توجه ویژه به تنوع و کیفیت در برنامه های نوروزی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی
توجه ویژه به تنوع و کیفیت در برنامه های نوروزی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی
آرمان تبریز-ميزان استقبال مخاطبان از برنامه هاي راديو و تلويزيون به ويژه در ايام نوروز همواره مورد توجه رسانه ها بوده است. هر کدام از شبکه هاي سراسري و مراکز استاني سعي مي کنند برنامه ريزي خاصي در چينش و انتخاب کنداکتور خود داشته باشند.

آرمان تبریز-میزان استقبال مخاطبان از برنامه های رادیو و تلویزیون به ویژه در ایام نوروز همواره مورد توجه رسانه ها بوده است. هر کدام از شبکه های سراسری و مراکز استانی سعی می کنند برنامه ریزی خاصی در چینش و انتخاب کنداکتور خود داشته باشند. به بهانه فرا رسیدن نوروز و نوشدن طبیعت، پای صحبت های مهندس مرتضی صفری مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی نشستیم تا برنامه های پیش بینی شده در این شبکه را از زبان ایشان جویا و به اطلاع مخاطبان و علاقمندان این شبکه برسانیم .

 1. آقای مهندس صفری در ابتدای سخن ، چه تمهیدات شاخصی برای برنامه های نوروزی شبکه سهند تدارک دیده اید ؟

ضمن تبریک اعیاد ماه مبارک رجب خصوصاً ولادت باسعادت مولای متقیان حضرت علی (ع) و عید نوروز خدمت مردم فهیم و ولایتمدار استان آذربایجان شرقی، باید خدمتتان عرض کنم که شبکه سهند امسال با ویژه برنامه‌های جذاب و شاد، فیلم‌های شاخص سینمایی، سریال طنز و … به استقبال بهار ۹۸ خواهد رفت و تمامی ویژه‌زبرنامه‌ها برای ایجاد اوقاتی خوش برای مخاطبان و سرگرم کردن آنها در تعطیلات است . ما تلاش کرده ایم همه ایده ها و اهدافی که مد نظر ما در تولید و پخش برنامه هاست در یک برنامه خاصی خلاصه نشود و بتوانیم در تمامی برنامه ها به خواسته های مخاطبان پاسخگو باشیم . در حد توان سعی می کنیم خوراک فکری و فرهنگی متنوعی در اختیار مخاطبان قرار دهیم و سطح کیفی برنامه ها را بالا ببریم. در کل در برنامه های نوروزی امسال تمام تلاش بر این است که به دنبال سوژه های جدید و نو باشیم.

 1. پخش برنامه های نوروزی از کی شروع خواهد شد و تا چه تاریخی ادامه خواهد داشت؟

برنامه‌های نوروزی صدا وسیمای مرکز آذربایجان شرقی از ۲۵ اسفند (با برنامه زنده باهارلیق) شروع و تا ۱۶ فروردین یعنی تا مبعث نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی ( ص ) ادامه خواهد داشت. در طول این مدت برنامه های مختلفی اعم از سریال ، برنامه های تأمینی ، فیلم سینمایی، مستند، انیمیشن، مسابقه، برنامه های ترکیبی، برنامه های گفتگو محور، برنامه معارفی و برنامه های مختلف مرتبط با راهیان نور با اعزام چندین اکیپ مختلف به آن مناطق و برقراری ارتباط های مستقیم مختلف و متنوع رادیویی و تلویزیونی با مناطق عملیاتی جنوب به روی آنتن خواهند رفت .

 1. عمده تفاوت برنامه های نوروزی امسال با برنامه های نورزی سال های قبل چیست ؟

با توجه به تکثر رقبای رسانه ای و ذائقه مختلف مخاطبان رادیو و تلویزیون ، جذابیت و تنوع دو ضرورت مهم برای هر رسانه ای هستند. ما سعی کرده ایم در کنار پاسخ به نیازهای سرگرمی و تفریحی مخاطبان در این ایام ، استانداردهای کیفی و محتوایی برنامه ها را نیز تقویت کنیم . بنده و همکارانم در حوزه های مختلف مدتی است که سعی داریم با برخی تغییرات در سیاست‌گذاری‌های برنامه ای به سمت ارتقای کیفی برنامه ها گام برداریم و امسال نیز برای باکس نوروزی شبکه سهند علاوه بر چندین برنامه مختلف ، سریال طنز “تاپیلمیش” را در نوبت پخش قرار داده ایم که از روز سوم فروردین هر شب ساعت ۲۲ به روی آنتن خواهد رفت. شاد بودن برنامه ها در نوروز مهمترین شاخصه هر برنامه ای است و همه عوامل و برنامه سازان تلاش‌ شان بر این است که رویکرد برنامه ها، شادی آفرین و بارنشاط باشد . این رویکرد هم منجر به جلب نظر بیشتر و رضایت مخاطب خواهد شد و هم می تواند سطح و عمق اثربخشی رسانه را افزایش دهد.

 1. آیا بعد از اتمام برنامه های مناسبتی از جمله نوروز ، نظر سنجی در مورد آنها صورت می گیرد ؟

واحد پژوهش صدا و سیما در مراکز و مرکز افکار سنجی در سازمان صدا و سیما مسئول انجام چنین نظرسنجی در رسانه ملی است . گاهاً نظرسنجی ها به صورت موردی و لحظه ای اتفاق می افتد و گاهاٌ به صورت کلی. نظر سنجی در مورد برنامه های نوروز چند سالی است که انجام و در نشست های مختلف رسانه ای در اختیار مردم قرار می گیرد. در این نظر سنجی ها میزان رضایت از برنامه‌های پخش شده، افزایش یا کاهش مخاطب نسبت به سال های قبل و میزان مخاطبان نوروزی رسانه نسبت به دیگر برنامه ها بررسی می شود.

 1. عمده ترین برنامه های شبکه استانی سهند در این ایام شامل چه برنامه هایی خواهد بود؟ پخش زنده پیام های نوروزی مقام معظم رهبری و رییس جمهور ، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز و استاندار اولین آیتم برنامه های شبکه سهند در سال جدید خواهد بود. سریال”تاپیلمیش” محصول گروه فیلم و سریال شبکه سهند از سوم فروردین هر شب ساعت ۲۲ به روی آنتن می رود. همچنین پخش سریال “روزهای بی قراری۲ ” تولید مرکز آذربایجان شرقی سریال دیگری است که در نوبت پخش یکی از شبکه های سراسری قرار دارد و در روزهای ابتدایی سال تقدیم بینندگان سیمای جمهوری اسلامی ایران خواهدشد.پخش ویژه برنامه شبانه” بیر گئجه ـ بیر گوروش” ، ویژه برنامه “باهارلیق” و ” سهندآوا ” در آغازین روزهای سال ۹۸ از برنامه های جدید سیمای مرکز آذربایجان شرقی است. در کنار این برنامه ها ، پخش ده ها فیلم سینمایی متنوع در ساعات مختلف شبانه روز انتخاب و آماده پخش است.پوشش سفر معنوی ” راهیان نور” با اعزام چندین اکیپ به آن مناطق ، پخش مستندهای ” آذربایجان سرزمین زیبایی ها” ، “نوروز در آذربایجان” ، “سفرنامه آذربایجان” ، “ارسباران و طبیعت” ، برنامه های “خاطره لر” ، ” آئین لار ـ اویونلار” ، ” کندیمیز” و ” نازبالالار”  بخشی از برنامه های دیگری است که در کنداکتور عیدانه شبکه سهند در نظر گرفته شده است . همچنین برنامه ریزی های لازم برای مناسبت های ملی و مذهبی در اولین روزهای سال جدید از جمله وفات حضرت زینب سلام الله علیها ، شهادت امام موسی کاظم علیه السلام ، روز جمهوری اسلامی ، روز طبیعت و مبعث مبارک ختم رسل حضرت محمد مصطفی صلی الله انجام شده و در این ایام با برنامه های مناسب در خدمت بیننده های شبکه سهند خواهیم بود. 
 2. چه تمهیداتی در رادیو برای نوروز در نظر گرفته شده است؟شبکه استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی با تولید و پخش برنامه های خود را از دهه سوم اسفندماه شروع و به استقبال بهار رفته است. ویژه برنامه های ” تحویل سال ” ، ” باهار هاواسی ” ، ” ائل بایرامی ـ ایل بایرامی ” ، ” دعوت ” ، پخش نمایش های رادیویی چرچی نوروز ـ نوروز عمی ـ شخته ننه ـ بایرام بالیقلاری و بادبادک مهربان ؛ ” قند و عسل” ؛ ” هفت سین ” ؛ مجموعه داستانی “عشق فسانه سی” ؛ “مسابقه ستاره ها”  ؛ برنامه
 3. موسیقیایی” ۳۰۰۰۰۴۱۱” ، ” نقش خیال ” ، ” راهیان نور ” ، ویژه برنامه گردشگری ” ایران را بگردیم” ؛ رله شبهای ایران ؛ ” محفل نوروزی” ؛ ” چرتکه” ، “دانیشیق”، ” اوز به اوز ” و برنامه ” ائل سوزی ” بخشی از تمهیداتی است که در رادیو برای
 4. سال جدید در نظر گرفته شده است . برنامه های سحرگوروشی ، ائویمیز ، رحمت قاپیسی، آخشاملار سسی ، سیزلر ـ مسولار و روزنه نیز برنامه هایی هستند که از آنتن رادیو شهری مراغه تقدیم شنوندگان خواهد شد .​ 
 5. با توجه به اهمیت برنامه های رادیو برون مرزی مرکز آذربایجان شرقی برای شنوندگان خارج از کشور علی الخصوص جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز ، آیا در این رادیو نیز برنامه هایی در ارتباط با نوروز پخش خواهد شد ؟

رادیو برون مرزی تبریز همچون سال های قبل برنامه های مفرح و ویژه ای برای شنوندگان خود در خارج از کشور آماده پخش دارد. ترجمه و پخش پیام نوروزی مقام معظم رهبری و شعار سال ، ” ایلن سنه چای دئمیشم ” ؛ ” دونیا اوتن ایلده ” ؛ ” ساغلام حیات ” ؛ ” چهل سالگی انقلاب ” ؛ ” عابیده لر ـ جاذیبه لر ” ؛ ” سیزه سلام ” ؛ پخش نمایش های رادیویی متنوع  ؛ ” آموزش زبان فارسی ” با هدف آموزش اصطلاحات پرکاربرد گردشگری ؛ “سلام دینله ییجی” ؛ ” چراغ ” ؛ معرفی شهر تبریز در برنامه ” تبریز ” و ” اسلام غنچه لری ” از گروه کودک و نوجوان برنامه هایی هستند که در کنداکتور رادیو برون مرزی تبریز برای مخاطبان آذری زبان منطقه قفقاز و جمهوری آذربایجان پیش بینی شده است.

 1. از تلویزیون ، رادیو و رادیو برون مرزی صحبت به میان آمد . در مورد بخش خبر که جزو نقاط قوت شبکه سهند است صحبت کنید که در این حوزه چه برنامه هایی را پیش بینی کرده اید ؟

پوشش خبرهای مربوط به ایام نوروز در استان با تهیه و پخش گزارش از آمادگی استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی ، تهیه و پخش مجموعه گزارشهایی از جاذبه های دیدنی و گردشگری ، فعالیت ها و اقدامات سازمانها و نهادهای دخیل در ارائه خدمات به مسافران ، تهیه گزارش از مسافران نوروزی ، پخش توصیه های مربوط به ملزومات و اقدامات قبل و حین سفر ، معرفی سوغات و هدایا و صنایع دستی ویژه استان ، اخبار و اطلاعات و آمار مربوط به میزان حضور مسافران و گردشگران نوروزی و استقبال از آثار و اماکن تاریخی استان ، ارسال گزارش های خبری و تولیدی به بخش های خبری شبکه های سراسری ، تهیه گزارش از نقاط گردش پذیر و پخش اطلاعات مربوط به وضعیت ترافیک جاده ای و توصیه های پلیس در ایام نوروز از برنامه هایی است که در معاونت خبر به آنها پرداخت خواهد شد.

 1. اگر فکر می کنید مطلبی از قلم افتاده است را بیان بفرمایید ؟

یک نکته مهم را می خواهم خدمت مردم متدین و انقلابی استان عرض کنم و آن اینکه امسال در طلیعه دهه پنجم انقلاب اسلامی نگاه ویژه ای به بیانیه گام دوم انقلاب خواهیم داشت و قطعاً از نخستین روزهای سال ۹۸، این بیانیه و همچنین شعار سال آینده که از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام خواهد شد، جزو محورهای اصلی ما در رادیو، تلویزیون و بخش های خبری خواهد بود.

اما در کنار همه برنامه هایی که ذکر شد ، پخش گلچینی از بهترین و جدیدترین مستندها ، دعوت از چهره‌های فرهنگی ، ورزشی ، هنری ، چهره های مستعد و چهره‌های مردمی ، اجرای مسابقات مختلف در رادیو و تلویزیون ، ارتباط با ستاد تسهیلات سفر استان ، همکاری تنگاتنگ با پلیس راهنمایی و رانندگی ، اورژانس ، هلال احمر و هواشناسی استان ، اطلاع رسانی در حوزه سلامت ، پخش تولیدات متنوع انیمیشن ، اجرای موسیقی های زنده ، پخش کلیپ های ویژه ، وله و آیتم های کوتاه از معرفی اماکن دیدنی و تاریخی ، مجموعه های نمایشی طنز کوتاه ، گزارشهای مختلف از تبریز و شهرستان ها ، پرداخت به مناظر طبیعی و دیدنی و همچنین معرفی آیین ها و آداب و رسوم مردم نقاط مختلف استان در نوروز از دیگر پیش بینی هایی است که حوزه ها برای این ایام در نظر گرفته اند. ما به عنوان عضوی از رسانه ملی در این برهه حساس تلاش می کنیم در کنار هدایت و تنویر افکار عمومی ، با تمام توان پیشرفت ها، رویش‌ها و خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی را برای مردم عزیز ایران و سایر مخاطبان معرفی و جریان‌سازی کنیم.

 1. و اما سخن پایانی :

خداوند بزرگ را شاکریم که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با همه فراز و نشیب هایی کـه به خود دید، چهار دهه تـلاش، مقـاومت، بیـداری، ایستادگـی، پیشـرفت، آبادانـی، استقـلال و آزادی خود را جشــن گرفت و بـا اقتدار و در اوج نشاط ، پختگی و سرزندگی، در گام دوم، وارد دهه پنجم حیات خود شد.
ما امیدواریم در سایه رهنمودها و منویات حکیمـانـه رهبر فرزانـه انقلاب اسـلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در سال جدید با همدلی ، همراهی و همکـاری و مدیریت جهـادی در تحقـق بیانیـه “گـام دوم انقلاب”مقتـدرانه گـام های جـدی برداریم و بـا افـزایش امید به آینده و رفع نواقص؛ بالندگی، پویایی و عزت ایران اسلامی ؛ و بهروزی و آرامش مردم عزیز و همیشه در صحنه را رقم زنیم.

با احترام مجدد