آیا ویروس کرونا می‌تواند روی کفش‌های شما لانه کند؟
آیا ویروس کرونا می‌تواند روی کفش‌های شما لانه کند؟
آرمان تبزیز-یک مطالعه جدید از یک بیمارستان در چین نشان داد که نیمی از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کروناویروس را روی کفش‌های خود حمل کرده اند، اما هنوز هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد.
آرمان تبریز-یک مطالعه جدید از یک بیمارستان در چین نشان داد که نیمی از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کروناویروس را روی کفش‌های خود حمل کرده اند، اما هنوز هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد.
یک مطالعه جدید از یک بیمارستان در چین نشان داد که نیمی از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کروناویروس را روی کفش‌های خود حمل کرده اند، اما هنوز هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد.
این مطالعه که در ماه آوریل در ژورنال پزشکی به نام بیماری‌های عفونی در حال ظهور (EID) منتشر شد نشان داد که کفش‌ها ازجمله مواردی هستند که ویروس را با خود حمل می‌کنند.
اما، از آنجا که نمونه‌های آزمایش شده در بیمارستان بوده و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی مورد بررسی قرار گرفته اند هنوز قطعیتی وجود ندارد که ویروس بتواند روی کفش‌های شما زندگی کند.

 یک پرسش مهم وجود دارد، چقدر احتمال دارد که ویروس کرونا روی کفش‌های من جمع شود؟ به گفته خبرنگار تحقیقاتی ان بی سی، ویکی نگوین، “بسیار بعید” است که ویروس روی کفش جمع شود مگر این که در خانه سالمندان، بیمارستان یا فضای دیگری که افراد مریض زیادی داشته باشد کار کنید.

حتی اگر ویروس روی کفش شما جمع شود، مراکز کنترل بیماری ایالات متحده (CDC) تأکید می‌کنند که اگرچه ممکن است فرد با لمس یک سطح یا شیء آلوده و سپس لمس دهان، بینی یا چشم خود، COVID-۱۹ را دریافت کند. اما تصور نمی‌شود این اصلی‌ترین شیوه انتشار ویروس باشد.

چه مدت ویروس کرونا می‌تواند روی کفش زندگی کند؟
تاکنون مطالعه‌ای صورت نگرفته است که دقیقا مشخص کند طول مدت زندگی ویروس بر روی پارچه‌ها یا سطوح نرم چه میزان است. مطالعه‌ای که در روز ۱۶ آوریل در مجله پزشکی نیو انگلند منتشر شد، نشان داد که این ویروس در پلاستیک و فولاد ضد زنگ پایدار است. این زمان پایداری تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

این مطالعه همچنین نشان داد که این ویروس می‌تواند تا ۴ ساعت روی مس، روی مقوا تا ۲۴ ساعت و در آئروسل‌ها تا سه ساعت روی مس زندگی کند.

چه اقدامات پیشگیرانه‌ای می‌تواند انجام شود؟

اکثر منابع توصیه می‌کنند که مردم در تلاش برای جلوگیری از شپوع ویروس، به فاصله گذاری اجتماعی ادامه داده و از حضور در مناطق شلوغ خودداری کنند. نگوین همچنین توصیه کرده است که به محض ورود به خانه خود کفش خارج از منزل را از پا در آورده و کفش تمیز بپوشید و با کفش آلوده وارد خانه شوید.

مثل همیشه، مراقب باشید دست‌های خود را بعد از دست زدن به هر سطح آلوده بالقوه حداقل با آب گرم و صابون بشویید و از لمس صورت خود جلوگیری کنید.

چگونه می‌توان کفش را با خیال راحت تمیز کرد؟
نگوین توصیه کرد اگر کفشتان شرایط استاندارد دارد در ماشین لباسشویی و طبق دستورالعمل شرکت سازنده کفش این کار را انجام دهد. بهتر است از آب گرم برای شستشو استفاده کنید و بعد از شستشو کفش را با دمای مناسب خشک کنید. در غیر این صورت کفش‌ها را در یک لگن آب گرم با مواد شوینده شتسشو دهید.