روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تبریز:  با همراهی و همدلی مردم، تابستانی بدون خاموشی خواهیم داشت
روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تبریز:  با همراهی و همدلی مردم، تابستانی بدون خاموشی خواهیم داشت
آرمان تبریز-کارکنان صنعت برق که پیوسته و بی‌وقفه برای اعتلای این صنعت و خدمت‌رسانی به مردم عزیز در تلاش و تکاپو بوده است از مردم عزیز فقط یک تقاضا دارد، همدلی و همراهی برای استفاده‌ی بهینه از نعمت برق تا همگان در سراسر ایران از آن بهره‌مند باشند.

آرمان تبریز-کارکنان صنعت برق که پیوسته و بی‌وقفه برای اعتلای این صنعت و خدمت‌رسانی به مردم عزیز در تلاش و تکاپو بوده است از مردم عزیز فقط یک تقاضا دارد، همدلی و همراهی برای استفاده‌ی بهینه از نعمت برق تا همگان در سراسر ایران از آن بهره‌مند باشند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛​​رضا اردکانیان وزیر نیرو در هفته‌‌ی پایانی خرداد ماه جاری، گزارش دستاوردهای پویش هر هفته الف – ب ایران در سال ۹۸ را به همراه اهم برنامه‌های وزارت نیرو در سال جهش تولید، به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تقدیم داشت و ایشان از تلاش‌های به‌عمل آمده قدردانی فرموده و مرقوم داشتند: «خداوند انشاالله به شما توفیق دهد، خدا قوت، خداوند شما را کمک کند» و این پیام روحیه‌بخش و دعای خیر ایشان، بارقه‌ای امیدبخش و وصف‌ناپذیر در دل سخت‌کوشان صنعت برق برتاباند.

شرکت توزیع نیروی برق تبریز نیز هم‌جهت با این هدف، طی سال ۹۸ توانست تلفات برق در شبکه‌ی توزیع را به رقم ۸٫۲۲ درصد برساند. این طرح هم‌راستا با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی معظم له با اقدامات موثر در زمینه‌ی توسعه، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌ی توزیع برق و نیز مقابله‌ی مستمر با استفاده‌ی غیرمجاز برق انجام شده است. این در حالی‌است که طی سال گذشته میانگین تلفات برق برای اولین بار در تاریخ صنعت برق کشور به رقم ۹٫۷۶ درصد رسید.

از اقدامات بهبود یافته می‌توان به متوسط طول عمر پروژه‌‌های اجرایی طی سال ۹۸ در برق تبریز اشاره کرد. این شاخص به ۵۹ روز کاهش یافته است. این رکورد از نظر زمانی طی چهار سال گذشته همواره کاهشی بوده و حکایت از بهبود فرایند اجرای پروژه‌‌ها و ایجاد اعتماد در بین مشترکان و سرمایه‌گذاران دارد.

طرح چاوش از دیگر طرح‌های مهمی بود که توسط توانیر ابلاغ شد و هدف آن استانداردسازی ولتاژ مشترکین بود. بر این اساس بایستی کنتورهای دیجیتال توسط پراب قرائت می‌شد تا علاوه بر ضبط کارکرد انرژی، اطلاعات دیگری همچون ولتاژ شبکه در محل مشترکین پایش شود. براساس کنترل‌های صورت گرفته، بیش از ۹۶ درصد مشترکان برق تبریز از ولتاژ استاندارد برخوردار بودند. این روند بر اساس گزارش‌های دریافتی ماهانه‌ی سال گذشته، در نتیجه‌ی اصلاح شبکه و اصلاح بخش غیراستاندارد ولتاژ مشترکان روند کاهشی داشت و همچنان ادامه دارد.

برق تبریز در سال گذشته با ۲۱۰۰ واحد صنعتی تفاهمنامه امضاء کرده و ۴۳ میلیارد ریال مشوق و یارانه برای صنایع همکار اختصاص داد و جزو سه شرکت برتر کشوری در گروه مربوطه در امر مدیریت مصرف و پیک‌سایی قرار گرفت. همچنین امسال نیز بیش از ۴ هزار تفاهمنامه با بخش صنعتی، کشاورزی و اداری برای مدیریت مصرف منعقد شده است.

هوشمندسازی کنتورها از دیگر برنامه‌ها و اقدامات شرکت توزیع نیروی برق تبریز است. در این شرکت تا پایان سال ۹۶، تعداد ۱۶۰۰ دستگاه کنتور هوشمند نصب شده بود اما در سال‌های ۹۷ و ۹۸ شرکت موفق شد تعداد کنتورهای فهام را به ۴۵۰۰ دستگاه کنتور هوشمند برساند و هم‌اکنون با در نظر گرفتن ۲۰۰۰ کنتور روشنایی معابر، برق تبریز در مجموع ۹۵۰۰ مشترک دیماندی دارد که بیش از نیمی از آنها هوشمندسازی شده‌ و این اقدام به مدیریت مصرف و پیک‌سایی یاری خواهد رساند.

نصب و تعویض بیش از ۱۲۰۰۰ دستگاه کنتور معیوب طی سال ۹۸ نیز رکوردی بی‌نظیر بود که شرکت با تلاش همکاران به این مهم دست یافت. جایگزینی کابل‌ خودنگهدار با سیم مسی از دیگر اقدامات مهم شرکت است. از اواخر سال ۹۸، تاکنون حدود ۱۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدار در برق تبریز جایگزین شد و امسال هم به محض دریافت سهمیه‌ی کابل خودنگهدار، این روند ادامه خواهد داشت. تا سال ۹۸، از ۴۵۰۰ کیلومترشبکه سیم مسی، ۶۵۰ کیلومتر کابل خودنگهدار در شبکه‌ی فشار ضعیف وجود داشت و امیدواریم در سال جاری به هدفگذاری ۱۰۰۰ کیلومتری کابل خودنگهدار دست یابیم.

در بخش روشنایی معابر نیز طی سال‌های ۹۶ و ۹۷، تعداد یک هزار چراغ LED تامین و جایگزین شده بود، اما در سال ۹۸ این روند شتاب گرفت و بالغ بر ۳۰۰۰ چراغ LED نصب شد و هدفمان گسترش هر چه بیشتر این روند طی سال جاری است، چرا که این چراغ‌ها دارای مصرف انرژی کمتر و طول عمر بیشتر می‌باشند.

برق امروزه نقش سترگی در زندگی مردم دارد. صد سال پیش که برق برای اولین بار در کشور به میان مردم آمد کمتر کسی تصور می‌کرد که با این سرعت، ضریب نفوذی کامل در زندگی ما پیدا کند. آنچه که به اندازه‌ی مزایای برق در جامعه مهم است، دستیابی به یک سطح خودکفایی غرورآفرین است که از همان ابتدای سال‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، تلاشگران صنعت برق برای دستیابی به آن برنامه‌ریزی داشته و بی‌وقفه برای تحقق آن در تلاش بوده‌اند.

تلاش مجموعه همکاران برق تبریز، دستاوردهای ارزشمندی را برای سال ۱۳۹۸ رقم زد. دستاوردهای فناورانه‌ی بسیاری در حوزه‌ی برق به همت همین جوانان ایرانی در اوج تحریم‌های ناجوانمردانه به دست آمد. گزارش‌های این دستاوردها از سوی رضا اردکانیان وزیر نیرو به محضر دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران تقدیم شد و ایشان مرقوم داشتند: از مجموعه‌ی وزارت نیرو و شخص وزیر برای دستیابی به این دستاوردهای مهم در صنعت برق تقدیر و تشکر می‌نمایم.

این تقدیر از سوی عالی‌ترین مقام اجرایی کشور نقطه‌ی نور و امیدی برای تلاشگران صنعت برق کشور بود که توانستند مسئولیت خطیر خدمت‌رسانی به مردم را در کنار سایر ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به سرانجام شایسته رسانده و در نزد ملت شریف و نجیب ایران زمین سرافراز باشند.

و حال در آغازین روزهای دوران اوج مصرف برق در تابستان ۹۹، صنعت برقی که پیوسته و بی‌وقفه برای اعتلای این صنعت و خدمت‌رسانی به مردم عزیز در تلاش و تکاپو بوده است از مردم عزیز فقط یک تقاضا دارد، همدلی و همراهی برای استفاده‌ی بهینه از نعمت برق تا همگان در سراسر ایران از آن بهره‌مند باشند.