تعداد قربانیان از مرز ۵۸۱ هزار نفر گذشت/ نتایج امیدوار کننده یک واکسن ضد کرونا در آمریکا/ هنگ کنگ وارد فاز بحرانی کرونا شد
تعداد قربانیان از مرز ۵۸۱ هزار نفر گذشت/ نتایج امیدوار کننده یک واکسن ضد کرونا در آمریکا/ هنگ کنگ وارد فاز بحرانی کرونا شد
آرمان تبریز--شمار مبتلایان و قربانیان کروناویروس در جهان همچنان رو به افزایش است و براساس آخرین آمارها، شمار مبتلایان این بیماری 13میلیون و 462 هزار و 655 نفر شده است.

آرمان تبریز–شمار مبتلایان و قربانیان کروناویروس در جهان همچنان رو به افزایش است و براساس آخرین آمارها، شمار مبتلایان این بیماری ۱۳میلیون و ۴۶۲ هزار و ۶۵۵ نفر شده است.
روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.
تازه‌ترین آمار‌ها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید در جهان به ۵۸۱ هزار و ۳۱۶ نفر رسیده و تاکنون ابتلای ۱۳ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۶۵۵ نفر به این بیماری نیز تأیید شده است.
همچنین بنابر تازه‌ترین آمار‌ها تاکنون هفت میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۰۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹بهبود یافته‌اند.
از میان پنج میلیون و ۲۹ هزار و ۷۳۷ مورد ابتلای فعال در سراسر جهان، ۹۹ درصد موارد یعنی چهار میلیون و ۹۷۰ هزار و ۲۳۱ نفر وضعیت خفیف داشته‌اند و تنها ۵۹ هزار و ۵۰۶ مورد معادل یک درصد از کل موارد در وضعیت وخیم قرار دارند.
همچنین از هشت میلیون و ۴۳۲ هزار و ۹۱۸ پرونده مختومه بیماران مبتلا به کرونا، هفت میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۰۲ نفر معادل ۹۳ درصد از موارد بهبود یافته و ۵۸۱ هزار و ۳۱۶ نفر معادل هفت درصد از موارد جان خود را از دست داده‌اند.
آمریکا همچنان درصدر فهرست کشور‌های درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است.
از سوی دیگر برزیل و هند به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند و برزیل و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده‌اند.
کشور‌های ایران با ۲۶۲ هزار و ۱۷۳ مبتلا، پاکستان با ۲۵۵ هزار و ۷۶۹ مبتلا، ایتالیا با ۲۴۳ هزار و ۳۴۴ مبتلا، عربستان سعودی با ۲۳۷ هزار و ۸۰۳ مبتلا، ترکیه با ۲۱۴ هزار و ۹۹۳ مبتلا، آلمان با ۲۰۰ هزار و ۷۶۶ مبتلا، بنگلادش با ۱۹۰ هزار و ۵۷ مبتلا، فرانسه با ۱۷۲ هزار و ۳۷۷ هزار مبتلا، کلمبیا با ۱۵۹ هزار و ۸۹۸ مبتلا، کانادا با ۱۰۸ هزار و ۴۸۶ مبتلا، آرژانتین با ۱۰۶ هزار و ۹۱۰ مبتلا و قطر با ۱۰۴ هزار و ۵۳۳ مبتلا تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار مبتلا به کرونا را گزارش داده‌اند.
سپس مصر با ۸۳ هزار و ۹۳۰ مبتلا، چین با ۸۳ هزار و ۶۱۱ مبتلا، عراق با ۸۱ هزار و ۷۵۷ مبتلا، اندونزی با ۷۸ هزار و ۵۷۲ مبتلا، سوئد با ۷۶ هزار و ۱ مبتلا، اکوادور با ۶۹ هزار و ۵۷۰ مبتلا، بلاروس با ۶۵ هزار و ۲۶۹ مبتلا، قزاقستان با ۶۳ هزار و ۵۱۴ مبتلا، بلژیک با ۶۲ هزار و ۷۸۱ مبتلا، عمان با ۵۹ هزار و ۵۶۸ مبتلا، فیلیپین با ۵۷ هزار و ۵۴۵ مبتلا، کویت با ۵۶ هزار و ۱۷۴ مبتلا، امارات متحده عربی با ۵۵ هزار و ۵۷۳ مبتلا، اوکراین با ۵۴ هزار و ۷۷۱، هلند با ۵۱ هزار و ۱۴۶ مبتلا و بولیوی با ۵۰ هزار و ۸۶۷ مبتلا بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلا را تاکنون ثبت کرده‌اند.
همچنین کشور‌های پرتغال، سنگاپور، پاناما، جمهوری دومینیکن، لهستان، افغانستان، سوئیس، سرزمین‌های اشغالی، بحرین، رومانی، نیجریه، ارمنستان، ایرلند، هندوراس، گواتمالا، آذربایجان، غنا، الجزایر و ژاپن بیش از ۲۰ هزار مبتلا را تاکنون ثبت کرده‌اند.

کاهش مبتلایان به کرونا در عربستان
وزارت بهداشت عربستان سعودی از افزایش قربانیان و بیش‌از دو هزار و ۵۰۰ مورد جدید قطعی ابتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر داد که در یک هفته‌ی گذشته آمار نسبتاً پایین‌تری بوده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت بهداشت عربستان سعودی اعلام کرد: «در یک هفته‌ی گذشته با روند افزایشی شمار قربانیان و مبتلایان به کرونا مواجه بوده‌ایم که امروز به حالتی نسبتا پایدار رسیدیم و تاکنون ۲ هزار و ۶۹۲ مورد جدید ابتلا به کرونا و ۷۸ مورد فوتی دیگر در کشور به ثبت رسیده است.»
تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در عربستان سعودی به بیش‌از ۲۳۸ هزار نفر با جمعیتی حدود ۳۰ میلیون نفر رسیده است.
شمار کل قربانیان کرونا در عربستان سعودی به ۲ هزار و ۲۸۳ تن رسیده است.

تظاهرات در بولیوی در اعتراض به سیاست‌های کرونایی دولت موقت
صدها نفر در بولیوی به خیابان‌ها آمدند تا به سیاست‌های دولت موقت این کشور در رابطه با شیوع ویروس کرونا اعتراض کنند.
«خوان کارلوس هوراچی» مدیر اجرایی «مرکز کارگران بولیوی» در جریان این راهپیمایی اقدامات دولت را محکوم و از نبود مراقبت های بهداشتی و محیط امن کاری انتقاد کرد.
به گزارش پرسنا لاتینا، هوراچی بعضی برنامه های دولت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از جمله آموزش از راه دور را رد کرد و گفت اینگونه برنامه ها نیازمند سرمایه گذاری است و خانواده های با درآمد پایین به تنهایی نمی توانند تجهیزات لازم برای استفاده از این برنامه ها را تهیه کنند.
او گفت: «ما مشکل اقتصادی داریم و این مشکلات اقتصادی قبلا بخش های زیادی را تحت فشار قرار داده است.»
کرونا تا کنون بیش از ۵۰ هزار نفر را در بولیوی مبتلا کرده و شمار جان باختگان نیز به ۱۸۹۸ نفر رسیده است

افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در کشمیر
نگرانی مردم کشمیر که این روزها با موج تازه سرکوب گری نظامیان هندی مواجه هستند از شیوع کرونا افزایش یافته است.
به گزارش کشمیر مدیا سرویس؛ افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشمیر و بی توجهی مسئولین هندی به منطقه تحت اشغال کشمیر باعث بیشتر شدن تعداد قربانیان شده است.
طبق اعلام های رسمی شمار مبتلایان به کرونا در کشمیر به ۱۲ هزار و ۳۰۱ نفر رسیده است و تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.
در بین مناطق مختلف کشمیر بیشترین تعداد بیماران در دره کشمیر ثبت شده اند وتاکنون ۸۷۸۵ نفر در این منطقه به کرونا مبتلا شده اند.
این در حالی است که بسیاری از مردم کشمیر معقتدند آمار واقعی مبتلایان به کرونا بیشتر از تعدادی است که رسانه های هندی آن را به صورت رسمی نقل می کنند.
گفته می شود برخی بیماستان های کشمیری حاضر به پذیرش بیمار و انجام تست کرونا نیستند به این دلیل شمار واقعی مبتلایان به کرونا بیش از تعدادی است که ثبت رسمی شده اند.
هند از ۳۴۰ روز پیش خودمختاری کشمیر را لغو کرده و پس از آن نیز تمام مسیرهای مواصلاتی به این منطقه را مسدود کرده است.
مسدود شدن مسیرهای مواصلاتی منتهی به کشمیر باعث محدودیت ورود دارو و غذا به این منطقه شده و اوضاع را برای مردم و به خصوص بیماران مبتلا به بیماری های خاص سخت تر کرده است.
از سوی دیگر طی روزهای اخیر سرکوب و کشتار مردم مسلمان کشمیر به شدت افزایش یافته است، با این حال نهادهای بین المللی مسئول نسبت به این مساله سکوت کرده اند.
هندطی ۳ دهه اخیر بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم کشمیر را کشته و باعث مفقود الاثر شدن ۱۰ هزار نفر دیگر شده است.

ثبت بیش از ۴۱ هزار مبتلا به کرونا در برزیل طی یک روز
مقامات بهداشتی برزیل سه شنبه به وقت محلی اعلام کردند طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۱۸۵۷ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
با آمار روز سه شنبه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در برزیل به ۱۹۲۶۸۲۴ نفر رسید.
وزارت بهداشت برزیل همچنین اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۰۰ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند.
ویروس مسری مسری کوید۱۹ تاکنون جان ۷۴۱۳۳ نفر را در برزیل گرفته است.
برزیل پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی بیشترین مبتلا و قربانی کرونایی قرار گرفته است.
کارشناسان معتقدند شمار حقیقی مبتلایان در بزرگترین کشور آمریکای لاتین بسیار بیشتر از آمار رسمی است زیرا امکانات تست تشخیص بیماری کووید-۱۹ در این کشور به اندازه کافی وجود ندارد.
کارشناسان می گویند مخالفت بولسونارو با توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا و ترویج داروهای تأیید نشده همانند کلروکین و هیدروکلروکین نقش مهمی در شیوع این بیماری مسری در برزیل داشته است.

رسیدن مبتلایان به کمتر از هزار نفردر ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه نوشت: مجدداً تعداد مبتلایانمان کمتر از هزار نفر شده است. پس از ۳۳ روز. امروز می دانیم که هر اقدامی انجام دهیم به طور متوسط ۷ روز بعد مشخص می شود.
فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در خصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا در این کشور در صفحه توئیتر خود نوشت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۳ هزار و ۲۳۱ تست کرونا گرفته شده که از بین آنها ۹۹۲ نفر مبتلا تشخیص داده شده‌اند و ۲۰ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
وی افزود: به این ترتیب در مجموع ۴ میلیون و ۶۵ هزار و ۱۷۸ تست گرفته شده که ۲۱۴۹۹۳ نفر از آنها مبتلا به کرونا تشخیص داده شده‌اند. همچنین ۵۴۰۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
وزیر بهداشت ترکیه ادامه داد: مجدداً تعداد مبتلایانمان کمتر از هزار نفر شده است. پس از ۳۳ روز. امروز می دانیم که هر اقدامی انجام دهیم به طور متوسط ۷ روز بعد مشخص می شود. این روزها را باید تکرار کنیم.

افزایش آمار مبتلایان در عراق به بیش از ۸۱ هزار نفر
منابع خبری از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در عراق خبر دادند.
به گزارش شبکه السومریه، وزارت بهداشت عراق از ثبت ۲۰۲۲ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر خبر داد.
با ثبت آمار جدید ابتلا به ویروس کرونا، آمار کل مبتلایان به ۸۱ هزار و ۷۵۷ نفر رسیده است.
همچنین با جان باختن ۹۵ مبتلای جدید، آمار کل جان باختگان به ۳۳۴۵ نفر افزایش یافته است.

هنگ کنگ وارد فاز بحرانی کرونا شد
شدت گرفتن موج سوم شیوع کرونا در شهر بندری هنگ کنگ و افزایش نگرانی های عمومی، در کنار بالا رفتن شمار مبتلایان باعث شده است تا این منطقه وارد فاز بحرانی کرونا شود.
تلویزیون محلی هنگ کنگ روز چهارشنبه گزارش کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۵۲ مورد مبتلا به کرونا در این منطقه شناسایی شده است که ۴۱ مورد آن مبتلایان داخلی بوده اند هنوز معلوم نیست نیمی از این افراد چطور به این ویروس مبتلا شده اند.
در کنار تعطیلی مدارس در این منطقه امروز همچنین رستوران های این شهر از ساعت ۱۸ به وقت محلی تا ۵ بامداد تعطیل شده اند و حق ارایه خدمات به مشتریان را ندارند.
فاصله گذاری اجتماعی در هنگ کنگ به طور جدی باید رعایت شود و زدن ماسک در مکان های عمومی بخصوص در وسایل نقلیه همگانی اجباری شده است.
شمار افراد در تجمعات که تا قبل از شروع موج سوم بیماری تا ۵۰ نفر مجاز بود به چهار نفر کاهش یافته است در هیچ رستورانی بیش از چهار نفر نباید سر یک میز باشند از بسیاری مکان ها از جمله سالن های ورزشی خواسته شده است فعالیت خود را متوقف کنند.
نهادهای بهداشتی در هنگ کنگ تاکید کرده اند از امروز همه باید مقررات و پروتکل های پزشکی و بهداشتی را رعایت کنند همزمان اعلام شده است که هنوز مشخص نیست ۲۰ نفر از مبتلایان روز دوشنبه چگونه کرونایی شده اند و بیماری آنها چه منشایی دارد.
در یک هفته گذشته در هنگ کنگ بیش از ۲۱۰ نفر به ویروس کرونا آلوده شده اند که اکثر آنها موارد محلی هستند شمار کل مبتلایان به این ویروس در منطقه از مرز یک هزار و ۵۰۰ نفر عبور کرده است.
در همین حال وزارت خارجه چین هم اعلام کرده است تیمی از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی با پزشکان چینی درباره منشا بیماری گفت و گوهایی داشته اند «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین خاطر نشان کرد موضوع منشا بیماری و تحقیقات ذی ربط سازمان بهداشت جهانی نباید فقط محدود به مرزهای چین باشد.

نتایج امیدوار کننده یک واکسن ضد کرونا در آمریکا
محققان آمریکایی در گزارشی اعلام کردند که طبق نتایج مرحله نخست آزمایش واکسن شرکت مدرنا، این واکسن ایمن است و در بدن تمام ۴۵ داوطلب آزمایش شده بدون عارضه جانبی جدی پادتن تولید کرده است.
به گزارش یورونیوز، در حالی نتایج مرحله نخست این واکسن با نام mRNA-1273 شب گذشته اعلام شد که این واکسن در مرحله سوم و نهایی آزمایش بالینی خود در تاریخ ۲۷ ژوئیه (شش مرداد) روی ۳۰ هزار داوطلب آزمایش خواهد شد.
داوطلبانی که در مرحله نخست دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، داری سطح بالایی از پادتن بودند که از حد متوسط در افراد بهبود یافته مبتلا به کووید-۱۹ بالاتر نیز بوده است.
نتایج مرحله نخست آزمایش بالینی این واکسن به طور تفصیلی در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.
گرچه طبق نتایج این تحقیق در هیچ یک از داوطلبان عارضه جانبی جدی گزارش نشده است اما کمی بیش از نیمی از آن‌ها به این واکسن واکنش خفیف یا متوسط داشته‌اند. واکنش‌ها اغلب خود را به‌صورت خستگی، سردرد، لرز، درد عضلانی یا درد در محل تزریق نشان داده است. این عوارض بیشتر پس از تزریق دوز دوم در افرادی که بیشترین دوز از این واکسن را دریافت کردند مشاهده شد.
مدرنا نخستین شرکتی بود که آزمایش واکسن مقابله با ویروس جدید کرونا را در ماه مارس (اواخر اسفند) ۶۶ روز پس از انتشار توالی ژنتیکی ویروس، روی انسان آزمایش کرد.
«آنتونی فاوچی» از اعضای ارشد تیم مقابله با کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا در نخستین واکنش به نتایج این واکسن آن را خبری خوب توصیف کرد.

فرانسه استفاده از ماسک را در مکان های عمومی بسته اجباری می کند
به گزارش رویترز، سایه موج دوم کرونا مردم و مسئولان فرانسه را نگران کرده و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که برای توقف شیوع کرونا بار دیگر ماسک زدن در فضاهای عمومی بسته را اجباری می‌کند.
ماکرون در گفتگویی تلویزیونی به مناسبت روز ملی فرانسه شرکت کرده بود، ضمن هشدار در مورد افزایش مجدد آمار ابتلا به ویروس کرونا در کشورش گفت: «تمایل دارم زدن ماسک در فضاهای همگانی بسته را از تاریخ یکم اوت (۱۱ مرداد) در کشور اجباری کنم.»
وی در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی‌ها از بازگشت موج کووید۱۹ در فرانسه گفت که بر پایه نشانه‌های موجود، شیوع کرونا در این کشور «اندکی شتاب یافته است».
هم اکنون ماسک زدن در وسایل نقلیه همگانی در سراسر فرانسه اجباری است اما رئیس جمهوری فرانسه اذعان کرد که این موضوع «در فضاهای عمومی محصور کمتر رعایت می‌شود».
رئیس جمهور فرانسه در ادامه به پالش بزرگ فرانسه در شش ماه آینده نیز اشاره کرد و گفت که در شش ماه آینده فرانسه شاهد موجی از بیکاری می شود زیرا بیشتر شرکت هایی که از شیوع کرونا اسیب دیدند کارکنان خود را اخراج می کنند.
گروهی متشکل از ۱۴ تن از پزشکان برجسته فرانسه این هفته از دولت خواسته بودند که برای جلوگیری از موج دوم کرونا و اشباع شدن بیمارستان‌ها، پوشیدن ماسک را اجباری کند.
«ژان کاستکس» نخست وزیر فرانسه نیز روز یکشنبه در جریان سفر به گویان گفته بود که کابینه او در حال مطالعه طرح اجباری کردن استفاده از ماسک در فضاهای محصور است.
از روز ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) که روند تدریجی لغو قرنطینه در فرانسه آغاز شده، پوشش ماسک و حتی رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در این کشور رفته رفته به صورت اختیاری در آمده است. بسیاری از فروشگاه‌ها که قرار بود مشتریان خود را ملزم به ماسک زدن کنند، اکنون از بیم آن که مشتریان را از دست بدهند، تنها «توصیه» به ماسک زدن می‌کنند.
ماسک زدن به جز در وسایل حمل و نقل عمومی، هنگام مراجعه به خانه‌های سالمندان نیز اجباری است و معلمان همچنین کارمندان صنعت گردشگری نیز باید ماسک بزنند، اما ماسک زدن تقریبا در همه جای دیگر به حالت اختیاری در آمده است.

۴۵ هزار قربانی کرونا در انگلیس
دولت انگلیس از افزایش شمار قربانیان کرونا و عبور از مرز ۴۵ هزار جان‌باخته در این کشور خبر داد.
به گزارش رویترز، دولت انگلیس اعلام کرد که شمار قربانیان کرونا در این کشور به مرز ۴۵ هزار تن رسیده است و پیش بینی می‌شود با احتساب افراد ناقل بدون علائم، این آمار حتی به بیش از ۵۶ هزار تن خواهد رسید.
انگلیس به عنوان یکی از کشورهای اروپایی دارای بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان به حساب می‌آید.
تعداد کل موارد قطعی ابتلا به کرونا در انگلیس نیز با گزارش ۵۳۰ نفر دیگر به بیش از ۲۹۱ هزار تن رسیده است

هزاران معترض خواستار استعفای نتانیاهو شدند
هزاران معترض در سرزمینهای اشغالی با برگزاری تظاهرات در برابر محل اقامت نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواستار استعفای او شدند.
به گزارش الجزیره، همزمان با اعتراضات به نحوه برخورد کابینه رژیم صهیونیستی با شیوع بیماری همه گیر کرونا، هزاران معترض در سرزمین‌های اشغالی در برابر محل اقامت «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در شهر بیت المقدس تظاهرات کرده و خواستار استعفای وی شدند.
برخی از معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها عباراتی همچون «فساد نتانیاهو حال ما را بهم می زند» و یا «نتانیاهو، استعفا» نقش بسته بود.
یکی از معترضان که برای شرکت در این تظاهرات از تل آویو به بیت المقدس آمده بود به خبرگزاری فرانسه گفت که «مرگبارترین ویروس کووید -۱۹ نیست؛ بلکه فساد است».
گفتنی است که نتانیاهو در ماه ژانویه به فساد، رشوه خواری و خیانت در امانت محکوم شد.
او که سرانجام در ماه مه و پس از یکسال تنش سیاسی یک دولت جدید ائتلافی تشکیل داد، مدعی شد که هدف اتهامات مطروحه برکنار کردن او از مقام نخست وزیری است. با این حال، تاریخ برگزاری دادگاه بعدی ۱۹ اُم ژوئیه تعیین شده است