حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در برنامه زنده تلویزیونی آیدین یاشا
 حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در برنامه زنده تلویزیونی آیدین یاشا
آرمان تبریز-دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت؛ همه افراد فاصله گذاری فیزیکی را بصورت هوشمندانه رعایت و به طور کامل بهداشتی فردی را رعایت کنند.

آرمان تبریز-دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت؛ همه افراد فاصله گذاری فیزیکی را بصورت هوشمندانه رعایت و به طور کامل بهداشتی فردی را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز دکتر صومی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ، بمناسبت هفته سلامت و وضعیت بیماری کرونا در استان روز سه شنبه دوم اردیبهشت ماه نودو نه ، در برنامه زنده تلویزیونی آیدین یاشا حضور یافت.
دکتر صومی ضمن عرض تبریک سالروز تاسیس سپاه ، فرارسیدن هفته اول اردیبهشت ماه را که هفته سلامت نامگذاری شده است خدمت تمامی مدافعان حوزه سلامت و امسال با شیوع بیماری کرونا که همه جامعه را تحت تاثیر قرارداده است یعنی به جزما که متولیان اصلی سلامت هستیم ۷۵درصد بقیه افراد وسازمانها وارگانهای اجرایی نیز همه در جهت حوزه سلامت فعالیت می کنند تبریک عرض می کنم .
دکتر صومی با اشاره به شعار امسال هفته سلامت که حمایت از مدافعان سلامت نامگذاری شده است افزود : گروهی مانند همکاران ما در خط مقدم حوزه سلامت که ما  آنان را به عنوان مدافعان سلامت ، و هر فردی که به این مجموعه کمک کند به اندازه نقشی که ایفا کرده آنان را نیز به عنوان حامی مدافعین سلامت می شناسیم ودر این راستا مردم که به هر نحوی فردی وبه صورت سازمانی و… کمک کرده اند اگر به صورت نقشی در نظر بگیریم باید بگوییم ۵۰ درصد حامی مدافعین سلامت ، نظام اجرایی نبوده ، بلکه خود مردم همیشه در صحنه می باشند.
رئیس دانشگاه با اعلام وضعیت بیماری کرونا در استان در طی دو روز گذشته اظهار داشت : روز یکشنبه سی ویکم فروردین ماه نودو نه ، ۹۰ نفر مورد مثبت ودیروز دوشنبه یکم اردیبهشت نودو نه ، ۱۸۲ نفر مورد مثبت اعلام شده داشتیم ودلیل عمده افزایش آمار بستگی به دعوت افراد به آزمایشگاه ، افرادی که با وضعیت عمومی بدی به بیمارستانها مراجعه می کنند ویا کسانی که از طریق غربالگری معرفی شده اند بوده است .
رئیس دانشگاه ادامه داد: از نظر بستری فعلا در حالت پایدار قرارداریم ، در بحث غربالگری ، در مراکز ۱۶ ساعته ، نمونه برداری از افراد ومراجعین سرپایی انجام گرفته ، دیروز از بین ۵۰۰ نمونه آزمایش ۱۸۲ نفر مثبت شد وباید گفت: ۳۰ درصد افرادی که به مراکز سلامت سرپایی و۱۶ ساعته  مراجعه کرده اند و از آنان نمونه گرفته شده است مثبت اعلام شده اند ومردم وقتی با علایم شدید روبرو بوده به بیمارستانها و وقتی علائم خفیف بیماری در خود احساس می کنند به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کرده اند که ما تعدادی از این افراد را از طریق ثبت در سامانه سلامت ، یا در مرحله غربالگری ، ویا علامت دار بوده و به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کرده اند شناسایی کرده ایم .
وی گفت: همه باید بدانیم که ویروس در جامعه جریان دارد وبرداشتن محدودیتها دلیل بر نبود ویروس کرونا نیست و ویروس زمانی مهار خواهد شد که فاصله گذاری فیزیکی رعایت شود واستان ما هنوز اوج یا پیک بیماری را تجربه نکرده است وما همچنان نگران هستیم، ۲۵درصد احتمال دارد در دو هفته آتی به طرف اوج بیماری حرکت کنیم .
دکتر صومی در ادامه گفتگو در برنامه زنده تلویزیونی آیدین یاشا از مردم خواست فاصله گذاری فیزیکی را بصورت هوشمندانه رعایت و به طور کامل بهداشتی فردی را رعایت کنند وهر کسی به تناسب شغل وبا تعهدی که نسبت به آن شغل داده باید بتواند تمهیداتی را انجام دهد که هم مراجعین وهم کارکنان به بیماری مبتلا نشوند و خدمتی که انجام می دهند باید بطور صحیح ، طبق پروتکل های ارائه شده انجام پذیرد تا فردی در هر صنفی به این بیماری مبتلا نشود، که با مبتلا شدن هر فردی بار اقتصادی سنگینی بر جامعه تحمیل می شود و یا با از دست دادن جان خود ما سرمایه عظیمی را از دست می دهیم .
دکتر صومی در پایان سخنانش با بیان اینکه در جلسه ای که امروز با حضور کلیه روسای مراکز آموزشی ودرمانی تشکیل شده بود تصمیم گرفته شد: سعی وتلاش مجموعه دانشگاه بر این باشد که با رعایت موازین بهداشتی از انتشار ویروس جلوگیری کرده ودر حوزه درمان نیز بتواند بیماران را بستری وخدمات بهینه ای به بیماران ارائه نماید ودر مبادی مراکز درمانی وبیمارستانها ورودی وخروجی بیماران علامت دار کاملا از هم دیگر منفک شود.