افزایش ۱۳۵ درصدی تناژ مبادله کالا از مرز رازی در سه ماهه اول سال جاری
افزایش ۱۳۵ درصدی تناژ مبادله کالا از مرز رازی در سه ماهه اول سال جاری
آرمان تبریز-​شاپور ارصلانی مدیر کل راه آهن آذربایجان از افزایش 135 درصدی مبادله کالادر مرز رازی و با کشور ترکیه در سه ماهه اول سالجاری  خبر دادو افزود: تناژ  بار  مبادله شده در مرز ترکیه در سه ماهه اول سالجاری  به میزان 242 هزارتن بوده که در مقایسه با سال 1398  به میزان  135 درصد افزایش نشان می دهد.

آرمان تبریز- مدیر کل راه آهن آذربایجان از افزایش ۱۳۵ درصدی مبادله کالادر مرز رازی و با کشور ترکیه در سه ماهه اول سالجاری  خبر دادو افزود: تناژ  بار  مبادله شده در مرز ترکیه در سه ماهه اول سالجاری  به میزان ۲۴۲ هزارتن بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۸  به میزان  ۱۳۵ درصد افزایش نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛​شاپور ارصلانی، مدیرکل راه آهن آذربایجان وضعیت باربین المللی  ​حمل شده در اداره کل راه آهن آذربایجان در این ایام ​را خوب توصیف کرد  و گفت:‌ میزان واردات کالا از مرز ترکیه در سه ماهه اول سال جاری ۹۵۶۷۱ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۵۹۷۸ تن  بار وارد مرز ریلی اداره کل راه آهن آذربایجان شده بود از افزایش ۲۶۸ درصدی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در سه ماهه اول سال جاری ۸۸۱۲۶ تن کالا از این اداره کل به کشور ترکیه صادر شده است، گفت: این در حالی است که طی همین مدت در سال گذشته ۳۸۶۶۷ تن کالای صادراتی داشیم که ​امسال شاهد افزایش ۱۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

ارصلانی  از افزایش ۷۱درصدی  ترانزیت کالا  در اداره کل راه آهن آذربایجان در این ایام خبر داد و گفت :در سه ماهه اول ساجاری ۹۴۵۱۹ تن کالای ترانزیتی توسط اداره کل راه آهن اذربایجان حمل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل  که ۵۵۳۲۷ تن بوده است از افزایش ۷۱ درصدی برخوردار است.

ارصلانی افزود: با وجود محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا ، به سبب ضرورت تامین کالاهای مصرفی و اساسی مردم ​جابجایی کالا در شاخص های تناژ تخلیه ، تن کیلومتر مرزی  و بارگیری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. بطوری که میزان تخلیه کالا با تناژ ۲۲۸۰۷۸ تن ۷۳درصد افزایش، تن کیلومتر مرزی با ۲۲۹۵۲۶۰۵۹ تن جابجایی ۵۸ درصد افزایش و تناژ بارگیری با ۴۸۵۵۲۲ تن  بارگیری شاهد ۳۶ در صد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است لازم به ذکر است.

در سه ماهه مدت مشابه سال قبل میزان تخلیه کالا ۱۲۲۵۹۸ تن ، تن کیلومتر مرزی ۱۱۰۵۱۹۲۵۴ تن و بارگیری۳۱۸۹۰۷ تن  بوده است.

به گفته مدیر کل راه آهن آذربایجان اهم کالا های مبادله شده ،وارداتی  ، صادراتی ​و ترانزیت در این مدت را خاک مس، مواد پتروشیمی و نفتی، آهن آلات، محصولات چوبی و کاغذی، محصولات کشاورزی و غذایی و مواد شیمیایی بوده است.

شاپور ارصلانی مدیر کل راه آهن آذربایجان ​خاطرنشان کرد: همه اقدامات مقابله‌ای برای ناوگان، جابجایی کالا ​و نیرو های مرتبط با سیر و حرکت در اداره کل راه آهن آذربایجان ​در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با دقت و جدیت انجام می‌شود.