برنامه ریزی برای افزایش ۸۰۰ هزار تنی انواع محصولات کشاورزی استان در سال ۹۹
برنامه ریزی برای افزایش ۸۰۰ هزار تنی انواع محصولات کشاورزی استان در سال ۹۹
آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برنامه ریزی برای افزایش 800 هزار تنی انواع محصولات دام و طیور، زراعت، باغبانی و ... برای بخش کشاورزی استان در سال 99 خبر داد.

آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برنامه ریزی برای افزایش ۸۰۰ هزار تنی انواع محصولات دام و طیور، زراعت، باغبانی و … برای بخش کشاورزی استان در سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما؛  مهندس اکبر فتحی در جلسه شورای معاونین و مدیران که در اتاق جلسه برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای تمامی مومنین روزه دار در ماه ضیافت ا… و بیان این مطلب افزود: خانواده بزرگ بخش کشاورزی استان علیرغم مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا در سطح کشور و استان، با تلاش مضاعف و بی دریغ خود می کوشد تا کوچکترین خللی در تهیه و تامین مایحتاج غذایی مردم بوجود نیاید.

وی، ادامه داد: با توجه به قرار داشتن مزارع در فصل داشت و لزوم رصد و پایش تولیدات گیاهی به لحاظ تغذیه گیاهی، آبیاری و مبارزه با انواع آفات و بیماری ها باید گفت که مراحل داشت به مراتب سخت تر و مهم تر از مرحله کاشت می باشد.

مهندس فتحی با اشاره به آفت سنک در مزارع کلزا، اظهار نمود: این آفت موجب کاهش ۸۰ درصدی محصول تولیدی می شود و رصد و پایش مزارع کلزا از نظر میزان آلودگی به آفت مذکور بایستی بموقع توسط کارشناسان و متخصصین کشاورزی انجام و راهنمائی های لازم در خصوص نحوه مبارزه با این بیماری به کشاورزان ارائه گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه با تاکید بر رعایت دقت و بازرسی مناسب و بهینه مزارع توسط کارشناسان، و خاطرنشان ساختن این موضوع که علف های هرز در بعضی از مواقع می توانند ۱۰۰ درصد مزارع را از بین ببرند، تصریح نمود: کارشناسان کشاورزی در بازدید از مزارع بایستی دقت لازم و کافی را داشته باشند تا بموقع بتوانند انواع آفات و بیمارهای مزارع را شناسایی و تمهیدات مناسب در راستای مبارزه و پیشگیری از این موارد را بکار گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت جهش تولید در بخش کشاورزی، ادامه داد: نامگذاری سال ۹۹ از طرف مقام معظم رهبری تحت عنوان سال جهش تولید نشانگر ضرورت و اهمیت تحقق این امر در بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و علی الخصوص کشاورزی می باشد اگر بتوانیم تولیدات دیم محصولات کشاورزی استان را با تغذیه به موقع، مبارزه با آفات و بیماریها و آبیاری به موقع بارانی از یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم به یکهزار و ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار ارتقاء دهیم یعنی فقط ۱۰۰ کیلوگرم افزایش تولید داشته باشیم در این صورت جهش تولید در واحد سطح با شیب ملایم اتفاق خواهد افتاد.

مهندس فتحی با بیان مجدد این موضوع که ۸۰۰ هزار تن افزایش تولید در زیربخش های مختلف از جمله دام و طیور، زراعت، باغبانی و … برای بخش کشاورزی استان در سال ۹۹ تعریف شده است، گفت: برای تحقق و عینیت بخشیدن به این کار، واحدهای مختلف شیوه نامه و نحوه انجام اقدامات حوزه کاری خود در راستای افزایش تولید را تهیه و در اسرع وقت اعلام نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی از انتخاب ۲ نفر از مجموع ۹ نفر از برگزیدگان برتر مروجین سامانه پهنه بندی کشوری از استان آذربایجان شرقی، تصریح کرد: این مهم امری مبارک و امیدبخش است و باید از این عزیزان در استان نیز به نحو شایسته تقدیر و تجلیل بعمل آید.

مهندس فتحی ضمن تشکر از مدیران صداوسیمای استان آذربایجان شرقی به ویژه واحد اطلاعات و اخبار در انعکاس اخبار بخش کشاورزی استان افزود: استفاده از ظرفیت صدا وسیمای مرکز آذربایجان شرقی در زمینه ترویج کشاورزی و انتقال یافته های جدید علوم و فنون کشاورزی به کشاورزان و بهره برداران کشاورزی می تواند نقش بسزایی در افزایش تولید و جهش تولید محصولات زراعی استان ایفا نماید.

وی با اشاره به مشکل بوجود آمده در خصوص عدم تحویل نهاده های دامی توسط وارد کنندگان این نهاده ها به دامداران و مرغداران استان، گفت: خوشبختانه با پیگیری های مستمر معاونت بهبود تولیدات دامی استان ، نهاده های مذکور از طریق شرکت پشتیبانی دام تامین و در حال حاضر مشکل حادی در این خصوص وجود ندارد.

مهندس فتحی در خصوص بند الف تبصره ۱۸ نیز، اظهار کرد: نهضت توسعه و افزایش گلخانه ها در سطح استان با اتکاء به این منابع شکل گرفته است، لذا یارانه پروژه های گلخانه ای باید بموقع تامین و پرداخت گردد تا اجرا و عملیاتی ساختن این طرحها با موانع خاصی برخورد نکند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود با تبریک مجدد خود مبنی بر انتخاب شایسته و قاطع دکتر خاوازی به عنوان وزیر جهادکشاورزی از طرف مجلس شورای اسلامی، تاکید نمود: نقش و اهمیت منابع انسانی اعم از کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی در توسعه و رونق کشاورزی استان، غیرقابل انکار و چشمگیر است، ارج نهادن به منابع انسانی و مدیریت یکپارچه استانها و اصلاح ساختارها و شروع آن از مراکز تحقیقاتی؛ جزو اهداف و برنامه های دکتر خاوازی وزیر محترم جهادکشاورزی است.

 

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان