بسته شدن قله اورست به روی گردشگران تا درخواست ترامپ برای تعویق یکساله المپیک
بسته شدن قله اورست به روی گردشگران تا درخواست ترامپ برای تعویق یکساله المپیک
آرمان تبریز- گاردین ازبسته شدن قله اورست به روی گردشگران تا درخواست ترامپ برای تعویق یکساله المپیک 2020خبرداد .

آرمان تبریز- گاردین ازبسته شدن قله اورست به روی گردشگران تا درخواست ترامپ برای تعویق یکساله المپیک ۲۰۲۰خبرداد .
به گزارش خبرگزاری آریا، ادامه شیوع ویروس کرونا در اروپا و آمریکا , مهار تقریبی کرونا در چین ,ابتلای همسر نخست وزیر کانادا به کرونا ازصدر اخبار جهان قراردارد؛
روزنامه گاردین:همزمان با افشاگری برخی مقامات چینی درباره دست داشتن مقامات آمریکایی در انتقال ویروس کرونا به چین، برخی مقامات آمریکایی تلویحا این مسئله را تائید کرده اند.
یکی از داغترین موضوعات در تازنمای چینی ویبو در روز پنجشنبه، کلیپی یک دقیقه‌ای از نشست کنگره آمریکا در هفته اخیر درباره نحوه برخورد این کشور با موضوع کروناویروس بود.
در این ویدئو که روزنامه خلق آن را منتشر کرد، از دیوید ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری آمریکا درباره اینکه آیا مرگ‌های ناشی از آنفولانزا می‌تواند ناشی از کووید ۱۹ باشد یا نه، سوال شده است و ردفیلد پاسخ می‌دهد: برخی از موارد به همین شکل در آمریکا درمان شده اند.
پاسخ ردفیلد به اندازه‌ای مبهم بود که بتواند به تئوری توطئه در هفته‌های اخیر در چین مورد توجه قرار می‌گیرند، دامن بزند، اینکه منشاء کروناویروس در چین نبود و بلکه منشاء اصلی آن آمریکا بوده است.
یک تحلیل گر ارشد اخیرا به روزنامه گاردین گفته، آمریکا در نهایت این را پذیرفته است که در میان افرادی که پیشتر جان باخته بودند، مواردی از کروناویروس نیز وجود داشت. منشاء اصلی کروناویروس آمریکا بود. آمریکا به جهانیان و بخصوص به چین یک عذرخواهی بدهکار است.

آمریکا
آمریکای شمالی
-الجزیره: فرماندار اوهایو از وجود بیش از صد هزار مبتلا به کرونا در ایالت خبر داد.
مایک دیواین (Mike DeWine) در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالت اوهایو در زمان حاضر را بیش از صد هزار نفر برآورد می کنیم.
دیواین افزود: آمریکا در آینده نزدیک دیگر نخواهد توانست آزمایش های پزشکی برای تشخیص مبتلایان به ویروس کرونا صورت دهد، زیرا شمار مبتلایان به آن بسیار زیاد خواهد شد.
گفتنی است پیش از این، مدارس در ایالت اوهایو به مدت دستکم سه هفته به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا تعطیل شد.

– اعتراف مقامات آمریکایی به شکست نظام سلامت این کشور دربرابر ویروس کرونا
-مجری شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد : آنتونی فاوچی رئیس بنیاد ملی بیماریهای آمریکا، نظام آزمایشات پزشکی برای شناسایی ویروس کرونا در این کشور را شکست خورده توصیف کرد. فاوچی که آگاه ترین شخصیت علمی در زمینه بیماریهای واگیردار در جهان محسوب می شود و در دوره شش رئیس جمهور آمریکا خدمت کرده است، اعلام کرد نظام آزمایشات پزشکی کشور، امکانات لازم را بر خلاف دیگر کشورها ندارد.
وی افزود: باید اعتراف کنیم که این شرایط شکستی برای کشور است.
-دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که اخیرا با مشاور رسانه ای رئیس جمهور برزیل که تست ابتلای وی به ویروس کرونا مثبت اعلام شده ,دیدار داشته است . به خبرنگاران گفت از این مسئله نگران نیست.
-ترامپ درباره دست ندادن با نخست وزیر ایرلند گفت:ما امروز با هم دست ندادیم. نگاهی به هم انداختیم و گفتیم ، قرار است چه کار کنیم؟ می دانید این یک نوع احساس عجیب و غریب است.همه ی ما باید احتیاط کنیم .
-تعطیلی مراکز تفریحی «دیزنی لند» در فلوریدا و پاریس درپی شیوع ویروس کرونا

کانادا
-تایید ابتلای همسر نخست وزیر کانادا به کرونا
ابتلای همسر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا به کرونا تایید شد. ترودو در قرنطینه دو هفته ای خواهد ماند ولی به انجام وظایف خود ادامه خواهد داد.

اروپا
ایتالیا
-فرانس ۲۴: تدابیر قرنطینه ای سختگیرانه ای که از سوی دولت ایتالیا برای مهار ویروس کرونا اعمال شده است، بر زندگی روزمره ۶۰ میلیون ایتالیایی اثر گذاشته است.
در رم خیابان‌ها کاملا خالی است و این وضع در این شهر که از مهمترین مکان‌های گردشگری جهان محسوب می‌شود، بی سابقه است.
کافه‌ها و رستورهان در رم از روز پنجشنبه طبق دستور دولت برای تعطیلی همه کسب و کار غیر ضروری، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا تعطیل شده اند.
زمانی که ایتالیا به دومین کشور آلوده به ویروس کرونا پس از چین تبدیل شد از گردشگران خالی شد و حالا همه خیابان هایش تقریبا خالی است. حالا مردم تنها در صورت ضرورت در شهر تردد می‌کنند.
پلیس در حال آماده باش است و از رهگذاران می‌خواهد دلیل بیرون بودن از خانه را توضیح دهند. در حال حاضر خروج از خانه در ایتالیا بدون مجوزی که توضیح دهد فرد به دلایل حرفه ای، سلامتی یا برای خرید از خانه خارج شده است، امکان پذیر نیست. افرادی که قانون را نقض کنند با خطر جریمه ۲۰۰ یورویی یا سه ماه زندان رو به رو هستند.
همه گیری ویروس کرونا در ایتالیا تاکنون ۸۲۰ کشته بر جای گذاشته است. قرنطینه سراسری ایتالیا قرار است تا سوم آوریل ادامه یابد. جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در این باره گفت اثر این تلاش‌های گسترده پس از ۱۵ روز قابل مشاهده خواهد بود.

فرانسه
به گفته مقامات محلی فرانسه، آزمایش کرونای یک مسافر و یکی از پرسنل کشتی مسافری متعلق به شرکت کاستا کروازیه روز پنجشنبه مثبت اعلام و این کشتی در سواحل مارتینیک قرنطینه شد. از ۵ مسافر بیمار در این کشتی آزمایش کرونا گرفته شده بود. این کشتی در تمام طول روز در فاصله ۶ کیلومتری ساحل جزیره فرانسوی آنتی متوقف شده بود.
آلمان
– ایالت باواریا آلمان همه مدارس و کودکستان ها را تا شش آوریل به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل اعلام کرد .

ترکیه
-تی آر تی ترکیه از ثبت دومین مورد آلودگی به ویروس کووید ۱۹ در این کشور خبر داد.
پایگاه اینترنتی تی آر تی ترکیه به نقل از وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد: نتیجه آزمایش یک نفر دیگر در ترکیه که مشکوک به آلودگی به کرونای جدید بود مثبت است.

نروژ
-شرکت هواپیمایی نروژ (نروژین) اعلام کرد:۴۰۰۰ پرواز خود را به علت شیوع کرونا لغو می‌کند.

آسیاو اقیانوسیه
شرق آسیا
-دولت نپال اورست را به روی گردشگران بست .
نپال با پیروی از اقدامات چین، راه دسترسی به اورست – بام جهان – را به دلیل گسترش بیماری کووید – ۱۹ به روی گردشگران بست.

چین
– شهر ییچانگ در استان هوبی چین اعلام کرد محدودیت های مسافرتی را کاهش می دهد.
– رویترز: شمار کل جان باختگان در چین بر اثر شیوع ویروس کرونا تا پایان ۱۲ مارس به سه هزار و ۱۷۶ نفر رسید.

ژاپن
برگزاری المپیک ۲۰۲۰توکیو در هاله ای از ابهام
تماس تلفنی ترامپ و شینزو آبه
رئیس جمهور آمریکا که دیروز تلویحا گفت به علت شیوع ویروس کرونا، بازی های المپیک امسال در توکیو باید یک سال به تعویق بیفتد، بامداد امروز با نخست وزیر ژاپن تلفنی گفتگو کرد.
آبه به ترامپ گفت ژاپن به تلاش های خود برای میزبانی بازی های المپیک و پارالمپیک توکیو ادامه می دهد.
به گفته مقام های ژاپن، ترامپ نیز گفت از تلاش های شفاف ژاپن قدردانی می کند و با ادامه همکاری موافقت کرد.
دو طرف همچنین درباره شرایط موجود و واکنش های آتی به شیوع جهانی ویروس کرونا و مسائل دیگری که باعث نگرانی هر دو طرف است، گفت و گو کردند.

کره جنوبی
-الجزیره: افزایش شمار مبتلایان به کرونا در کره جنوبی به ۷۹۷۹ نفر

فیلیپین
– نمایندگی فیلیپین در سازمان ملل متحد اعلام کرد همه کارکنان آن به ویروس کرونا مبتلا شده باشند.

سنگاپور
-وزارت بهداشت سنگاپور به اتباع این کشور توصیه کرد همه سفرهای غیر ضروری به ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و آلمان را به تعویق بیندازند.

غرب آسیا
سرزمین های اشغالی
-نخست وزیر رژیم صهیونیستی تعلیق فعالیت تمام مدارس و دانشگاه ها در فلسطین اشغالی را اعلام کرد .
بنیامین نتانیاهو پنجشنبه شب تعلیق فعالیت همه مدارس و دانشگاه ها را اعلام کرد و تشکیل دولت اضطراری ملی برای مقابله با ویروس کرونا را خواستار شد .
وزارت بهداشت این رژیم دیشب اعلام کرد آمار مبتلایان به ویروس کرونا در اسرائیل به ۱۰۹ نفر افزایش یافته است که یک کودک شش ماهه هم در میان آنان است. وزارت بهداشت این رژیم از افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روز‌های آینده خبر داد.
اداره امور زندان‌های اسرائیل هم اعلام کرد زندان المسکوبیه با ۹۴ زندانی فلسطینی و ۲۵ تن از ماموران پلیس و بازجویان به علت ویروس کرونا در قرنطینه هستند.

اقیانوسیه
استرالیا
– وزیر کشور استرالیا اعلام کرد به ویروس کرونا مبتلا شده است.
– اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا اعلام کرد استرالیایی ها باید در خصوص ضرورت سفرشان به خارج از این کشور تجدیدنظر کنند.
-نخست وزیر استرالیا همچنین خواستار اجتناب از برگزاری رویداد‌ها و گردهمایی‌ها با حضور بیش از ۵۰۰ نفر از روز دوشنبه به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شد.