تصریح در انتقال آب ارس به تبریز راه عبور از وضع فعلی است / رعایت الگوی مصرف بهترین گام برای تامین آب مورد نیاز
تصریح در انتقال آب ارس به تبریز راه عبور از وضع فعلی است / رعایت الگوی مصرف بهترین گام برای تامین آب مورد نیاز
آرمان تبریز- مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی گفت:با بروز و شوع ویروس کرونا، در کشور و به تبع آن در استان و حساسیت مردم به مسائل  بهداشتی بیش از پیش میزان مصرف آب شرب نبست به سال قبل افزایش یافت.

آرمان تبریز-مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی گفت:با بروز و شیوع ویروس کرونا، در کشور و به تبع آن در استان و حساسیت مردم به مسائل  بهداشتی بیش از پیش میزان مصرف آب شرب نبست به سال قبل افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار ما علیرضا ایمانلو در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه افزود:علی رغم برداشت آب از تمامی ظرفیت های موجود، اعم ازچاهها ، قنات ، سد نهند  وطرح آبرسانی زرینه رود که بصورت فرا استانی و از ۲۰۰ کیلو متری تبریز تامین می شودمتاسفانه  با توجه به تعمیرات پیش آمده در تصفیه خانه آب زرینه رود و به تبع آن افت میزان ذخایر آب کلانشهر تبریز در بعضی از نقاط مرتفع شهر شاهد افت فشارو با کمبود آب مواجه شده ایم که لازم است شهروندان جهت رفاه حال همنوعان خود در مصرف بهینه آب حساسیت بیشتری را بعمل آورند تا دچار قطعی آب نشویم.

مهندس ایمانلو که به همراه معاونان خود درجمع خبرنگاران سخن می گفت درادامه با اشاره به عبوراز این بحران افزود: صرفه جویی ۱۰ الی ۱۵ درصدی در مصرف آب توسط مشترکین و رعایت الگوی مصرف  راه عبور از این مشکل می باشد و ما از شهروندان تقاضا داریم جهت رعایت حال سایرمشترکین توصیه های شرکت آب و فاضلاب استان را جدی بگیرند تا درخصوص آب تامین دچارمشکل نشویم .

مدیر عامل آب و فاضلاب استان افزود : با توجه به اینکه منابع آب در کشور ما محدود می باشد  و حدود ۷۵ درصد آب شرب شهروندان ازمنابع سطحی تامین می شود ضرورت دارد از این نعمت الهی به درستی استفاده نماییم .

وی تصریح کرد : بر اساس آمارهای موجود در ۲ ماه ابتدای سال جاری و با بروز  کرونا  ۳۷ درصد افزایش مصرف داشتیم که اینک به ۱۸٫۵ درصد رسیده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی اظهار داشت:درشرایط کنونی با مصرف غیر استاندارد در بعضی از مناطق که بیش از ۱۸۰متر اختلاف ارتفاع در آنها وجود دارد  افت فشار آب به عمل میاید که این خلاء موجب نارضایتی می گردد و در صورت رعایت کاهش مصرف ۱۰ الی ۱۵درصدی می توانیم این مشکل را پشت سر بگذاریم .

وی در ادامه با اشاره به آمار مقایسه مصرف آب نسبت به زمان مشابه سال گذشته گفت : امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، حدود ۲۷ درصد افزایش مصرف در تبریز و حدود ۵/۲۴ درصد افزایش مصرف در استان را داریم  و کارکنان زحمت کش شرکت آب و فاضلاب استان بصورت شبانه روز و با تمام ظرفیت تلاش می کنند تانسبت به تامین و توزیع آب شرب شهروندان اقدام می نمایند.

ایمانلو همچنین درخصوص میزان پوشش پوشش ۸۲ درصدی شبکه آبرسانی در آذربایجانشرقی افزود: ۶۵ شهروهزار و ۵۰۰ روستا در استان تحت پوشش شبکه آب هستند که این شرکت در مجموع به بیش از چهار میلیون نفردرسطح استان ارائه خدمات می‌کند.

وی با اذعان به  افراط درمصرف انرژی در کشور و به دنبال آن استان آذربایجان شرقی گفت: در بحث مصرف آب، متوسط سرانه جهانی مصرف آب برای هر نفر دریک شبانه روز حدود ۱۵۰ لیتر است که این میزان در کشور ۲۲۰ لیتر بوده و با شیوع بیماری کرونا حتی از این مرز نیز فرا تر رفته و به۲۵۰ لیتر رسیده که به نوعی نشان از عمق فاجعه در مصرف آب و عدم توجه به سرنوشت نسل های آینده می باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی تاکید کرد:راه عبور از شرایط فعلی بسیار ساده است و تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف می توان  این بحران را مدیریت کرد .

ایمانلو عنوان کرد ،در حال حاضر عمده دغدغه ما رعایت الگوی مصرف است وهم اکنون شرکت آب و فاضلاب استان در تلاش است برای تأمین آب مورد نیاز مردم ازظرفیت های لازم استفاده کند تا در تامین آب مصرفی مشکلی پیش نیاید.

وی تاکید کرد:متأسفانه منابع تأمین آب قابل مقایسه با برق و گاز نیست واگر بدرستی مدیریت نشود افسار از دست ما خارج می شود به طوری که با کاهش مصرف و رعایت استانداردها خیلی از مشکلات در حوزه آب تا حدودی قابل پیشگیری هست .

مدیرعامل آبفای استان خاطر نشان شد ؛ در حال حاضر ۵۵ الی ۶۰ درصد آب تبریز از زرینه رود و مابقی از طریق سد نهند و چاه‌ها تأمین می‌شود که در چند روز آینده، چندین چاه نیز برای افزایش توان پاسخگویی به مصرف، وارد مدار خواهد شد اما در صورت عدم رعایت مصرف و صرفه جویی باز هم پاسخگوی این حجم از مصرف  نخواهد بود.

وی راه چاره عبورازشرایط کنونی را تصریح درانتقال آب ارس  و قرار دادن آن درمدار خواهند و گفت : البته با افزاش  آمار جمعیت و توسعه شهری شاید این اتفاق هم نقش مسکن را خواهد داشت و درمان اساسی نخواهد بود.

ایمانلو درپایان، با اشاره به ادغام شرکت آب و فاضلاب روستایی و شرکت آب و فاضلاب شهری گفت، استان ما درسطح کشور شاید با جرات بتوان گفت که یکی از استان های برتر در این حوزه بود که با تدابیر و هماهنگی کوچکترین مشکلی در این ارتباط نداشت و به خوبی از پس این اقدام بر آمد .