بیش از ۲۱ هزار تن از از بذور گندم مورد نیاز استان آذربایجان شرقی اصلاح شده می باشد
بیش از ۲۱ هزار تن از از بذور گندم مورد نیاز استان آذربایجان شرقی اصلاح شده می باشد
آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: جهش تولید و افزایش عملکرد در بخش کشاورزی، صرفاً با بهنژادی و بهزراعی محصولات کشاورزی محقق خواهد شد.

آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: جهش تولید و افزایش عملکرد در بخش کشاورزی، صرفاً با بهنژادی و بهزراعی محصولات کشاورزی محقق خواهد شد.

به گزارش خبرنگاماازتبریز؛مهندس اکبر فتحی در جلسه شورای تحقیقات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی که در محل اتاق جلسه سازمان برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: میزان درصد نفوذ ارقام جدید و بذور اصلاح شده در مزارع کشاورزی و حل مسائل و مشکلات کشاورزان به صورت عملیاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی، ادامه داد: رویکرد تازه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی مبنی بر بررسی میزان نفوذ ارقام جدید در مزارع کشاورزان و برآورد میزان حل و فصل مشکلات جامعه کشاورزی ستودنی است.

مهندس فتحی خطاب به معاونت ها و مدیریت های تخصصی سازمان جهادکشاورزی استان توصیه کرد تا به نحو احسن از ظرفیت های تحقیقاتی مرکز تحقیقات استان در خصوص مطالعات و تحقیقات به عمل آمده در زمینه تغذیه گیاهان، تناوب کشت، جاکشتی و … در راستای جهش تولید و افزایش تولیدات کشاورزی بهره مند شوند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به این موضوع که هر ساله ۷۵ هزار تن بذر برای کشت دیم و آبی گندم مورد نیاز استان است، تصریح نمود: از این میزان ۲۱ هزار تن بذر اصلاح بوده و مابقی بذرها با کارآیی و عملکرد کمتر هستند، لذا در راستای جهش تولید و افزایش تولید محصول استراتژیک گندم بایستی اقدامات مقتضی اتخاذ و گام های موثرتری برداشته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: موسسه تحقیقات دیم کشور در مراغه از سال ۹۳ تا سال ۹۸ در خصوص معرفی ارقام جدید و بذور اصلاح شده عملکرد خوبی از خود نشان داده و نسبت به سالهای گذشته تصاعدی اقدام نموده است.

مهندس فتحی با اشاره به اینکه نفوذ ارقام جدید در پهنه های تولیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: انتصاب جناب آقای دکتر خاوازی در راس وزارت جهادکشاورزی و طرح پروژه یاوران تولید از طرف ایشان نشانگر این امر می باشد که منبعد سیاست وزارت جهادکشاورزی مبتنی بر قرار گرفتن مراکز تحقیقاتی استانها در متن پروژه امنیت غذایی استان و کشور می باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید نمود: واگرایی و جزیره ای عمل نمودن در بخش کشاورزی نتایج مثبتی از خود برجا نمی گذارد، اگر می خواهیم کارهای مثبتی انجام دهیم بایستی بصورت گروهی و کار جمعی با محوریت معاونت بهبود تولیدات گیاهی استان، ارقام جدید را به پهنه های تولید انتقال داده و در راستای تحقق اهداف جهش تولید گام های موثری برداریم.

مهندس فتحی ادامه داد: بایستی برای کارشناسان پهنه پروژه امنیت غذایی تعریف شود، اگر پروژه امنیت غذایی ایجاد گردد در این حالت اهداف و برنامه ریزی های از پیش تعیین شده در خصوص بهنژادی محقق خواهد شد.

وی افزود: کارشناسان پهنه باید با در نظر گرفتن شرایط و پتانسیل های مختلف مناطق گرمسیر و سردسیر استان، میزان بذر مورد نیاز برای کشت گندم در شهرستانها را برآورد و به اطلاع کارشناسان و محققین مرکز تحقیقات برسانند تا اقدامات کارشناسی در این زمینه به عمل آید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: برای تعویض بذرهای قدیمی و ناکارآمد و معرفی ارقام جدید با عملکرد بیشتر، تنظیم شیوه های اجرایی ضروریست.

 

 

 

 

 

 

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان