صدام حسین و همسرانش؛ از دختر دایی خشن تا دو زنی که شوهرانشان را به خاطر صدام ترک می‌کنند / آیا پای همسر چهارمی در میان بود؟
صدام حسین و همسرانش؛ از دختر دایی خشن تا دو زنی که شوهرانشان را به خاطر صدام ترک می‌کنند / آیا پای همسر چهارمی در میان بود؟
آرمان تبریز-طبق گزارش نیویورک تایمز، صدام در سالهای پایانی عمرش یک ازدواج چهارم هم داشته است. طبق گزارش‌ها این زن آلمانی الاصل بوده است. با این حال، وجود چنین همسری هرگز رسما تایید نشده است.
آرمان تبریز-طبق گزارش نیویورک تایمز، صدام در سالهای پایانی عمرش یک ازدواج چهارم هم داشته است. طبق گزارش‌ها این زن آلمانی الاصل بوده است. با این حال، وجود چنین همسری هرگز رسما تایید نشده است.

به گزارش خبر فوری، ۲۸ آوریل سالروز تولد صدام حسین است؛ دیکتاتور عراق که در طول سکانداری اش جنایات بسیاری علیه کردهای عراق و نیز مردم ایران و کویت مرتکب شد. فارغ از پرداخت به پرونده سیاه شخص صدام حسین، تا کنون مقالات و گزارش‌های بسیاری در رابطه همسران و فرزندان او نگاشته شده است. در این گزارش سعی داریم مرور اجمالی بر زندگی همسران صدام حسین داشته باشیم.

ساجده طلفاح؛ همسر خشن صدام

طبق گزارش‌های رسمی، دیکتاتور عراق سه بار ازدواج کرد. اولین همسر او ساجده طلفاح، دختر دایی‌اش بود. خیرالله طلفاح دایی صدام بود که رابطه بسیاری خوبی با او داشت. حاصل ازدواج صدام و ساجده دو پسر و سه دختر بود. دو پسر صدام به نام های «عدی» و «قصی» در زمان حمله آمریکا به عراق و چند روز پیش از بازداشت صدام کشته شدند. ساجده و سه دخترش به نام های رنا، رغد و حلا پس از حمله آمریکا از عراق خارج شدند. رغد و رنا در حال حاضر در اردن به سر می‎برند، در حالی که ساجده و حلا در قطر هستند.

ساجده قبل از ازدواج به عنوان معلم مشغول به کار بود، اما پس از ازدواج به دلیل موقعیت ویژه شوهرش در حکومت عراق از زندگی اجتماعی مجللی برخوردار شد؛ طراحان اروپایی لباس‌های گران‌قیمتی برای او طراحی می‌کردند و با ارزش‌ترین انواع جواهرات را به دست می‌آورد.  او بعد از ازدواج شکل و قیافه‌اش را متحول کرد؛ موهایش را بلوند کرد و صورتش را با کرم پودرهای مرغوب آرایش می‌نمود.

برخی ادعا می‌کنند که ساجده دقیقاً مانند شوهرش خشن و حریص بود و زنانی که با خانواده او در تماس بودند، می‌گفتند این زن ظالم است و با خدمتکارانش با خشونت رفتار می‌کند.

یکی از خدمتکاران ساجده روایت کرده است که او یکبار سگ خود را به عنوان مجازات جلوی آفتاب داغ بست تا از شدت تشنگی و گرسنگی زوزه بکشد.

ساجده همراه دخترانش پس از سقوط صدام به اردن گریخت تا از آنجا به انگلیس یا آمریکا برود اما ویزای او صادر نشد. برخی منابع رسانه‌ای در سال ۲۰۱۵ میلادی از مرگ او در یکی از بیمارستانهای اردن خبر دادند. اطلاعات زیادی از مرگ او منتشر نشد.

سمیره شاه بندر؛ همسر مورد علاقه صدام

سمیره شاه بندر همسر دوم صدام است. صدام از او نیز پسری به نام علی به دنیا آورد که صدام هیچگاه به او حق قانونی نداد. پس از حمله نیروهای آمریکایی به عراق در سال ۲۰۰۳ سمیرا به همراه پسرش به لبنان فرار کرد و از آنجا عازم کانادا شد. ازدواج صدام و سمیره بسیار عجیب است. سمیره همسر  نورالدین صافی (مدیر عامل هواپیمایی عراق) بوده است. او ابتدای دهه هشتاد به دیدار صدام حسین می‌رود. این دو پس از چند دیدار عاشق یکدیگر می‌شوند و صدام به زور صافی را مجبور می کند که همسرش را طلاق دهد. مدتی بعد هم سمیره را به عقد خود در می‌آورد.

طبق برخی گزارش‌ها، سمیره همسر مورد علاقه صدام بوده است و معمولا احساسات درونی خود را جلوی او افشا می‌کرده و با او درد دل می‌کرده است. ساندی تایمز لندن مدتی قبل مصاحبه ای با سمیره داشت و سمیره از این گفت که حتی صدام یک بار جلوی او گریه کرده است.

شاه بندر در این مصاحبه گفت نگهبانان شخصی صدام، وی و فرزندش علی را در جنگ آمریکا علیه عراق از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل می کردند. صدام نیز هفته دوم جنگ با آنان ملاقات کرد و تلاش کرد که نگرانی شان را برطرف کند. اما روز سقوط بغداد نگران و ناراحت به دیدارشان رفت؛ زیرا پی برده بود که به او خیانت شده است. صدام به همین دلیل شروع به اشک ریختن کرد.

همسر دانشمند صدام

همسر سوم صدام، ندال الحمدانی مدیرکل مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی در شورای تحقیقات علمی عراق بود که مانند سمیرا مجبور به ترک شوهرش شده بود. از سرنوشت ندال اخبار زیادی منتشر نشده اما طبق برخی اخبار، او اکنون در یک کشور غربی زندگی می‌کند.

آیا پای همسر چهارم هم در میان است؟

طبق گزارش نیویورک تایمز، صدام در سالهای پایانی عمرش یک ازدواج چهارم هم داشته است. طبق گزارش‌ها این زن آلمانی الاصل بوده است. با این حال، وجود چنین همسری هرگز رسما تایید نشده است.

منبع: خبر فوری

  • منبع خبر : خبر فوری