(( صادرات بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار کالا از گمرکات آذربایجان شرقی در سه ماهه اول سالجاری ))
(( صادرات بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار کالا از گمرکات آذربایجان شرقی در سه ماهه اول سالجاری ))
آرمان تبریز-ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز از صادرات 710 میلیون دلاری گمرکات استان آذربایجان شرقی درسه ماهه اول سالجاری خبر داد.

آرمان تبریز-ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز از صادرات ۷۱۰ میلیون دلاری گمرکات استان آذربایجان شرقی درسه ماهه اول سالجاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ لیلی اورنگی  اظهار داشت: طی مدت مذکور  در مجموع بیش از ۴۱۷ هزار تن کالا به ارزش  بیش از ۷۱۰ میلیون دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است .

وی در خصوص آمار صادرات و واردات گمرکات استان  در خرداد ماه سالجاری افزود: در این ماه شاهد صادرات بالغ بر ۱۷۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۹۸ میلیون دلار از گمرکات استان بودیم که با جهشی قابل توجه از لحاظ وزنی نسبت به فروردین ۱۳۷ درصد و از لحاظ ارزش ۱۲۶ درصد رشد داشتیم. و در رویه واردات نیز در این ماه بیش از ۲۶ هزارتن کالا به ارزش افزون بر ۶۴ میلیون دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است که از لحاظ وزنی نسبت به فروردین ماه ۱۷ درصد کاهش و از لحاظ ارزش نیز ۵۹ درصد رشد را شاهد بودیم.

اورنگی در خصوص عمده مقاصد صادراتی از گمرکات استان  در سه ماهه نخست سال گفت: محصولات صادراتی به ۷۹ کشور مختلف دنیا صادر شده  که ۱۰ کشور مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت به ترتیب به کشورهای ترکیه ، عراق ، ارمنستان ، گرجستان ،آذربایجان ، چین ، افغانستان ،  ایتالیا  ، بلغارستان  و پاکستان صورت گرفته است.

همچنین دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان آذربایجان شرقی در ادامه بیان داشت: ۱۰ کشور نخست واردات کالا از طریق گمرکات استان دراین مدت به ترتیب ازکشورهای ترکیه ، امارات متحده عربی ، آلمان ، چین ،گرجستان ، ایتالیا، ژاپن ، جمهوری کره ، اتریش ، اسپانیا  قرار دارند.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی در پایان اظهار داشت : درآمد وصولی گمرکات استان در طول مدت مذکور ، ۹۵۲ میلیارد ریال  بوده که در مقایسه با مدت مشابه ۲۱ درصد کاهش  داشته است.