مدیر گروه آموزش مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مادران مبتلا به کووید۱۹می‌توانند به نوزادان خود شیر دهند
مدیر گروه آموزش مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مادران مبتلا به کووید۱۹می‌توانند به نوزادان خود شیر دهند
آرمان تبریز-مدیر گروه آموزش مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: مادران مبتلا به کووید19 با حال عمومی خوب، می‌توانند با شستن دست و داشتن ماسک، شیردهی را انجام دهند و نگران تحت تاثیر قرار گرفتن نوزادشان نباشند.

آرمان تبریز-مدیر گروه آموزش مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: مادران مبتلا به کووید۱۹ با حال عمومی خوب، می‌توانند با شستن دست و داشتن ماسک، شیردهی را انجام دهند و نگران تحت تاثیر قرار گرفتن نوزادشان نباشند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، دکتر نیلوفر ستارزاده با ارائه توصیه‌هایی برای مادران باردار به منظور پیشگیری از کرونا اظهار کرد: مراقبت‌ها باید در سه ماهه اول در انجام یک سونوگرافی و یک غربالگری، در سه ماهه دوم در یک غربالگری و در سه ماهه سوم در یک سونوگرافی تکمیلی خلاصه شود.

وی، داشتن تغذیه مناسب و دوری از استرس، انجام وزش‌ها و حرکات نرمشی در منزل و مصرف به موقع ویتامین‌ها را از عوامل موثر در طی کردن دوران بارداری بی‌خطر عنوان کرد.

وی متذکر شد: مادران با شروع علایم زایمان به مراکز بیمارستانی مراجعه کرده و مطمئن باشند که تمامی پروتکل‌های محافظتی در بیمارستان‌های ما رعایت می‎شوند و نگران انتقال بیماری به خودشان یا فرزنداشان نباشند.

ستارزاده در ادامه با بیان اینکه نوزادان به ندرت به عفونت کرونا مبتلا می‎شوند و شواهدی مبنی بر انتقال عفونت از مادر به فرزند وجود ندارد، گفت: شاید تعداد نوزادان مبتلا در دنیا انگشت شمار باشد و مطلبی تحت عنوان « تولد نوزادی با کووید۱۹» در ادبیات پزشکی نادر است که در مورد مادرزادی بودن آن و یا انتقال بیماری حین زایمان نیز شک وجود دارد.

وی، گفت: مادران می‌توانند با یک ترازوی خانگی و با استفاده از فشار سنج، وزن و فشار خونشان را به صورت هفتگی و یا ماهانه کنترل کرده و به پزشک و یا مراقب مامایی گزارش دهند و لزومی به مراجعه حضوری به مطب برای کنترل قد و وزن و یا فشار خون نیست.

وی افزود: مادران باردار می‌توانند مراقبت‌‎ها را به صورت مجازی با استفاده از تلفن یا با برقراری ارتباط با مراقبان سلامت و مامایی انجام دهند، به عنوان مثال، ارسال تصویر سونوگرافی به مراقب یا پزشک متخصص، یکی از راهکارها است که مادران را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز می‌کند.

مدیر گروه آموزش مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: برای انجام مراقبت‌های روتین، مراقبت‌ها را به هر چهار هفته یک بار تقسیم بندی کرده‌ایم، زمانبندی‌ها از قبل انجام شده و بهتر است که مادران از قبل وقت تعیین کنند تا با کم‌ترین مراجعه و یک به یک مراقبت شوند.

وی تاکید کرد: مادران دقت کنند که هنگام مراجعه حضوری و یا انجام آزمایشات، موارد بهداشتی را برای جلوگیری از آلودگی رعایت کنند.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: بنا به توصیه‌هایمان به تمامی افراد جامعه مبنی بر در خانه ماندن و به حداقل رساندن ترددها در محیط خارج از خانه، به مادران باردار نیز چنین توصیه‌هایی را داریم.