داد. سکته‌ی مغزی ممکن است به علت لخته شدن خون اتفاق بیفتد به این ترتیب که لخته‌ها مانع جریان خون به مغز می‌شوند و بنابراین سلول‌های مغزی شروع به مردن می‌کنند. طبق گزارش انجمن ملی سکته‌ی مغزی، این بیماری رتبه‌ی چهارم علل مرگ و میر در جهان است.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق مرگبار، مهم‌ترین نکته این است که علائم آن را نادیده نگیرید. شما بایستی حمله‌ی ایسکمیک گذرا یا سایر علائم سکته‌ی مغزی را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

اگر از حمله‌ی ایسکمیک گذرا رنج می‌برید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا لخته‌های خون از بین بروند و جریان خون به طور طبیعی به مغز برسد. با این حال، اگر قبلا سکته‌ی مغزی را تجربه کرده‌اید، لازم است تحت روش‌های توانبخشی قرار بگیرید، اما این نمی‌تواند تضمینی باشد بر این‌که از سکته‌ی مغزی دور خواهید ماند.

۱۰. آسیب طناب نخاعی

آسیب طناب نخاعی

اگر در دست‌ها و پاهای‌تان خواب رفتگی احساس می‌کنید، همراه با علائمی مانند عدم هوشیاری، مشکل در راه رفتن و عدم توانایی حرکت دادن بازو یا ساق پا، ممکن است دچار آسیب طناب نخاعی شده باشید. این اختلال در اثر آسیب دیدن طناب نخاعی رخ می‌دهد. طناب نخاعی بخش مهمی در بدن ما است، زیرا مسئولیت ارسال پیام از مغز به سایر قسمت‌های بدن و بالعکس را بر عهده دارد. به عبارت دیگر، ما می‌توانیم به وسیله‌ی پیام‌هایی که از طریق نخاع فرستاده می‌شوند، درد را در بدن‌مان احساس کنیم.

این بیماری می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد

– رفتار خشونت‌آمیز، مانند گلوله خوردن یا ضربه دیدن.
– سقوط از بلندی.
– تروما در اثر حوادث خودرو، به خصوص ترومای سر، صورت و گردن.
– آسیب سر یا ستون فقرات به دلیل رویدادهای ورزشی

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

بنابراین، از آن‌جایی که این بیماری ممکن است به دلیل تصادف رخ بدهد، باید در طول انجام فعالیت‌ها نسبت به ایمنی بدن‌تان مطمئن باشید. برای مثال، زمانی که ورزش می‌کنید، از وسایل حفاظتی مناسب استفاده کنید، یا وقتی که رانندگی می‌کنید، کمربند ایمنی‌تان را ببندید.

علت خواب رفتن دست و پا ۱۱: اختلال ترس

اگر احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی را در ناحیه‌ی پاها و دست‌ها احساس می‌کنید، و در عین حال نشانه‌های دیگری را تجربه می‌کنید از جمله ضربان قلب تند، احساس خستگی، عرق کردن یا لرزش، ممکن است دچار اختلال ترس باشید. با توجه به انجمن روانشناسی آمریکا، اکثر مردم یک یا دو بار در زندگی خود حملات ترس را تجربه می‌کنند.

حمله‌ی ترس زمانی است که یک وحشت ناگهانی را احساس می‌کنید بدون این‌که هیچ علت واضحی وجود داشته باشد. علت اصلی این اختلال نیز به صورت رمز و راز باقی مانده‌است، اما برخی محققان بر این باورند که این اختلال ممکن است ژنتیکی باشد.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

با کاهش مصرف الکل و همچنین کافئین می‌توانید از خودتان در برابر اختلال ترس محافظت کنید. همچنین، هر زمان که احساس کردید در مورد چیزی در زندگی‌تان دچار اضطراب خواهید شد، تردید نکنید و آن را با اطرافیان‌تان به اشتراک بگذارید، به این ترتیب احساس اضطراب شما کاهش خواهد یافت.

۱۲. شکستگی

احساس سوزن سوزن شدن همچنین می‌تواند نشانه‌ای از شکستگی باشد. منظور از شکستگی، شکستن یک استخوان است. این آسیب می‌تواند به طور بالقوه در نتیجه‌ی وارد شدن فشار بیش از حد رخ بدهد، به طوری که استخوان نتواند آن را تحمل کند. این فشار می‌تواند استخوان شما را تضعیف کند و به طور ناگهانی سبب شکستن آن شود. فشاری که سبب بروز شکستگی می‌شود، می‌تواند در هنگام انجام تمرینات ورزشی، حملات مستقیم به بدن یا در اثرتصادف اتفاق بیفتد.

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

بنابراین شما می‌توانید با حفظ قدرت استخوان‌های‌تان از بروز شکستگی جلوگیری کنید، این کار با مصرف غذاهای حاوی کلسیم زیاد، و استفاده‌ی همیشگی از ابزار ایمنی توصیه شده در هنگام انجام فعالیت‌های بدنی امکان‌پذیر است. در صورتی که در حال حاضر دچار شکستگی اسخوان شده‌اید، پزشک به احتمال زیاد قسمت آسیب‌دیده را گچ‌گیری خوهد کرد؛ گچ گرفتن مانع از تکان خوردن استخوان در طول روند بهبودی می‌شود.

علت خواب رفتن دست و پا ۱۳: خونریزی داخل مغزی

اگر احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی را همراه با نشانه‌های دیگری مانند ضعف ناگهانی یا فلج در دست و پا، همین‌طور تلاش برای حفظ تعادل و هماهنگی بدن تجربه کنید، ممکن است دچار خونریزی داخل مغزی (ICH) شده باشید. ICH یکی از انواع آسیب مغزی است، اما بر خلاف سکته‌ی مغزی، ICH معمولا زمانی رخ می‌دهد که خون به طور ناگهانی به بافت مغزی برسد.

خونریزی داخل مغزی

این بیماری معمولا به علت آسیب دیدن سر، استفاده از کوکائین، خونریزی تومورها یا هر گونه اختلالات خونریزی مانند هموفیلی یا کم‌خونی داسی شکل اتفاق بیفتد.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

بنابراین شما می‌توانید با ترک سیگار، حفظ تعادل فشار خون و همچنین سطح قند خون از بروز بیماری ICH جلوگیری و از خودتان در برابر آن محافظت کنید و در این میان البته مهم‌ترین نکته داشتن یک سبک زندگی سالم است. اما، اگر شما در حال حاضر از ICH رنج می‌برید، جراحی بهترین درمان برای ترمیم شریان‌های پاره شده‌ و تسکین فشار وارد شده بر مغز است.

۱۴. تنگی مجرای نخاعی

اگر در ناحیه‌ی پاها یا باسن احساس سوزن سوزن یا خواب رفتگی دارید و همراه با آن نشانه‌های دیگری مانند ضعف پا و ران و کمر درد را هنگام ایستادن یا راه رفتن تجربه می‌کنید، ممکن است دچار تنگی مجرای نخاعی شده باشید. قبل از این‌که  درباره‌ی تنگی مجرای نخاعی صحبتی کنیم، باید بدانیم که ستون فقرات چیست.

ستون فقرات ستونی از استخوان است که ثبات و حمایت از قسمت فوقانی بدن را تامین می‌کند. به عبارت دیگر، ستون فقرات ما را قادر به چرخیدن و تابیدن می‌کند. تنگی مجرای نخاعی اختلالی است که در صورت فشرده شدن طناب نخاعی توسط ستون فقرات رخ می‌دهد و سپس عصب را نیز فشرده می‌کند.

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

شایع‌ترین علت بروز این بیماری می‌تواند بالا رفتن سن باشد. در حین این‌که بدن سالخورده می‌شود، بافت‌های ستون فقرات شروع به ضخیم شدن می‌کنند، و همین، عصب را تحت فشار می‌گذارد. با این حال، برای درمان این بیماری، اولین کاری که باید انجام دهید این است که داروهای خاصی را مصرف کنید. اما اگر درد ادامه بیابد، جراحی می‌تواند آخرین راه درمان آن باشد.

علت خواب رفتن دست و پا ۱۵: نشانگان گیلن باره

برخی از شما ممکن است چیزی در مورد این بیماری نشنیده باشید. مشکلی نیست زیرا این بیماری در سراسر جهان به ندرت اتفاق می‌افتد. سندرم گیلن باره یک بیماری بسیار نادر است، اما برای بدن شما بسیار ضرر دارد. این بیماری به این دلیل رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که به اعصاب سالم شما حمله می‌کنند، و این می‌تواند موجب ضعف عضلانی و فلج در شما شود.

علت اصلی این بیماری در حال حاضر ناشناخته است، اما بسیاری از کارشناسان سلامت می‌گویند که سندرم گیلن بره ممکن است به علت عفونت‌های ویروسی و باکتریایی رخ دهد.

در این‌جا علائمی را می‌بینید که می‌توانند نشانه‌هایی باشند مبنی بر این‌که شما مبتلا به این بیماری نادر هستید

– خواب رفتن انگشتان دست و پا
– عدم توانایی برای داشتن ثبات در هنگام راه رفتن
– دشواری در حرکت دادن چهره، بلعیدن و صحبت کردن
– مشکل در تنفس
– ضربان قلب تند
– از دست دادن کنترل مثانه

اگر بیش‌تر علائمی که در بالا ذکر شد را تجربه می‌کنید، باید بلافاصله به بررسی مشکل موجود بپردازید، در غیر این صورت ممکن است برای‌تان بسیار مهلک باشد. تعویض پلاسما یا ایمونوگلوبین داخل وریدی می‌تواند برای درمان سندرم گیلن بره بسیار موثر باشد.

علت خواب رفتن دست و پا ۱۶: یخ‌زدگی

اگر نشانه‌های زیر را تجربه کنید ممکن است دچار یخ‌زدگی شده باشید:

– سوزن سوزن شدن پوست
– تغییر رنگ پوست
– سخت شدن مفاصل و عضلات
– پدیدار شدن تاول بر روی پوست

بنابراین، یخ‌زدگی یک اختلال است و زمانی رخ می‌دهد که پوست با سرمای بیش از حد هوا روبرو می‌شود. در یخ‌زدگی شدید، عضله و رگ‌های خونی شما نیز یخ خواهند زد. اگر در آب و هوای سرد لباس مناسبی بر تن نداشته باشید، احتمال این‌که دچار یخ‌زدگی بشوید، بیش‌تر است.

همچنین اگر دچار خستگی، گرسنگی یا کم‌آبی شوید و بدن‌تان ضعیف‌تر از حالت نرمال باشد، ممکن است دچار یخ‌زدگی شوید.

پیشگیری و درمان گزگز دست و پا

برای محافظت از خود در برابر این اختلال، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در آب و هوای سرد لباس مناسب بپوشید به طوری که هیچ قسمتی از پوست شما در معرض سرمای بیش از حد نباشد. همچنین زمانی را که در خارج از منزل سپری می‌کنید،‌ در فصل سرما محدود کنید، این کار نیز از بروز یخ‌زدگی جلوگیری می‌کند.

۱۷. اختلال در عملکرد عصب زیر بغل

اختلال در عملکرد عصب زیر بغل می‌تواند زمانی رخ دهد که شانه توان حرکت خود را از دست می‌دهد. علت اصلی این اختلال، استرس بیش از حد و آسیب دیدن عصب زیر بغل است. اگر احساس سوزن سوزن و خواب رفتن در شانه‌تان داشته باشید، و در عین حال علائم دیگری را تجربه کنید از جمله ضعف در شانه‌ها و مشکل در انجام فعالیت‌های جسمانی مانند بلند کردن چیزها، ممکن است از اختلال عصب زیر بغل رنج ببرید.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

از آن‌جایی که این اختلال به شدت مربوط به فعالیت فیزیکی شانه است، اگر بخواهید از رخ دادن آن جلوگیری کنید، باید از سلامت شانه‌های‌تان مراقبت کنید. ابدا توصیه نمی‌شود فعالیتی را انجام بدهید که شانه‌تان در آن درگیر است، مثلا در باشگاه تمرینات شانه را بیش از حد انجام ندهید.

اگر در حال حاضر از این اختلال رنج می‌برید، فیزیوتراپی برای شما مفید خواهد بود. اما اگر درد هنوز هم به قوه‌ی خود باقی است، جراحی بهترین راه برای درمان این اختلال است.

علت خواب رفتن دست و پا ۱۸: مونونوروپاتی

مونونوروپاتی

اگر حالت سوزن سورن و خواب رفتن را احساس کنید، و در عین حال سوزش، بی‌حسی، عدم هماهنگی و از دست دادن رفلکس را تجربه کنید، این احتمال وجود دارد که از مونونوروپاتی، رنج ببرید. مونونوروپاتی نوعی بیماری است که می‌تواند اعصاب خارج از مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار دهد (در این مورد فقط یک عصب یا گروه عصبی) به گونه‌ای که بخشی از بدن که مربوط به عصب یا گروه عصب‌های آسیب‌دیده ‌است، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این بیماری می‌تواند بر تمام قسمت‌های بدن تأثیر بگذارد.

پیشگیری و درمان خواب رفتگی دست و پا

این بیماری عمدتا در اثر آسیب ناشی از تصادف یا استرس مداوم رخ می‌دهد. به غیر از این، ممکن است به علت سوء عملکرد سیستم ایمنی بدن، اختلال متابولیک و کمبود ویتامین در بدن نیز به این بیماری مبتلا شوید. درمان این بیماری توسط فیزیوتراپی و در برخی موارد جراحی صورت می‌پذیرد.

اطمینان حاصل کنید که تمام ویتامین‌ها را به درستی مصرف می‌کنید و برای جلوگیری از رخ دادن این بیماری، در حالی که فعالیت می‌کنید از ابزارهای ایمنی مناسب استفاده کنید.

۱۹. آبسه طناب نخاعی

آبسه‌ی طناب نخاعی (SCA) یک بیماری بسیار نادر اما به شدت مرگبار است، زیرا ممکن است زمانی رخ دهد که نخاع به طور دائمی آسیب دیده‌است. علت اصلی SCA عمدتا عفونت باکتریایی موجود در طناب نخاعی است. شایع‌ترین گونه‌های باکتری که در نخاع شما زندگی و رشد می‌کنند، استافیلوکوک‌ها و استرپتوکوک‌ها هستند. بنابراین، اگر سوزن سوزن شدن و خواب رفتن را احساس می‌کنید، و درد شدیدی دارید که به بازوها و پاها گسترش پیدا می‌کند و دچار ضعف می‌شوید، ممکن است از این بیماری رنج ببرید.

آبسه طناب نخاعی

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

هر گاه علائم ذکر شده در بالا را تجربه کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، زیرا هرچه زودتر این بیماری را درمان کنید، نتیجه مثبت‌تر است. توانبخشی بهترین راه برای درمان این بیماری است، زیرا با گذشت زمان علائم عصبی را از بین خواهد برد.

علت خواب رفتن دست و پا ۲۰: بری بری خشک

بیماری بری‌بری ممکن است به علت کمبود تیامین یا ویتامین B۱ اتفاق بیفتد. بری‌بری به دو نوع، مرطوب و خشک تقسیم‌بندی می‌شود. بری‌بری مرطوب بر قلب و سیستم گردش خون تأثیر می‌گذارد، در حالی که بری‌بری خشک بر روی عصب تاثیر می‌گذارد و بنابراین ممکن است قدرت عضلات‌تان از دست بدهید.

بنابراین، اگر احساس سوزن سوزن در ناحیه‌ی دست و پاها دارید و در عین حال علائمی مانند استفراغ، کاهش عملکرد عضله در قسمت پایین ساق، و دشواری در هنگام صحبت کردن را تجربه کنید، ممکن است از بری‌بری خشک رنج ببرید.

پیشگیری و درمان خواب رفتگی دست و پا

بری‌بری می‌تواند بر بسیاری از افراد مانند زنانی که نوزاد شیرخواره دارند، افرادی که بیش از حد الکل مصرف می‌کنند و نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، تأثیر بگذارد. بنابراین، برای جلوگیری از بروز این بیماری، باید برخی مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، غلات کامل، سبزیجات، لوبیا، آجیل و محصولات لبنی را به میزان کافی مصرف کنید و اطمینان حاصل کنید که بدن شما تیامین را به مقدار کافی دریافت می‌کند. همچنین فراموش نکنید که مصرف الکل را کاهش دهید. اگر در حال حاضر از بری‌بری رنج می‌برید، مصرف مکمل‌های تیامین بهترین راه برای غلبه بر آن است.

علت خواب رفتن دست و پا ۲۱: سرطان مغز

اگر احساس سوزن سوزن در ناحیه‌ی پاها یا بازوها دارید، و در عین حال بسیاری از علائم دیگر مانند سردرد هنگام صبح، تهوع، استفراغ، عدم هماهنگی و تعادل، دشواری در فکر کردن و پیاده‌روی، مشکل در قوه‌ی بینایی، تغییرات شخصیتی و تیر کشیدن عضلات را تجربه می‌کنید، احتمال ابتلا به سرطان مغز در شما بالا است. سرطان مغز معمولا به دلیل تومور در حال رشد در مغز شما اتفاق می‌افتد.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

علت اصلی سرطان مغز در حال حاضر ناشناخته است، اما بعضی از کارهای ناسالم مانند مصرف سیگار یا مصرف الکل، یا بیش از اندازه قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها یا تابش یوننده، از جمله چیزهایی هستند که به سرطان مغز منجر می‌شوند.

بنابراین، اگر می‌خواهید از خودتان در برابر سرطان مغز محافظت کنید، باید موارد زیر را انجام دهید

– پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها
– پرهیز از قرار گرفتن در معرض اشعه
– ترک سیگار

با این حال، خبر خوب این است که این بیماری بسیار نادر است. به گفته‌ی انجمن سرطان آمریکا، تنها کم‌تر از ۱٪ از افراد مبتلا به این بیماری هستند.

۲۲. آترواسکلروزیس (تصلب شرایین)

تصلب شرایین زمانی رخ می‌دهد که پلاک شریان‌ها را تنگ می‌کند و در نتیجه‌ی آن، دیگر بافت‌ها در بدن کمبود خون و اکسیژن را تجربه خواهند کرد. پلاکی که باعث انسداد شریان‌ها می‌شود معمولا توسط چربی و کلسترولی که در بدن انباشته شده‌است ساخته می‌شود. بنابراین، اگر شما احساس سوزن سوزن در برخی قسمت‌های بدن دارید و در عین حال درد، تنگی نفس، سردرگمی و ضعف عضلانی را تجربه می‌کنید، احتمالا مبتلا به آترواسکلروزیس هستید.

علت اصلی بروز این بیماری بالا رفتن سن است و در واقع با گذشت زمان، بیش‌تر مستعد این بیماری خواهیم بود. در عین حال، بالا بودن سطح کلسترول و فشار خون می‌تواند دلیل اصلی ابتلا به تصلب شرایین باشد.

پیشگیری و درمان خواب رفتگی دست و پا

– خوردن غذاهای سالم که سطح کلسترول پایینی دارند.
– داشتن فعالیت بدنی در طول روز
– ترک سیگار در صورتی که سیگاری هستید
– مدیریت استرس

۲۳. اختلال گردش خون ورتبرو باسیلار

اگر در دست‌ها و پاها و در ناحیه‌ی صورت احساس سوزن سوزن دارید، و در عین حال خواب‌آلودگی، افتادن ناگهانی، سرگیجه و مشکل بینایی مانند تار شدن دید یا دوبینی را تجربه می‌کنید، احتمالا دچار اختلال گردش خون ورتبرو باسیلار هستید.

اختلال گردش خون ورتبرو باسیلار در حالی ممکن است اتفاق بیفتد که منبع خون کافی در قسمت پشت مغز وجود ندارد. این بیماری معمولا توسط آترواسکلروزیس ایجاد می‌شود، در حالی که سایر بیماری‌ها مانند سکته‌ی مغزی یا واسکولیت ممکن است این اختلال را تحریک کنند.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

درست مانند آترواسکلروزیس، افرادی که سابقه‌ی کلسترول بالا، فشار خون بالا و چاقی دارند، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. این بیماری قابل پیشگیری است، شما می‌توانید با ترک سیگار و داشتن یک سبک زندگی سالم از خودتان در برابر این بیماری محافظت کنید. اما اگر در حال حاضر مبتلا به آن هستید، ممکن است به جراحی برای افزایش جریان خون به قسمت پشت مغز نیاز داشته باشید.

۲۴. آگورافوبیا یا هراس از مکان‌های باز

آگورافوبیا یک اختلال اضطرابی است که موجب می‌شود افراد نسبت به مکان یا موقعیتی که از نظرشان خطرناک یا ناراحت‌کننده است دچار هراس شوند. این اختلال به طور معمول باعث می‌شود که افراد از قرار گرفتن در موقعیت یا شرایطی که باعث ناراحتی، هراس، دستپاچگی و خجالت آن‌ها می‌شود، پرهیز کنند.

بنابراین، اگر احساس سوزن سوزن دارید و در کنار آن علائم دیگری مانند عرق کردن، تند شدن ضربان قلب، احساس خفگی، لرزش، تهوع، استفراغ یا تنگی نفس را در وضعیتی که در زیر شرح داده شده‌است، ‌تجربه می‌کنید ممکن است دچار آگورافوبیا باشید:

– ماندن در منزل در چندین دوره‌ی زمانی.
– تنها بودن در یک مکان عمومی.
–  تنها بودن در مکان‌های شلوغی مانند اتومبیل یا آسانسور.
– از دست دادن کنترل در مکان‌های عمومی

علت اصلی آگورافوبیا همچنان به صورت رمز و راز باقی مانده‌است، اما داشتن سابقه‌ی سوء استفاده فیزیکی و جنسی در گذشته، همراه با افسردگی و ترس و اضطراب، این اختلال را ایجاد خواهد کرد. بهترین راه برای درمان این اختلال، از طریق درمان پزشکی یا خود درمانی، با انتخاب یک سبک زندگی سالم است.

علت خواب رفتن دست و پا ۲۵: هاری

هاری یکی از بیماری‌هایی است که توسط ویروسی از حیوانات ایجاد می‌شود و به سیستم عصبی مرکزی حمله می‌کند. این ویروس که می‌تواند سبب بروز هاری شود به طور معمول از بزاق حیوانات آلوده به انسان منتقل می‌شود.

بیماری هاری معمولا علائمی مانند احساس سوزون سوزن شدن دارد که با تب، ضعف عضلانی و حس سوزش در ناحیه‌ی آلوده همراه است‌. خبر خوب این است که خطر ابتلا به هاری نسبتا کم است.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

اما شما هنوز هم باید توجه خاصی به این بیماری داشته باشید، به خصوص اگر اغلب به کشورهای در حال توسعه سفر می‌کنید یا برای کمپینگ به جنگل می‌روید یا اگر در مناطق روستایی زندگی می‌کنید که در آن‌ها احتمال قرار گرفتن در معرض حیوانات وحشی بیش‌تر است. اگر در حال حاضر مبتلا به هاری هستید، بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید؛ به احتمال زیاد برای درمان آن، ایمونوگلوبین هاری دریافت خواهید کرد.

۲۶. تنگی شریان کاروتید

اگر احساس سوزن سوزن در ناحیه‌ی دست‌ها، پا و صورت‌تان دارید و همراه با آن علائم دیگری مانند از دست دادن حافظه، کوری دائمی، ناتوانی در صحبت کردن و از دست دادن هوشیاری را تجربه می‌کنید، احتمالا از بیماری مزمنی به نام تنگی شریان کاروتید رنج می‌برید.

این بیماری عمدتا به این دلیل اتفاق می‌افتد که شریان‌های کاروتید شما توسط پلاک مسدود می‌شوند و بنابراین، باریک‌تر از قبل خواهند بود. کاروتیدها در هر دو طرف گردن قرار دارند که مسئولیت انتقال خون غنی از اکسیژن را به مغز بر عهده دارد.

پیشگیری و درمان خواب رفتگی دست و پا

همانند سایر بیماری‌هایی که به دلیل باریک شدن شریان‌ها رخ می‌دهد، تنگی کاروتید نیز معمولا به دلیل چربی و کلسترول انباشته شده در بدن است که به پلاک تشکیل می‌شوند. افراد مبتلا به دیابت، کلسترول و چاقی بیش‌تر از بقیه مستعد ابتلا به این بیماری هستند. بنابراین، برای جلوگیری از این بیماری، باید سیگار را ترک کنید و یک سبک زندگی سالم داشته باشید.

علت خواب رفتن دست و پا ۲۷: آلکالوز

به طور طبیعی، خون شما تعادل مناسبی بین اسید و باز دارد. اما در زمان ابتلا به آلکالوز، باز در بدن شما بیش از حد است. دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا بدن بیش از حد باز دارد. اولین دلیل این است که سطح دی‌اکسیدکربن در خون کاهش یافته‌ و دوم این‌که سطح بی‌کربنات در خون افزایش یافته‌است.

اگر علائمی مانند سوزن سوزن شدن و خواب رفتن، تیر کشیدن عضلات، لرزش دست، اسپاسم طولانی مدت عضلانی و حالت تهوع دارید، احتمالا از این بیماری رنج می‌برید.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

از آن‌جایی که این بیماری می‌تواند برای هر کسی رخ دهد، شما باید از خودتان در برابر آن محافظت کنید. این بیماری قابل پیشگیری است، به این ترتیب که باید غذاهای سالم‌تر مصرف کنید که مقدار زیادی مواد مغذی و پتاسیم دارند مانند هویج، موز، شیر، لوبیا و اسفناج. همچنین باید در طول روز هیدراته بمانید.

۲۸. لنفوم اولیه‌ی مغزی

لنفوم اولیه‌ی مغزی زمانی رخ می‌دهد که سلول‌هایی به نام لنفوسیت‌ها سرطانی می‌شوند، و در اطراف سیستم عصبی مرکزی حرکت می‌کنند،  آنگاه به مغز و بافت‌ها می‌رسند. افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، در صورتی که درمان نشوند حدود دو ماه پس از حمله‌ی این سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

علت اصلی این مشکل هنوز هم به صورت رمز و راز باقی مانده‌است، اما بعضی از متخصصان می‌گویند که سیستم ایمنی ضعیف سبب می‌شود که به این بیماری مبتلا شوید.

پیشگیری و درمان خواب رفتگی دست و پا

به این ترتیب، اگر شما علائمی مانند سوزن سوزن شدن و خواب رفتن و در عین حال درجه حرارت بالا، تغییر در قوه‌ی بینایی، از دست دادن وزن به صورت ناخواسته، تغییر در شخصیت و تشنج را تجربه می‌کنید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد برخی از روش‌های درمانی مانند شیمی‌درمانی، اشعه یا تزریق استروئیدی روی شما انجام خواهد شد.

علت خواب رفتن دست و پا ۲۹: نرم استخوانی

نرم‌استخوانی  نوعی بیماری است که طی آن استخوان‌های شما ضعیف خواهد شد. باید بدانید که نرم‌استخوانی کاملا با پوکی استخوان متفاوت است، زیرا پوکی استخوان ضعیف شدن استخوان‌های زنده‌است که قبلا تشکیل شده‌اند، در حالی که نرم‌استخوانی ضعیف شدن استخوان‌ها است که در اثر این مشکل در طول روند استخوان‌سازی ایجاد می‌شود.

بنابراین، اگر شما علائمی مانند سوزن سوزن شدن در اطراف دهان، دست‌ها یا ساق پاها، و سپس ضربان قلب نامنظم و اسپاسم در دست یا پا را تجربه می‌کنید، احتمالا به این بیماری مبتلا هستید.

پیشگیری و درمان خواب رفتن دست و پا

از آن‌جایی که علت اصلی این بیماری کمبود ویتامین D، کلسیم و فسفر در بدن است، باید غذاهای حاوی مقدار زیادی ویتامین D مانند شیر، پنیر، ساردین، ماست و بسیاری دیگر را برای محافظت از بدن‌تان مصرف کنید تا از این بیماری دور بمانید.

علت خواب رفتن دست و پا ۳۰: نوروپاتی فمورال

نوروپاتی فمورال زمانی رخ می‌دهد که شما نمی‌توانید بخشی از ساق پاهای‌تان را احساس کنید یا حرکت دهید به دلیل آسیبی که به عصب فمورال وارد شده‌است. به طور معمول این بیماری پس از گذشت زمان بدون درمان از بین می‌رود. دیابت به عنوان عامل اصلی نوروپاتی فمورال در نظر گرفته می‌شود.

اما، آسیب دیدن عصب استخوان فمورال دلایل متعددی دارد

– آسیب طولانی مدت
– فشار طولانی مدت بر عصب فمورال
– شکستگی لگن
– خونریزی در فضای پشت شکم، که اغلب فضای رتروپریتونئال نامیده می‌شود.

بنابراین، اگر شما از علائمی مانند احساس سوزن سوزن در اطراف ساق پا، ضعف عضلات پا و دشواری در باز کردن زانوها را تجربه می‌کنید، احتمالا به این بیماری مبتلا هستید. با این حال، می‌توانید با کنترل سطح قند خون‌تان از بروز این بیماری جلوگیری کنید، زیرا این بیماری عمدتا ناشی از دیابت است.

به این ترتیب، شما در حال حاضر در مورد هر بیماری که ممکن است سبب ایجاد احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتن در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود، اطلاعاتی کسب کردید. حالا می‌دانید که اگر مدت کمی بعد از این‌که یک پا را روی پای دیگر انداختید یا وقتی که موقعیت بدنی بدی در طول خواب داشتید، دچار احساس سوزن سوزن شدید، مشکلی وجود ندارد، زیرا فقط نشان می‌دهد که بخش خاصی از بدن شما نیاز به خون بیش‌تری دارد.

اما اگر این احساس سوزن سوزن شدن را به طور مکرر در بخش‌های خاصی از بدن‌تان دارید و به دنبال آن علائم خطرناک دیگری را تجربه می‌کنید، احتمالا باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به یکی از بیماری‌هایی قید شده در این نوشتار مبتلا شده باشید. به یاد داشته باشید که بهتر است هر بیماری و اختلالی را زود هنگام و قبل از این‌که پیچیده‌تر شود و به قسمت‌های دیگر بدن‌تان گسترش بیابد، ‌درمان کنید.