در اعتراض به نژادپرستی و خشونت علیه معترضان: استعفای دسته‌جمعی افسران پلیس آمریکا
در اعتراض به نژادپرستی و خشونت علیه معترضان: استعفای دسته‌جمعی افسران پلیس آمریکا
آرمان تبریز-شماری از نیروهای پلیس سراسر آمریکا از زمان قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست این کشور به‌دست یک پلیس سفیدپوست، از مقام خود کناره‌گیری کرده‌اند.
آرمان تبریز-شماری از نیروهای پلیس سراسر آمریکا از زمان قتل «جورج فلوید» شهروند سیاهپوست این کشور به‌دست یک پلیس سفیدپوست، از مقام خود کناره‌گیری کرده‌اند.

به گزارش روز چهارشنبه شبکه خبری سی‌ان‌ان، معترضان آمریکایی پس از قتل فلوید به خیابان ها آمدند و خواستار مسئولیت خواهی از افسران پلیس خاطی و قطع بودجه ادارات پلیس شدند به این امید که این وجوهات مالی برای برنامه‌های دیگر هزینه شود.

بسیاری از مقام های محلی پلیس به صدای اعتراض معترضان پاسخ دادند و این کار را با صدور فرمان نحوه تغییر عملکرد ادارات، وعده اصلاحات بیشتر و اقدام فوری درمورد خشونت پلیس، انجام دادند.

اما با اوج گرفتن خشم مردمی، برخی ادارات پلیس با بحران های داخلی مواجه هستند و برخی نیروهای پلیس ه کناره گیری از پست خود را انتخاب کرده اند.

در شهر مینیاپولیس از زمان آغاز اعتراض ها به قتل فلوید سیاهپوست به دست پلیس، دستکم هفت افسر پلیس از اداره پلیس این شهر استعفا کرده اند. همچنین شماری دیگر نیز در فرآیند ترک مسئولیت خود هستند.

این تعداد، شامل چهار افسری نمی شوند که در قتل فلوید دست داشتند و اخراج شدند.

اعضای اداره پلیس مینیاپولیس، اقدام درک شووین قاتل فلوید را در نامه ای سرگشاده محکوم کردند. شووین زانوی خود را روی گردن فلوید قرار داد و به مدت ۹ دقیقه نگه داشت تا جایی که راه نفس کشیدن را بر مقتول بست. فلوید ساعاتی پس از این حادثه در بیمارستان درگذشت.

در آتلانتا که درپی کشته شدن «ریشارد بروکس» یک سیاهپوست دیگر به کانون اعتراض های مردمی تبدیل شد، رئیس پلیس آتلانتا استعفا داد و افسری که بروکس را به قتل رساند، اخراج شد.

پلیس آتلانتا اعلام کرد که هشت افسر پلیس در ماه جاری از این اداره استعفا کرده اند.

بنیاد پلیس آتلانتا پیشتر گزارش داده بود که ۱۹ افسر پلیس از زمان آغاز اعتراض های مردمی از سمت خود کناره گیری کرده اند.

در جنوب فلوریدا نیز ۱۰ افسر پلیس نیز از بیم جانشان، کناره گیری کردند. این افراد در قالب نامه ای نسبت به تجهیزات کم و آموزش و مهارت پایین خود ابراز نگرانی کردند.

در شهر بوفالو ایالت نیویورک نیز حدود ۶۰ مقام از تیم پاسخ اضطراری نیروی پلیس به دلیل تعلیق دو افسر پلیس این شهر کناره گیری کردند. ویدئویی منتشر شد که برخورد بد این دو افسر با معترض کهنسال را نشان می داد. در ویدئوی پخش شده، تصویر این معترض ۷۵ ساله در حالی که روی زمین کشیده می شد و خون از سرش جاری است، به نمایش درآمد.

  • منبع خبر : خبرفوری