آذربایجان شرقی بیست و هشتمین استان ازنظر آلودگی به مواد مخدر محسوب می گردد/عملکرد این ستاد مورد توجه رئیس جمهور قرار گرفت
آذربایجان شرقی بیست و هشتمین استان ازنظر آلودگی به مواد مخدر محسوب می گردد/عملکرد این ستاد مورد توجه رئیس جمهور قرار گرفت
آرمان تبریز-دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر استان را تشریح کرد.

آرمان تبریز-دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر استان را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ما؛ رضا استادرحیمی درمصاحبه مطبوعاتی درخصوص سالروز  جهانی و هفته مبارزه با مواد مخدرگفت: روز بیست و ششم ژوئن مصادف با پنجم تیر ماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است که در این روز و هفته در استان آذربایجانشرقی نیزبه تبع آن برنامه‌های گسترده‌ای با همکاری دستگاه‌های ذیربط در حوزه مبارزه، پیشگیری، درمان، توانمند سازی و نگهداری بهبود یافتگان عملیاتی و اجرا می گردد.

وی با اشاره به آمار مبتلایان جهانی به این بلای خانمانسوز افزود: هم اکنون بر اساس آمار جهانی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان با این بیماری دست به گریبان هستند و کشورما نیز به علت گستردگی مرزها در شرق کشور و تولید هزارن تن مواد مخدر در برخی کشورهای همسایه درگیراین بلایا هست .

دبیرستاد مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در ادامه خاطر نشان شد؛ ۸۵ درصد کشفیات مواد مخدر کشورمجموعاً مربوط به ۷ استان شرقی می باشد و درآذربایجانشرقی نیزبا تلاش  و جان گذشتگی پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر دستگاه های درگیر نهایتا ۲ الی ۳ تن کشف می‌شود.

وی تاکید نمود؛ از آنجایی که فاصله استان ما با مراکز درگیر و شرق کشور بسیار طولانی هست و هر چه ازمرزهای شرق کشور دور می شویم  میزان کشفیات نیز کمتر می‌شود.

رحمیی تاکید کرد؛ از آنجایی که طی سال ۹۸ قریب به یک ۱۰۰۰ تن انواع مخدر در کشور شناسایی و ضبط گردیده برای این ماموریت ها و جمع آوری توزیع کنندگان و معتادین متجاهر بیش از ۲۲۸۵ عملیات پلیسی نیز اجرا شده است.
دبیرستاد مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی همچنین خبر از افزایش عملیات پلیسی و دستگیری‌های توزیع کنندگان مواد مخدر در ایام کرونایی داد و افزود: متاسفانه در سال ۹۸ بیش از ۱۸۶۵۱ دستگیری داشتیم که نشان از ۶۸ درصد افزایش نسبت به سال مشابه  دارد.

وی با اشاره به افتخارات تبریز در سطح کشور اظهارکرد: در زمینه مبارز با مواد مخدرخوشبختانه به حدی مورد قبول کار شده که رئیس جمهور محترم هم صراحتاً اعلام کرد سایر استان ها در راستای جمع آموری معتادان و متکدیان تبریز را الگو قرار دهند .

وی یاد آور شد ،علی رغم اینکه  قریب به۸۰ هزار معتادشناسنامه دار در استان داریم اما آذربایجان شرقی بیست و هشتمین استان  از نظر آلودگی به مواد مخدر و شیوع اعتیاد  محسوب می گردد و  از جمله استان های  پاک به حساب می آید .
‌ دبیرستاد مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی تاکید کرد، برای رهایی از این معضلات باید بستر فرهنگ سازی بیش از پیش فراهم شده و همه دستگاه ها متحدا و متفقاً در کنار هم همنوا و هم گام باشند .

این مقام مسول در ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان داشت ؛ حدود۸۶۰ محلات و مراکز آلوده استان به مواد مخدر شناسایی و پاکسازی گردیده و طی یکسال گذشته بیش از ۷۳۷۲ خرده فروش و توزیع کننده دستگیر شده اند و این رقم نشان از ۳۰ درصد افزایش است.

رحیمی متذکرشد:سال گذشته بیش از ۳ تن مواد در استان ما کشف گردید و این آمار در مقایسه سال ۹۷ افزایش قابل توجهی را  در برداشته است.

استادرحیمی در ادامه افزود:اعتیادامری روان شناختی و جسمی است و سومین عامل اختلاف میان زوجین و درخواست طلاق در ایران می باشد و بیشترین درصد موارد علت درخواست طلاق ناشی ازاین معضل هست واعتیاد موجب بروزخیلی از رفتارهای ناهنجار درجامعه می گردد.

وی در پایان با اشاره به برخی از برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر اظهار رداشت؛ روز شنبه ۳۱ خرداد را به نام مسئولیت‌پذیری اجتماعی ـ توسعه مشارکت‌های مردمی و کاهش تقاضای موادمخدر، روز یکشنبه اول تیر را به نام یاری گران زندگی ـ ارتقاء فرهنگ عمومی ـ پیشگیری از اعتیاد، روز دوشنبه دوم تیر  را به نام پژوهش محوری ـ تحول ـ مهار اعتیاد با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از نخبگان دانشگاهی و دبیرکل ستاد، روز سه‌شنبه سوم تیر را به نام تقویت همکاری‌های بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با موادمخدر و برگزاری نشست تخصصی و … اختصاص خواهد یافت .