سرمایه‌گذاران گروه قطعات خودرو عظام حتی یک دلار در خارج از کشور سرمایه‌گذاری نکرده اند + گزارش تصویری
سرمایه‌گذاران گروه قطعات خودرو عظام حتی یک دلار در خارج از کشور سرمایه‌گذاری نکرده اند + گزارش تصویری
آرمان تبریز-مدیرعامل هلدینگ «عظام» در بازدید از پیستون سازی تبریز گفت:گروه قطعات خودرو عظام که شامل 12 شرکت بزرگ تولیدی در تهران و دیگر استان‌ها ازجمله آذربایجان شرقی، گیلان، البرز و اصفهان است، از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون نزدیک به چهارهزار نفر شاغل مستقیم و بیش از 20هزار نفر شاغل غیرمستقیم را تحت پوشش خود دارد.

آرمان تبریز-مدیرعامل هلدینگ «عظام» دربازدید از پیستون سازی تبریز گفت:گروه قطعات خودرو عظام که شامل ۱۲ شرکت بزرگ تولیدی در تهران و دیگر استان‌ها ازجمله آذربایجان شرقی، گیلان، البرز و اصفهان است، از سال ۱۳۷۲ فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون نزدیک به چهارهزارنفر شاغل مستقیم و بیش از ۲۰هزار نفر شاغل غیرمستقیم را تحت پوشش خود دارد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛منصورمیرزایی در جلسه ای درجمع مدیران استان که به منظور بازدید و قدردانی از زحمات مدیران و کارکنان پیستون ایران برگزار شده بود طی سخنانی افزود؛شرکت پیستون طی سال ۹۸ تا کنون علاوه بر حفظ اشتغال ۶۶۰ نفری قبلی ۱۹۴ نفر از جوانان این مرز و بوم را مشغول بکار کرده است.
میرزایی تاکید کرد ،لیسانس‌های معتبر و همکاری‌های مبتنی بر تکنولوژی‌های روز دنیا با شرکت‌های صاحب‌نام جهانی نظیر Bosch آلمان،Valeo  فرانسه، ماندو در کره جنوبی و…، خطوط تولید مختلف، آزمایشگاه‌های مرجع به‌عنوان همکار موسسه استاندارد، زیرساخت مناسب R&D و بسیاری دستاوردهای دیگر از داشته‌های امروز گروه عظام است که نیازهای گروه‌های خودروسازی کشور نظیر ایران‌خودرو، سایپا و غیره را تامین می‌کند.
وی تصریح کرد:سرمایه‌گذاران گروه قطعات خودرو عظام تا این لحظه که بنده در کنارشان بوده‌ام، حتی یک دلار در خارج از کشور سرمایه‌گذاری نکرده و تمامی عواید کارخانه‌های قطعه‌سازی را برای رشد و توسعه همین صنعت در داخل کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اگر شرکت‌ها و کارخانه‌های این گروه با ظرفیت کامل کار کنند، سطح اشتغال‌ در این مجموعه به بیش از شش هزار نفر افزایش می‌یابد.
مدیرعامل هلدینگ «عظام» اضافه نمود،احداث ۴ خط جدید تولید پیستون و یک کارخانه جدید تولید بوش سیلندر از دیگردستاوردهای این شرکت در سال ۹۸ و ۹۹ است.
وی ادامه داد: با مدیریت آقای مهندس خاکسار امروز شاهد شکوفایی و توسعه پستون سازی تبریز در تولید انواع پیستون های مورد نیاز کشور هستیم و اینک این شرکت از آستانه  ورشکستگی به مرحله پویایی رسیده است به نوبه خود از تلاش بی وقفه  هیئت مدیره ؛ کارگران  و کارشناسان این مجموعه قدردانی و تشکر می نمایم.
میرزایی اظهارداشت؛ هم اکنون «پیستون ایران» با ظرفیت تولید شش میلیون عدد انواع پیستون موتورهای بنزینی و دیزلی همراه با ‌رینگ گژن‌پین و شاتون در حال تولد می باشد .

وی در پایان خاطر نشان شد ؛شرکت پیستون ایران اقدامات وسیعی در جهت کاهش ارز بری و ساخت داخل نمودن قطعات و ملزوات تولید داشته و وابستگی این شرکت به خارج از کشور چه به لحاظ مواد و ملزومات و چه به لحاظ دانش فنی و تکنولوژی نزدیک به صفر است.

نهادینه شدن دانش در پیستون سازی ایران
در ادامه این بازدید حسین خاکسار رییس هیات عامل شرکت پیستون ایران هم گفت  : امروز دانش در شرکت پیستون سازی، نهادینه است و ما می توانیم بدون اتکا به شرکت ها و متخصصین خارجی، فرایند بسیار پیچیده طراحی و راه اندازی خطوط تولید را با مهندسین و پژوهشگران شرکت پیستون ایران انجام دهیم.
خاکسار با اشاره به تعدیل ۱۵۰ هزار نفر در حوزه صنعت قطعه سازی خاطر نشان شد ؛ خوشبختانه با یاری خدای متعال و تلاش همکاران و مساعدت وحمایت گروه عظام، ما در شرکت پیستون ایران، با اجرای طرح های توسعه ای حتی جذب نیرو هم داشته ایم.

وی با اشاره به اهداف پیستون ایران در تبریز گفت ؛ این مجموعه در سال ۱۳۵۲ در زمانی که اولین جرقه‌های قطعه سازی در کشور شکل گرفت، با سرمایه‌گذاری مشترک یک گروه ایرانی با شرکت ماهله آلمان (Mahle) تاسیس شد و تولید خودش را در زمینه تولید انواع پیستون‌های خودروهای دیزلی و بنزینی شروع کرد. پیستون ایران در سال ۱۳۷۲ درحالی که با مشکلات فراوانی روبرو بود، بر اساس سیاست‌های دولت وقت مبنی بر واگذاری به بخش خصوصی توسط گروه عظام خریداری شدو هم اینک بیش از ۷۴ نوع محصول تولید می کند .

وی یاد آورد شد ؛ شرکت پیستونسازی ایران در زمان واگذاری به بخش خصوصی، تنها ۵ نوع محصول تولید می کرد برای دو نوع خودروی دیزلی و سه نوع خودروی بنزینی تولید می کرد. با واگذاری به بخش خصوصی در سال ۱۳۷۲، تحولات اساسی در محصولات این شرکت و دانش و تکنولوژی این شرکت آغاز شد.
ظرفیت این شرکت در سال ۱۳۷۳ حداکثر یک میلیون عدد پیستون بوده، در حالی که بعد از سرمایه‌گذاری و توسعه‌ای که بخش خصوصی از سال ۷۲ شروع کرد، ما امروز تولید ۵ محصول را به ۷۴ محصول از انواع پیستون رسانده ایم.

شرکت پیستون ایران از یک میلیون عدد پیستونی که در سال ۱۳۷۲ برنامه تولیدش بود ولی محقق نشد و فکر می‌کنم ۸۰۰ هزار تا محقق شده بود امروز برای سال ۱۳۹۹ به صورت قطعی و اجرایی، برنامه تولید ۶ میلیون عدد پیستون را دارد و این شش میلیون عدد قطعا ا محقق شده است چراکه زیرساخت‌های لازم چه به لحاظ برنامه‌ریزی تامین مواد و چه به لحاظ نیروی انسانی و زیرساخت‌های تولیدی در شرکت فراهم شده و ان‌شاءالله ما در ماه های آتی  از رکورد شش میلیون عدد پیستون را عبور خواهیم کرد.

قبل از سال ۹۸ بیشترین رکوردی که در سال‌های گذشته شرکت پیستون ایران ثبت کرده، ۴ میلیون عدد پیستون بوده. با وجود تمام تحریم‌ها و تمام فشارهایی که از جوانب مختلف، چه به لحاظ تغییرات نرخ ارز و چه به لحاظ مشکلاتی که برای بعضی از لوازم یدکی مواجه شدیم، ما در سال ۹۸ بالاترین رکورد تاریخ این شرکت را داریم ثبت می‌کنیم و از مرز شش میلیون در سال جدید عبور کرده ایم .