فراخوان جایزه‌ی ماه و سال کتاب کودک و نوجوان کانون منتشر شد
فراخوان جایزه‌ی ماه و سال کتاب کودک و نوجوان کانون منتشر شد
آرمان تبریز-کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جایزه‌های جدیدی را با عنوان جایزه ماه و سال به مولفان، مترجمان، تصویرگران و پدیدآورندگان کتاب‌های کودک و نوجوان اهدا می‌کند.

آرمان تبریز-کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جایزه‌های جدیدی را با عنوان جایزه ماه و سال به مولفان، مترجمان، تصویرگران و پدیدآورندگان کتاب‌های کودک و نوجوان اهدا می‌کند.
به گزارش  خبرنگار ما ، مدیر کل کانون پرورش فکری استان؛ هدف از اهدای این جایزه‌ها کمک به ارتقای کیفیت آثار و معرفی کتاب‌های مناسب کودک و نوجوان و حمایت از پدیدآورندگان این حوزه اعلام و فراخوان شرکت در این رویداد از سوی معاونت فرهنگی کانون منتشر شده است.
علی بینش گفت: بر این اساس قرار است داوران این رویداد هر ماه به یک نویسنده، شاعر یا مترجم، جایزه‌ی کتاب ماه شامل: نشان مرغک سیمین، تندیس، لوح و جایزه‌ی نقدی اهدا کنند و مرغک سیمین در عین حال و در پایان هر فصل نیز به یک ناشر برتر این حوزه تعلق گیرد، این جایزه البته در پایان هر فصل به برگزیدگان هر ماه اهدا خواهد شد. هم‌چنین جایزه ‌کتاب‌های برگزیده‌ی سال شامل نشان مرغک زرین، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی با انتخاب هیأت داوران به پدیدآورندگان و ناشران اهدا می‌شود.
وی افزود: بر اساس این فراخوان همچنین کتاب‌هایی که موفق به دریافت مرغک سیمین و مرغک زرین ‌شوند در فهرست خرید مراکز فرهنگی هنری کانون قرار می‌گیرند و در هر فصل نیز به عنوان کتاب‌های مناسب اعلام خواهد شد. نگاه به ارزش‌های اسلامی، ایرانی و بومی از جمله معیارهای اصلی انتخاب کتاب‌های برگزیده‌ی ماه و سال است.
وی تصریح کرد: دبیرخانه این رویداد با انتشار فراخوانی از پدیدآورندگان و ناشران حوزه‌ی کودک و نوجوان دعوت کرده است تا آثار خود را مطابق با آیین نامه‌ی جایزه‌ی مرغک، به معاونت فرهنگی کانون ارسال کنند. در این فراخوان توضیح داده شده است که این جایزه در بخش‌های «خواندنی‌های حوزه‌ی داستان» شامل: تالیف، ترجمه (مشمول قانون کپی‌رایت)، بازآفرینی، ادبیات نمایشی و فیلم‌نامه‌های چاپ شده است و در بخش «خواندنی‌های حوزه‌ی شعر» آثار تالیفی، قصه‌های منظوم و ترجمه (مشمول قانون کپی‌رایت) را شامل می‌شود.
بینش هم‌چنین اضافه نمود: بر اساس این فراخوان تمامی کتاب‌های ترجمه، مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما تنها کتاب‌هایی جایزه دریافت خواهد کرد که قانون حق نشر (کپی‌رایت) را رعایت کرده باشد و امتیاز انطباق و تناسب با فرهنگ و ارزش‌های بومی را کسب کند. در عین حال کتاب‌های ترجمه‌ی برگزیده، فارغ از ورود به جایزه‌ی مرغک، در فهرست کتاب‌های منتخب کانون قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: بر همین اساس این جایزه در بخش کتاب‌های تصویرگری نیز به صورت سالانه اهدا می‌شود و جایزه خلاقیت نیز هر فصل در حوزه‌ی تالیف یا نشر به صاحب یک اثر برتر اهدا می‌شود.
وی اضافه نمود: هم‌چنین جایزه‌ی دیگری با عنوان «فرصت طلایی» با هدف حمایت از چاپ آثار منتشرنشده نویسندگان و هنرمندان (بالای ۱۸ سال) در حوزه‌ی تالیف شعر و داستان کودک و نوجوان هم‌زمان در جایزه‌ی کتاب سال به‌صورت سالانه اهدا می‌شود و آثار منتخب در این بخش از سوی انتشارات کانون پرورش فکری به چاپ خواهد رسید.
گفتنی است، بر اساس فراخوان جایزه ماه و سال کتاب کودک و نوجوان جایزه‌ی «مداد پرنده» نیز سالی یک بار بنا به تشخیص و تصویب شورای سیاست‌گذاری، به یکی از چهره‌های ادبیات کودک و نوجوان اهدا و جایزه‌ی استاد مهدی آذریزدی از میان آثار رسیده به دبیرخانه، به کتاب‌های بازنویسی منتخب اهدا می‌شود.