در حال حاضر بهترین شیوه ممکن فعالیت پروژه‌ها با لحاظ تدابیر پیشگیرانه است
در حال حاضر بهترین شیوه ممکن فعالیت پروژه‌ها با لحاظ تدابیر پیشگیرانه است
آرمان تبریز-مدیر نظام فنی و اجرایی آذربایجان شرقی با اشاره به تدوین دستورالعمل مقابله با شیوع بیماری کرونا توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، به تشریح نحوه مدیریت اجرای پروژه های عمرانی در شرایط کرونایی پرداخت.

آرمان تبریز-مدیر نظام فنی و اجرایی آذربایجان شرقی با اشاره به تدوین دستورالعمل مقابله با شیوع بیماری کرونا توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، به تشریح نحوه مدیریت اجرای پروژه های عمرانی در شرایط کرونایی پرداخت.
به گزارش خبرنگار ما؛رحیم میرزایی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: شرایط عمومی جامعه از اول اسفند ماه سال گذشته متاثر از شیوع ویروس کرونا بوده و تقریبا از همان زمان نیز توصیه ها و پروتکل‌هایی از سوی ستاد ملی مبازه با کرونا و مراکز بهداشتی ذیربط دایر بر فاصله گذاری اجتماعی، تعطیلی برخی از مشاغل پرخطر و کاهش فعالیت مراکز و صنوف مرتبط با فعالیت‌های عمرانی ابلاغ شده که همه اینها در توقف و یا تعویق فعالیت پروژه های عمرانی در دو ماه اول شیوع بیماری مذکور موثر بوده است.
وی افزود: دشواری تهیه و تامین مواد و مصالح مورد نیاز برخی از پروژها، لزوم رعایت الزامات بهداشتی و اقدامات ضروری برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در کارگاه‌ها باعث شده که پیمانکاران در رابطه با انجام به موقع تعهدات خود براساس برنامه زمان بندی با چالش در اجرا مواجه شوند.
میرزایی با بیان اینکه مدیریت پروژه‌های عمرانی در دوران شیوع کرونا با توجه به تنوع آن‌ها در عمل دارای مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی است، اضافه کرد: رعایت الزامات بهداشت فردی، دفتری و کارگاهی در پروژه های ساختمانی، تونل و غیره که اجرا در آن‌ها حالت متمرکزتری داشته، محیط کار بسته است و شاغلین دارای تجمع بیشتری هستند نسبت به پروژه های خطی مثل راه از اهمیت بیشتری برخوردار است.
مدیر نظام فنی و اجرائی استان خاطرنشان ساخت: رفع بسیاری از مشکلات پیمانکاران و پروژه های عمرانی در شرایط کرونا مانند سایر بخش‌ها در گرو همکاری نزدیک کلیه عوامل اجرائی اعم از کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران است.
وی ادامه داد: باتوجه به ناشناخته و پیچیده بودن ماهیت بیماری کرونا و سرعت بالای انتشار آن، شرایط ایده آل برای قطع چرخه انتقال، قرنطینه کامل محل‌های شیوع بیماری و توقف موقت فعالیت‌ها و از جمله اجرای پروژه ها است؛ اما بدلیل ملاحظات اقتصادی در حال حاضر بهترین شیوه ممکن، فعالیت پروژه‌ها با لحاظ تدابیر پیشگیرانه است.
میرزایی با بیان اینکه سیاست کلان دولت تأکید بر لزوم حفظ سلامت عوامل دخیل در انجام پروژه‌ها در کنار عدم تعطیلی و یا تعویق پروژه های عمرانی است، توضیح داد: ادامه فعالیت‌های عمرانی باید در چارچوب پروتکل‌های ابلاغی و از جمله نشریه ۸۲۰ سازمان برنامه و بودجه کشور که در شرف نهایی شدن است، صورت گیرد.
وی نقش دستگاه‌های نظارت شرکت‌های مهندسین مشاور و بویژه کارشناسان HSE و هم‌چنین سرپرستان کارگاه‌های شرکت‌های پیمانکاری را در کنترل اقدامات بهداشتی در محیط کارگاه‎‌ها، غربالگری شاغلین در پروژه‌ها، آموزش مداوم آن‌ها و نیز رعایت ضوابط فاصله‌گذاری اجتماعی برای پیشبرد فعالیت‌ها در این چارچوب‌ها مهم برشمرد.
مدیر نظام فنی و اجرائی استان در پایان ابراز امیدواری کرد دستگاه ‌های اجرائی، پیمانکاران و سایر عوامل ذیربط با همکاری یکدیگر و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در قراردادهای فی‌مابین به گونه ‌ای عمل کنند که شرایط ادامه فعالیت‌های عمرانی با رعایت الزمات بهداشتی فراهم شده و با کمترین آسیب به سلامتی شاغلین و هم‌چنین خسارت به پروژه‌ها و پیمانکاران بتوانیم از وضعیت پیش آمده عبور کنیم.