حکمروایی خوب و افزایش کیفیت نهادی لازمه جهش تولید
حکمروایی خوب و افزایش کیفیت نهادی لازمه جهش تولید
آرمان تبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: اگر بتوانیم با یک حکمروایی مطلوب کیفیت نهادی را افزایش دهیم تا بخش خصوصی به سیاست‌های دولت و مجلس اطمینان بیشتری حاصل کند شاهد موج افزایشی و جهش در تولید خواهیم بود.

آرمان تبریز-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: اگر بتوانیم با یک حکمروایی مطلوب کیفیت نهادی را افزایش دهیم تا بخش خصوصی به سیاست‌های دولت و مجلس اطمینان بیشتری حاصل کند شاهد موج افزایشی و جهش در تولید خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، داود بهبودی در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: به نظر من انتخاب شعارهای سال از سوی مقام معظم رهبری به منظور هم افزایی انرژی های درونی داخل کشور اعم از دولتی و غیر دولتی و تمرکز روی موضوعی واحد که به احتمال قوی چالش موجود کشور است، صورت می گیرد.
وی افزود: تولید یکی از مهمترین شاخص های رشد اقتصادی در دنیا به شمار می رود؛ اما تولید برای کشور ما علاوه بر نمود موفقیت در رشد اقتصادی، رونق و جهش تولید، می تواند نمود موفقیت مقاومت اقتصاد کشور در مواجهه با موج وسیعی از تحریم ها و ناملایمتی های بین المللی باشد؛ بر همین اساس در سال های گذشته روی محور اقتصاد و تولید تاکید شده است.
بهبودی با اشاره به شعار سال گذشته کشور مبنی بر «رونق تولید» تصریح کرد: بررسی های کارشناسی سازمان های بین المللی، یک رشد منفی را برای اقتصاد ایران پیش بینی می کردند ولی آنچه در عمل اتفاق افتاد غیر از این پیش بینی ها بود و ما توانستیم در صادرات غیرنفتی افزایش ایجاد کنیم و در سطح کلان رشد اقتصادی بدون نفت ما منفی نبوده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته به غیر از بخش نفت که میزان صادرات عمدتا متاثر از تحریم های یکجانبه آمریکا است در سایر بخش های اقتصادی، کشاورزی و صنعت افزایش تولید ایجاد کردیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی به وقفه ناشی از موج کرونایی آخر سال هم اشاره و اضافه کرد: اگر این وقفه نبود حتی شاخص ها می توانست رشد اقتصادی مثبت را نشان دهد.

افزایش موج سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی

بهبودی اذعان داشت: در مجموع با وجود همه موانع و مشکلات موجود کشور در ساختار نظام اجرایی، قوانین و مقررات، نااطمینانی های پیش روی فعالان اقتصادی و تلاش نظام استکبار برای ایجاد رکود شدید تولید و افزایش بیکاری در کشور، وضعیت تولید ما منهای بخش نفت رضایت بخش بود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در عین حال خاطرنشان ساخت: در آذربایجان شرقی هم صادرات غیرنفتی جهش مطلوبی داشت و در عرصه تولید و اشتغال اتفاقات خوبی افتاد و سال گذشته شاهد افزایش موج سرمایه گذاری در استان بودیم.

جهش تولید با روال عادی حمایتی اتفاق نمی افتد

این اقتصاددان ابراز داشت: وقتی از جهش تولید صحبت می کنیم منظور یک روال عادی برای توجه به امر تولید نیست؛ جهش تولید یعنی اینکه می خواهیم موفقیت خود را در عرصه تولید به منصه ظهور برسانیم و مردم، فعالان اقتصادی و منتفعان عرصه تولید احساس کنند که در صحنه تولید اتفاق جهش گونه ای افتاده است.
وی افزود: برای بسترسازی چنین هدفی دولت باید با ارائه بسته های حمایتی، درصدد پشتیبانی تولید و جذب سرمایه گذاری باشد و از مجلس جدید هم انتظار داریم بسترهای قانونی لازم را برای حمایت از تولید و سرمایه گذاری ایجاد کند.

تأثیر اقتصاد دنیا از موج کرونایی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه امسال با عارضه موج کرونا مواجه هستیم که تولید را در همه جای دنیا دچار مشکل و بسیاری از فعالیت های اقتصادی در بخش خدمات، گردشگری و حمل و نقل را دچار رکود کرده؛ افزود: این امر موجب کاهش تولید شده و در عرصه اشتغال ایجاد عارضه خواهد کرد؛ بنابراین برای این پدیده هم باید تدابیر مناسبی اتخاذ شود.
بهبودی یادآور شد: طرح فاصله گذاری هوشمند دولت ناظر بر این است که عارضه های اقتصادی پدیده کرونا را به حداقل برساند و امیدواریم این موج منفی که در عرصه تولید و اقتصاد از طریق ویروس کرونا ایجاد شده در اسرع وقت کنترل شود و مردم به سلامتی این دوران را سپری کنند.
وی در عین حال خاطرنشان ساخت: در شرایط عادی و پس از سپری شدن بحران کرونا این انتظار وجود دارد که اقتصاد به صورت بالقوه ظرفیت جهش تولید و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را داشته باشد.

لزوم ایجاد تغییرات رویکردی در نحوه تعاملات با شرکت های سرمایه گذاری دنیا

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: لازم است تغییرات رویکردی در نحوه تعاملات با شرکت های سرمایه گذاری دنیا اتفاق بیفتد ولی مهمتر از آن توجه به ظرفیت های درونی جامعه و اقتصاد کشور است.
بهبودی اضافه کرد: اگر بتوانیم بین تمام عناصری که در سمت حاکمیت وجود دارد هم افزایی و یک حکمروایی خوب ایجاد کنیم و کیفیت نهادی شامل شاخص هایی همانند حاکمیت قانون، شفافیت، پاسخگوئی و مبارزه با فساد را افزایش دهیم، بخش خصوصی به سیاست های نظام تدبیر و تصمیم سازی دولت و مجلس و قوه قضائیه اطمینان بیشتری حاصل می کند و انشاءلله شاهد موج افزایشی و جهش در تولید خواهیم بود.