آخرین باری که آتشفشان دماوند فوران کرد چه زمانی بود؟
آخرین باری که آتشفشان دماوند فوران کرد چه زمانی بود؟
آرمان تبریز-طبق تحقیقات زمین شناسان، آخرین فوران جدی این کوه آتش فشانی حدود 7هزار و 500 سال پیش به وقوع پیوسته است و از آن سال به بعد دیگر فعالیت جدی آتشفشانی در این منطقه مشاهده نشده و به ثبت نرسیده است.
آرمان تبریز-طبق تحقیقات زمین شناسان، آخرین فوران جدی این کوه آتش فشانی حدود ۷هزار و ۵۰۰ سال پیش به وقوع پیوسته است و از آن سال به بعد دیگر فعالیت جدی آتشفشانی در این منطقه مشاهده نشده و به ثبت نرسیده است.

به گزارش خبر فوری، با وقوع زلزله ۵٫۱ ریشتری در نزدیکی دماوند بسیاری از احتمال فعال شدن مجدد کوه آتشفشانی دماوند سخن گفته اند.  احتیاج به گفتن نیست  که فعال شدن این آتش فشان تا چه حد می‌تواند بر زندگی مردم تهران و حومه تاثیرگذار باشد. به گفته محققان، در شعاع ۱۰۰ کیلومتری این قله آتشفشانی، ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در مناطق شهری و ۲  میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در مناطق روستایی ساکن هستند. از این رو انتظار می‌رود فعال‌شدن این آتشفشان بسته به جهت وزش باد، این جمعیت را تحت تأثیر قرار دهد.

پرسش ها و اما و اگرهای بسیاری در مورد چگونگی شکل گیری کوه آتشفشانی دماوند و احتمال فعال شدندش مطرح است. اگرچه محققان احتمال فعال شدن مجدد دماوند را بالا نمی‌دانند اما بسیاری از آتشفشان شناسان دماوند را یک کوه آتشفشانی نیمه فعال می نامند. وجود چندین چشمه گوگردی و چشمه‌های آب گرم، از شواهد نیمه ‌فعال بودن این آتشفشان است. با این حال، علت اصلی این نامگذاری، سابقه فعالیت و فوران این کوه آتش فشانی است. اکنون پرسش این است. آخرین باری که دماوند فوران کرد به چه زمانی بر می‌گردد؟

آخرین خودنمایی دماوند به چند سال قبل باز می گردد؟

دماوند یک کوه آتشفشانی نیمه‌فعال است که عمدتاً در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران “هولوسین” تشکیل شده و اولین فوران آن حدود ۱٫۷۸ میلیون سال قبل به ثبت شده است. با این وجود، حداکثر تعداد فوران آن طی ۶۰۰ هزار الی ۲۸۰ هزار سال قبل رخ داده است. طبق تحقیقات زمین شناسان، آخرین فوران جدی این کوه آتش فشانی حدود ۷هزار و ۵۰۰ سال پیش به وقوع پیوسته است و از آن سال به بعد دیگر فعالیت جدی آتشفشانی در این منطقه مشاهده نشده و به  ثبت نرسیده است.

اکنون دهانه آتشفشانی دماوند به چه صورتی است؟

قطر دهانه این آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر است که دریاچه‌ای از یخ آن را پوشانده و دودخان‌هایی در اطراف آن وجود دارد.  دودخان یا فومرول به حفره‌ای در پوسته سیاره و اغلب در اطراف آتشفشان‌ها گفته می‌شود که از آن بخار و گازهایی مانند کربن دی‌اکسید، گوگرد دی‌اکسید، هیدروژن کلرید و سولفید هیدروژن خارج می‌شود.

به جز دودخان، نشانه‌هایی از وجود دهانه‌های قدیمی و کاسه‌های آتشفشانی در پهلوهای جنوبی و شمالی کوه ملاحظه می‌شوند که قطر کاسه شمالی به ۹  کیلومتر می‌رسد.