فاصله استاندارد بین درختان کاشته شده در تبریز رعایت می‌شود
فاصله استاندارد بین درختان کاشته شده در تبریز رعایت می‌شود
آرمان تبریز-مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز گفت: الگوی کاشت در طرح یک میلیون درخت، در هر سه متر یک درخت و همچنین کاشت دو درختچه بین این درختان است.

آرمان تبریز-مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز گفت: الگوی کاشت در طرح یک میلیون درخت، در هر سه متر یک درخت و همچنین کاشت دو درختچه بین این درختان است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، مسعود برزگر جلالی در گفتگو با برنامه تلویزیونی «تبریزیم» اظهار داشت: فاصله کمی بین این کاشت ها وجود دارد و گاهی شهروندان تصور می کنند تمام نهاده‌های کاشته شده درخت هستند، در صورتی که در میان درختان نیز درختچه‌های گلدارکاشته شده است.

او ادامه داد: طبق مطالعات انجام یافته گونه‌های کاشته شده نیز بر اساس شرایط اقلیمی هر منطقه شناسایی شده چرا که شرق و غرب تبریز شرایط جغرافیایی و خاک متفاوتی دارند.

برزگر جلالی با اشاره به آمار درختکاری در این طرح تصریح کرد:در فاز نخست این طرح که تا ۱۵ خرداد ادامه یافت تعداد ۲۶۸ هزار اصله درخت و درختچه کاشته شد. این تعداد شامل ۷۴ هزار اصله درخت و ۱۹۴ هزار اصله درختچه است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز ادامه داد: فاز دوم طرح درختکاری نیز از اواخر شهریور آغاز و تا پایان پاییز تداوم می یابد. فاز سوم نیز از ۱۵ اسفند آغاز می‌شود.

برزگر جلالی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در تبریز ۲ هزارو ۸۰۰ هکتار سطح فضای سبز داریم که اگر در میزان جمعیت تقسیم کنیم سرانه فضای سبز حدود ۱۷ متر است که اگر سرانه فضای سبز تبریز را با شهرهایی همچون مشهد، تهران و شیراز مقایسه کنیم می بینیم در تمام این شهرها سرانه فضای سبز برابر است ولی حسی که از فضای سبز تهران می گیریم متفاوت از حسی است که از فضای سبز تبریز می گیریم.

او افزود: علت این موضوع کیفیت فضای سبز تبریز است. باید تعارف را کنار بگذاریم و برای پیشبرد اهداف خود مشکل و مساله را بدانیم و طرح مشکل کنیم تا به نقطه ای برسیم که بگوئیم در حوزه فضای سبز حرفی برای گفتن داریم.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز ادامه داد: در ۲ هزارو ۸۰۰ هکتار سطح فضای سبز تبریز تعداد سبزینگی و درخت بسیار اندک است. اگر در هر هکتار هزار اصله درخت کاشته شود، دو هزارو ۸۰۰ هکتار فضای سبز دومیلیون و ۸۰۰ هزار درخت نیاز است در صورتی که تا پایان سال ۹۸ تعداد درختان تبریز کمتر از یک میلیون بود.

برزگر جلالی خاطرنشان کرد: باید در فضاهای موجود فضای سبز دو و نیم برابر درخت بکاریم تا کیفیت فضای سبز م هم مثل شهرهای دیگر باشد. اگر در همان سطوح سبز دو نیم برابر فضای سبز ایجاد کنیم، در سرانه فضای سبز ما تفاوتی ایجاد نمی‌شود ولی کیفیت فرق می‌کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود از راه اندازی سامانه ندای سبز به منظور ارتباط با شهروندان خبر داد و گفت: شهروندان برای ارتباط با این سامانه شبانه روزی از شماره تماس ۳۳۸۵۰۵۸۸ و شماره ۰۹۰۳۲۵۰۴۰۹۵ به منظور ارسال پیام استفاده کرده و مشکلات خود در حوزه فضای سبز را مطرح کنند. کارشناسان سازمان سیما و منظر و فضای سبز طی ۴۸ ساعت به این مشکلات رسیدگی می کنند.