مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی:  ۴۰۰ هزار سالمند درآذربایجانشرقی  وجود دارد که ۳/۲۵ درصد جمعیت آنها تحت پوشش بهزیستی هستند
مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی:  ۴۰۰ هزار سالمند درآذربایجانشرقی  وجود دارد که ۳/۲۵ درصد جمعیت آنها تحت پوشش بهزیستی هستند
آرمان تبریز--مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفت؛  هم اکنون ۴۰۰ هزار سالمند درآذربایجانشرقی  وجود دارد که ۳/۲۵ درصد جمعیت آنها تحت پوشش بهزیستی هستند.

آرمان تبریز–مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفت؛  هم اکنون ۴۰۰ هزار سالمند درآذربایجانشرقی  وجود دارد که ۳/۲۵ درصد جمعیت آنها تحت پوشش بهزیستی هستند.

به گزارش خبرگزاری آریا از تبریز، فرگل صحاف ابرهیمی، که در نشست خبری به مناسبت “چهلمین سال تاسیس  سازمان بهزیستی درجمع خبرنگاران به همراه معاونین خود حضور داشت افزود: هم اکنون تعداد معلولان تحت پوشش بهزیستی استان  ۷۵ هزار و  ۹۵۷ نفر و تعداد پرونده‌های  اجتماعی، ۴۱ هزار و ۷۲۷ نفر است، افزود: تعداد مستمری‌بگیران  ۷۵ هزار و ۷۹ نفر، تعداد پرسنل شاغل  ۸۳۴ و تعداد مددجویان  ۹۰ هزار خانوار و ۱۶۰ هزار نفر است.

وی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری آریا افزود: یکی از معضلات کشور و استان پیری جمعیت است که در ۲۰ سال آینده قشر زیادی از جامعه سالمند را دربر خواهد داشت و جوانی برای نگهداری آنها نیست و باید زمینه فرزند آوری جوانان فراهم شود .

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره با چارت سازمانی اداره‌کل بهزیستی استان،تصریح کرد:  بهزیستی در سال ۵۹ با ادغام ۱۶ سازمان، نهاد و موسسه و  با اهداف حفظ کیان قشر آسیب‌پذیر به بازپروری آسیب‌‌دیدگان پرداخته است .

وی با بیان اینکه تعداد معلولان تحت پوشش بهزیستی استان  ۷۵ هزار و  ۹۵۷ نفر و تعداد پرونده‌های  اجتماعی، ۴۱ هزار و ۷۲۷ نفر است، افزود: تعداد مستمری‌بگیران  ۷۵ هزار و ۷۹ نفر، تعداد پرسنل شاغل  ۸۳۴ و تعداد مددجویان  ۹۰ هزار خانوار و ۱۶۰ هزار نفر است.

صحاف ابراهیمی؛ با تاکید بر اینکه امور اجتماعی بهزیستی متشکل از  امور زنان، امور شبه خانواده، مهدهای کودک و امور آسیب‌دیدگان است، تصریح کرد:  تعداد ۲۵ مرکز شبه خانواده در استان وجود دارد همچنین ۲۵۶ کودک مقیم خانه کودک و یک‌هزار و ۶۰۰ تعداد فرزند امدادبگیر ماست.

مدیرکل بهزیستی استان متذکر شد : از سال ۸۲ زمینه فرزندخواندگی از هلال احمر گرفته شد و به بهزیستی واگذار شدو نهایتاً سال گذشته ۴۰ کودک را به فرزندخواندگی خانواده های دارای شرایط واگذار کردیم.

صحاف ابراهیمی در رابطه با آمار مهد کودک‌های استان گفت:  ۵۷۰ مهد کودک شهری و ۴۳۹ مهد کودک روستایی وجود دارد  که در هر کدام اعم از ۳۳ هزار و ۸۱ کودک در مهد شهری و ۱۳ هزار در مهدهای روستایی دریافت خدمات می‌کنند.

این مقام مسول در ادامه به حمایت از مهدهای کودک مناطق محروم اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته برای ایجاد ۳۱ مهد کودک در مناطق محروم و سکونتگاه غیررسمی مجوز صادر شد.

مدیرکل بهزیستی استان تصریح کرد: در سال گذشته و به علت شیوع کرونا فقط ۹۰ روز توزیع غذای گرم برای ۱۳ هزار کودک داشتیم همچنین در راستای طرح سه دهک درآمد پایین جامعه  از یک‌هزار و ۷۰۰ کودک حمایت شده است.

وی به  ۲۲ هزار و ۹۸۳ خانواده مستمری‌بگیر استان اشاره و یادآور شد: تعداد پرونده‌های واگذار شده به مراکز غیردولتی هشت هزار و ۹۱۲ نفر است.

صحاف ابراهیمی همچنین در تامین میعشت خانوده های چند قلو ابراز داشت : پرداخت خدمات مستمر و غیرمستمر برای چند قلو‌ها تا ۶ سال  مدنظر بوده و برای یک‌هزار و ۷۱۴ قلو خدمات ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان به  پرداخت سرمایه کار بلاعوض  برای ۱۵۳ زن را مورد اشاره قرار داد و اذعان داشت: در بخش معافیت سربازی برای فرزند ذکور خانواده که یکی از راه‌های توانمندسازی است، در سال گذشته برای ۷۶ فرزند ذکور معافیت سربازی گرفتیم.

صحاف خاطرنشان کرد: در سال گذشته ارائه خدمات در مداخله بحران‌های فردی و خانوادگی هم انجام گرفت به‌طوریکه در حال حاضر ۱۷ مرکز اورژانس اجتماعی در استان با ۱۳۹ نیروی قراردادی و خرید خدمت وجود دارد که در طول  سال ۹۸ توانستند ۲ هزار و ۹۳۵ مداخله بحران داشته باشند.

وی، به حمایت‌های مادی و معنوی از افراد معرض آسیب‌پذیر اشاره و یادآور شد: حمایت از ۷۴ زن در خانه امن،  ارائه خدمات به ۲۴ دختر فراری، بازپروری  ۱۸ زن، حمایت اجتماعی از ۱۶ نفر مبتلایان به اختلال هویت انجام شده است.

صحاف ابراهیمی با تاکید بر اینکه ساماندهی کودکان خیابانی یک کار جمعی با حضور یازده دستگاه است، اضافه کرد: در سال گذشته خانواده ۳۶ کودک توانمند شده و ۱۵۶ کودک در مراکز آموزشی و مهارتی قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: جهت آماده‌سازی شغلی زنان سرپرست خانوار هم با تلاش همکاران این مجموعه  در سال گذشته توانستیم برای ۸۱۲ نفر آماده‌سازی شغلی اولیه ایجاد کنیم.

وی با اشاره‌ای به تعداد مهدکودک‌های شهری و مراکز رفاه کودک و خانواده گفت: ۳۳ هزار کودک در ۵۷۰ مهدکودک شهری و۱۳ هزار کودک در ۴۳۹ مهدکودک روستایی نگهداری شده‌اند. همچنین ۲۰ مهدکودک آدینه مهر به منظور نگهداری کودکان نمازگزار در نماز جمعه به مدت سه ساعت فعال بوده‌اند.

این مقام عالی بهزیستی آذربایجانشرقی ،با اشاره بر اینکه ۴۰۰ هزار سالمند در استان وجود دارد که  ۳/۲۵ درصد جمعیت  آنها تحت پوشش بهزیستی هستند، افزود: یکی از معضلات کشور و استان پیری جمعیت است که در ۲۰ سال آینده قشر زیادی از جامعه سالمند خواهند شد و جوانی برای نگهداری آنها نیست.

وی اظهارداشت: تعدادکل افراد بالای ۶۰ سال دارای پرونده  در سازمان ۱۶ هزار و ۸۶۷ نفر است که ۶۷ درصد آنها مستمری‌بگیر هستند.

صحاف متذکر شد: در سال گذشته در حوزه اشتغال برای ۵ هزار و ۳۹۲ نفر اشتغال ایجاد شده و ۵۸۱ مسکن به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه ۶۳۳ تعداد مجوزهای صادر شده در سال گذشته است، خاطرنشان کرد: در بخشنامه تعارض تعدادکل مجوزهای صادر شده یک‌هزار و ۹۹۷ مجوز است و  تعداد مجوز به همکاران ۵۴ مورد بود که ۲۷ مجوز فعالیت لغو شده است.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجانشرقی ادامه داد: در استان ۵۰۰ خانواده متقاضی داریم که هر سال به طور میانگین درصدد واگذاری ۳۰ الی ۴۰ نوزاد به فرزندخواندگی هستیم که صف نوبت برای خانواده‌های متقاضی به طور میانگین سه الی چهار سال است.

صحاف ابراهیمی افزود: در استان ما، واگذاری فرزند به صورت امین موقت، با استقبال زیادی مواجه نشده که متقاضیانی که شرایط این نوع واگذاری فرزند را می‌پذیرند، می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.

وی با اشاره به شیوع بیماری کووید ۱۹ در سال جاری گفت: این برنامه به دلیل شرایط خاص استان، در پایگاه های دائمی و سیار با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با استفاده از ۲۳ دستگاه غربالگری بینایی اجرا می شود و به هیچ وجه معاینه دستی نخواهیم داشت.

دکتر صحاف در پایان تشریح آمار غربالگری سال ۹۸ گفت: سال گذشته حدود ۱۵۹ هزار کودک معادل ۸۱ درصد کل جامعه هدف  غربال شدند که  ۹۶ درصد کودکان سالم تشخیص داده شده و تنها چهار درصد، نیازمند معاینات پزشکی بودند که در مجموع در طی این غربالگری ۵۴۶ کودک دچار تنبلی چشم شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند . ایازی