شهردار منطقه ۹ تبریز مطرح کرد: هوشمندسازی شهرک خاوران با سیستم مدیریت مکان‌محور املاک و عوارض شهری
شهردار منطقه ۹ تبریز مطرح کرد: هوشمندسازی شهرک خاوران با سیستم مدیریت مکان‌محور املاک و عوارض شهری
آرمان تبریز شهردار منطقه ۹ تبریز گفت: سیستم مدیریت مکان محور املاک و عوارض شهری و همچنین بانک اطلاعاتی املاک در سطح حوزه شهرداری منطقه۹ و شهرک خاوران در حال تدوین و پیاده سازی است.

آرمان تبریز شهردار منطقه ۹ تبریز گفت: سیستم مدیریت مکان محور املاک و عوارض شهری و همچنین بانک اطلاعاتی املاک در سطح حوزه شهرداری منطقه۹ و شهرک خاوران در حال تدوین و پیاده سازی است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،، بهرام نسیانی در نشست هم اندیشی با موضوع تهیه سیستم مدیریت مکان محور املاک و عوارض شهری و بانک اطلاعاتی املاک شهرک خاوران اظهار داشت: با حمایت و همراهی شهردار تبریز، اعضای شورای شهر و سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تبریز، درصدد پیاده سازی اقدامی ماندگار، در بحث شفاف سازی و مدیریت مکان محور املاک و عوارض شهری در سطح حوزه  استحفاظی شهرداری منطقه۹ و شهرک خاوران هستیم.

او با اشاره به نحوه شکلگیری و تملک اراضی شهرک خاوران و فعالیت های حوزه املاک منطقه، اظهار داشت: اقدامات اولیه شهرداری منطقه ۹ در راستای ایجاد بانک اطلاعات جامع املاک و همچنین دستیابی به اطلاعات دقیق مکانی و ارتفاعی قطعات با کاربری های گوناگون در حال اجرا است.

شهردار منطقه ۹ تبریز خاطرنشان کرد: برای اولین بار در شهر تبریز، نقشه برداری هوائی به وسیله پهپاد با هدف ایجاد شبکه  مسطحاتی شهرک خاوران، با نظارت سازمان نقشه برداری و با اخذ مجوزهای لازم از سوی مراجع ذیربط عملیاتی گردیده و در حال حاضر مراحل پایانی خود را سپری می کند.

او با اشاره به اهمیت ایجاد بانک اطلاعاتی املاک خاوران  اظهار داشت: طبق مطالعات و نیاز سنجی های صورت گرفته برای دستیابی به بانک اطلاعات هوشمند جامع املاک شهرک خاوران و از سویی مدیریت مکان محور املاک و عوارض شهری در این محدوده از شهر تبریز، از کارشناسان خبره ی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تبریز می خواهیم زیرساخت های لازم را در راستای پیاده سازی و ثبت و ذخیره ی اطلاعات املاک اقدام کنند.

نسیانی یادآور شد: این زیرساخت‌ها به صورت تصویری، توصیفی و لایه ای اعم از: ترسیم لایه ی اعیانی املاک (CAD&GIS)، سه بعدی سازی کلیه ی کاربری‌ها در کل شهرک خاوران بر اساس ضوابط و مقررات خاص شهرسازی منطقه، مدیریت اطلاعات املاک و مالکان، آرشیو الکترونیکی پرونده ی املاک، مدیریت عوارض و مبلمان شهری، مدیریت بحران و پدافند غیر عامل، مدیریت اطلاعات زیرساخت های شهری، سیستم مجوز دهی و مدیریت کاربران است که کارشناسان حوزه ی املاک منطقه بافراگیری آموزش های لازم و بارگذاری وثبت اطلاعات، امکان دسترسی دقیق، سریع، مستند و هوشمند را برای کاربران فراهم سازند.

او از ظرفیت های شهرک خاوران در پیاده سازی شهر هوشمند نیز خبر داده و اظهار داشت: با تهیه بانک اطلاعات املاک شهرک خاوران و نیز راه اندازی سیستم مدیریت مکان محور املاک و عوارض شهری، یکی از اسباب لازم برای هوشمندسازی شهرک خاوران محقق شده و با جمع بندی موضوعی، زمینه برای بهره برداری عموم مردم و مدیران شهری از این سامانه برای رفع نیازهای خود فراهم خواهد شد.

شهردار منطقه۹ در پایان سخنان خود با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با شرکت های فعال در حوزه شهر هوشمند خاطرنشان کرد: هوشمند سازی شهرک خاوران با توجه به شرایط موجود، با مساعدت و همراهی اعضای محترم شورای اسلامی، شهردار محترم تبریز و مدیران ارشد شهری و نیز همت و اراده ی مدیریت و کارشناسان سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تبریز امری ممکن است و سعی می کنیم، در دوران مدیت فعلی، زیرساخت های لازم را، جهت هوشمند سازی این شهرک فراهم سازیم.