سامانه سفر ۷۲۴ از بلیت فروشی غیرقانونی جلوگیری می کند/ آمادگی کامل برای میزبانی و پذیرایی از مسافران
سامانه سفر ۷۲۴ از بلیت فروشی غیرقانونی جلوگیری می کند/ آمادگی کامل برای میزبانی و پذیرایی از مسافران
آرمان تبریز-مدیرعامل سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز از آمادگی کامل این سازمان برای میزبانی و پذیرایی از میهمانان و مسافران خبر داد و گفت: تبریز به عنوان پایلوت سامانه سفر ۷۲۴ را اجرا می کند.

آرمان تبریز-مدیرعامل سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز از آمادگی کامل این سازمان برای میزبانی و پذیرایی از میهمانان و مسافران خبر داد و گفت: تبریز به عنوان پایلوت سامانه سفر ۷۲۴ را اجرا می کند.

به گزارش خبرنگار ماحسین عادلی سعدآباد امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به آمار مسافران خروجی از پایانه های مسافربری شهرداری تبریز، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان دی، سه میلیون و ۳۲۹ هزار و ۴۱۴ مسافر در قالب ۲۷۷ هزار و ۵۱۴ سرویس مسافر از پایانه های شهرداری تبریز به مقصدهای مختلف مسافرات کرده اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، افزایش دو درصدی در تعداد مسافر و افزایش یک درصدی در تعداد سرویس داشته است.

او ادامه داد: در این مدت، بطور میانگین روزانه ۱۰ هزار و ۸۸۰ مسافر و ۹۰۷ سرویس انجام گرفته است. این در حالی است که میانگین مسافر در مدت مشابه سال ۹۷، ۱۰ هزار و ۶۲۷ و میانگین سرویس دهی ۸۹۷ بطور میانگنی بوده است.

مدیرعامل سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز به کاهش خروجی مسافر نوروزی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: مسافران نوروزی در سال ۹۸ به میزان ۱۷ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش داشته و میزان کاهش سرویس نیز در مقایسه این دو سال، ۳۰ درصد بوده است. با این حال سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز هم اکنون از آمادگی کامل برای میزبانی و پذیرایی از میهمانان و مسافران نوروزی برخوردار است.

او آمار خروجی مسافر درون و برون استانی را نزدیک به هم اعلام کرد و افزود: تعداد مسافران درون استانی در ۱۰ ماهه سال جاری یک میلیون و ۶۹۱ هزار و هفت نفر با تعداد ۱۳۸ هزار و ۱۵۶ سرویس و میانگین روزانه پنج هزار و ۵۲۶ مسافر و تعداد مسافران برون استانی یک میلیون و ۶۳۸ هزار و ۴۰۷ نفر با تعداد ۱۰۹ هزار و ۳۵۸ سرویس و میانگین روزانه پنج هزار و ۳۵۴ مسافر بوده است.

عادلی سعدآباد در خصوص پرتردد ترین شهرهای برون استانی در ۱۰ ماهه سال جاری، عنوان کرد: شهر تهران با ۴۶۷ هزار و ۵۳۳ مسافر و ۲۲ هزار و ۳۴۵ سرویس با میانگین روزانه یک هزار و ۵۲۸ مسافر پرتردد ترین شهر برون استانی برای مسافران پایانه های تبریز است و شهرهای ارومیه، اردبیل، خوی و میاندوآب در رده های بعدی قرار دارند.

او در ارتباط با پرترددترین شهرهای درون استانی در این مدت ۱۰ ماهه، گفت: شهرستان اهر با ۲۷۹ هزار و ۸۳۹ مسافر و ۲۵ هزار و ۵۹۹ سرویس با میانگین روزانه ۹۱۵ مسافر پرترددترین شهر درون استانی برای مسافران پایانه های تبریز به شمار می آید و شهرستان های مراغه، مرند، آذرشهر و بناب نیز در رتبه های بعدی جای دارند.

مدیرعامل سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز به تفکیک تردد در ماه های فروردین تا دی ۹۸ اشاره کرد و افزود: در این مدت، ماه تیر ۹۸ با ۳۸۱ هزار و ۱۸۹ مسافر و ۲۷ هزار و ۲۲۴ سرویس، بیشترین میزان تردد را به خود اختصاص داده است.

او در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه سفر ۷۲۴ به عنوان مرجع تهیه بلیت اتوبوس، عنوان کرد: در دویست و هشتمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه سازمان های پایانه های مسافربری شهرداری های کشور سامانه سفر ۷۲۴ تحت عنوان یکسان سازی ساماندهی فروش بلیت بصورت اینترنتی، شهر تبریز به عنوان پایلوت اجرای این سامانه انتخاب و اجرای آن از اول شهریور سالجاری در پایانه مرکزی تبریز شروع شد.

عادلی ادامه داد: این طرح با حمایت های شهردار محترم تبریز و همکاری تنگاتنگ سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، انجمن صنفی شرکت های مسافربری تبریز و حومه و تلاش های جدی سازمان پایانه های مسافربری اجرا شده و تاکنون هیچگونه مشکل اساسی بوجود نیامده است و در عین حال تمهیدات لازم جهت صدور بلیت حضوری برای آن عده از همشهریان و هموطنان عزیز که به اینترنت دسترسی ندارند، در محل پایانه مرکزی فراهم شده است.

او افزود: با اجرای این سامانه، جارچی ها و بلیت فروشی های متفرقه و غیرقانونی جمع آوری شده و عدالت فروش بلیت و توزیع مسافر بین شرکت های فعال در پایانه ها رعایت می شود و از طرفی تهیه بلیت از سوی مسافران بدون دغدغه و با آرامش انجام شده و ضمن بیمه شدن مسافر، حق انتخاب را برای آنها ایجاد می کند و از سفرهای درون شهری غیرضروری جهت تهیه بلیت جلوگیری می کند. این طرح قرار است پس از اجرای موفق در تبریز، به دیگر شهرها نیز تسری پیدا کند.

مدیرعامل سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز همچنین از فعالیت ۱۱ جایگاه سوختگیری سی ان جی زیرنظر این سازمان خبر داد و گفت: این تعداد جایگاه بصورت شبانه روزی در نقاط مختلف تبریز فعالیت دارند و حدود ۱۶ هزار دستگاه خودروی سواری روزانه از این جایگاه ها سوختگیری می کنند.

او در خصوص میزان آمادگی سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز در استقبال از مسافران نوروزی، گفت: با تاکید ویژه شهردار محترم تبریز، بنده به همراه دیگر همکاران سازمان از ۱۵ اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹ و پایان سفرهای نوروزی، با آمادگی کامل در خدمت میهمانان و مسافران نوروزی خواهیم بود. ارائه خدمات شبانه روزی، تجهیز مبلمان داخلی، فضای سبز محوطه، گلکاری، سفره هفت سین و … از جمله اقداماتی است که جهت آماده سازی سازمان برای پذیرایی از میهمانان در نظر گرفته شده است.

عادلی با بیان اینکه هزینه های سازمان پایانه های مسافربری شهرداری تبریز در سالجاری کاهش ۲۰ درصدی داشته است، عنوان کرد: جهت رفاه حال مسافران و رانندگان، تلاش می کنیم که یک اورژانس شبانه روزی، یک مهمانسرا برای میهمانان و یک مرکز معاینه فنی در محل سازمان ایجاد کنیم.